07.07.2016, 21:46 | czytano: 1985

Z pieśnią na ustach ku chwale Boga! IV Międzynarodowy Festiwal Pieśni chóralnej nad Jeziorem Czorsztyńskim

Już po raz czwarty Kluszkowce rozbrzmiały echem nuty pieśni chóralnej. W Kościele pw. św. Rafała Kalinowskiego w Kluszkowcach odbył się kolejny przegląd pieśni chóralnej, który służy zaprezentowaniu dorobku artystycznego przez biorące w nim udział chóry.
Wśród zespołów, które w tym roku wystąpiły przed zebraną publicznością znalazły się: Zespół Wokalny i Orkiestra Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Nowym Targu, Chór Magnificat z Sanktuarium MBL Królowej Podhala, Chór Ave Maria z Krakowa, Chór ze Spiskiej Starej Wsi im. Alojza Marii Chmiela ze Słowacji, Grupa Śpiewacza Męska Kapušanskie Richtaroš ze Słowacji oraz w roli gospodarza Chór Parafialny z Kluszkowiec pod batutą Józefa Pańszczyka.
Podczas prezentowania muzycznego repertuaru przez kolejne chóry, Kościół rozbrzmiewał naprzemiennie mocnym męskim basem, bądź delikatnym, ale silnym kobiecym sopranem. Doskonała akustyka panująca we wnętrzu świątyni potęgowała muzyczne doznania wywołując u publiczności "gęsią skórkę".

Na zakończenie Tadeusz Wach Wójt Gminy Czorsztyn wręczył wszystkim chórom pamiątkowe statuetki wyrzeźbione przez Jerzego Sosnę - twórcę ludowego z zamiłowania, a emerytowanego oficera z Kluszkowiec.

Głównym celem festiwalu jak mówią organizatorzy jest popularyzacja chóralistyki, jako formy wykonawczej, a także upowszechnianie bogatej, wartościowej literatury chóralnej. Ponadto festiwal jest okazją do wymiany wzajemnych doświadczeń i integracji środowisk twórczych.

opr. Aneta Markus
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Fan chóru Echo Gorczańskie08.07.2016, 08:33
Wspaniałe występy. Gratulacje
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl