18.06.2016, 00:20 | czytano: 1727

Przekroczyć granice niepełnosprawności – projekt „Made in Zakopane”

W powiecie tatrzańskim mieszka około 6 000 osób niepełnosprawnych, w tym 250 dzieci do lat 14. Większość z nich nigdy nie była w tak kultowych miejscach jak Morskie Oko czy Dolina Chochołowska. Teraz jest na to szansa.
Lokalna Organizacja Turystyczna „Made in Zakopane” wystartowała w Małopolskim Budżecie Obywatelskim. Ich projekt zakłada zakup trzech rowerów dla osób niepełnosprawnych, co pozwoli nie tylko na regularne treningi, ale również na zdobywanie tatrzańskich dolin.
Jak zagłosować?
Każda osoba, która ukończyła 16 lat i mieszka w Małopolsce może oddać swój głos w Budżecie Obywatelskim Województwa Małopolskiego.
Do wyboru są 3 sposoby głosowania:
a) Tradycyjne - poprzez włożenie wypełnionej karty do głosowania do urny – w Urzędzie lub w Agendach,
b) Elektronicznie - pod adresem: http://bo.malopolska.pl/index.php/glosowanie ) - elektroniczny formularz głosowania zostanie uruchomiony 18.06.2016r.,
c) Korespondencyjnie na adres Urzędu lub jednej z Agend (liczy się data wpływu do Urzędu).

Ważne! Można oddać 1 głos na zadanie powiatowe oraz 1 głos na zadanie subregionalne. Głosować można tylko na zadania dotyczące powiatu i subregionu, który się zamieszkuje.
Jeśli odda się więcej głosów wszystkie głosy będą nieważne.

Dlaczego rowery?
Jazda na rowerze to najpopularniejsza dyscyplina rowerowa w Polsce. Niestety osoby z niepełnosprawnością ruchową lub umysłową zwyczajnie nie są w stanie wsiąść na rower dwukołowy. Rozwiązaniem są czterokołowe „górale”. Made in Zakopane wnioskuje o dwa rowery z asystą, którymi kieruje opiekun, a osoba niepełnosprawna jest pasażerem oraz jeden rower elektryczny idealny dla osób np. z niedowładem nóg. Wszystkie modele są w pełni przystosowane do jazdy w terenie – nawet tej najbardziej ekstremalnej.

Koszt zakupu trzech tego typu rowerów to prawie 100 tysięcy złotych, co przekracza możliwości finansowe praktycznie każdego potrzebującego. Teraz każdy mieszkaniec Małopolski poświęcając 2 minuty może odmienić jakość życia osób z niepełnosprawnością.

Mateusz Mróz/ na zdj. Bartek Mrożek na Joy Ride Bike Festival
Zobacz pełną wersję podhale24.pl