07.08.2016, 13:05 | czytano: 2944

Prace brata Jacka. Wernisaż połączony z promocją albumu (zdjęcia)

zdj. Michał Adamowski
NOWY TARG. W cyklu Spotkania przy Ruczaju, tym razem bohaterem wydarzenia był Jacek Hajnos. - Kontakt z drugim człowiekiem zawsze budzi we mnie nowe inspiracje. Czasem intryguje, a nawet napędza do tworzenia nowych pomysłów. Efektem jest właśnie cykl portretów osób bezdomnych - mówi pochodzący z Nowego Targu - grafik, rzeźbiarz, rysownik, animator kultury i działacz społeczny - a od kilku miesięcy także brat zakonny.
Absolwent zakopiańskiego Kenara i krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych swoje prace prezentował już w Nowym Targu. W ub. roku w galerii Jatki pokazał portrety bezdomnych opatrzone ich historią. Wystawa nosiła tytuł "Różnice". Podobnie jest teraz w "Ruczaju". Dodatkowo portrety i ich opisy znalazły się w publikacji, z której całkowity dochód jest przeznaczony jest budowę domu dla osób bezdomnych w Żorach, który będzie filią takiego ośrodka "Betlejem" w Jaworznie.
"W mojej pracy twórczej od zawsze interesował mnie temat człowieka. W obrazach i grafikach wielkich mistrzów, podejmujących temat osoby ludzkiej dotykała mnie szczególna wrażliwość przedstawiania świata wewnętrznego za pomocą portretu, czy graficznej historii poszczególnych bohaterów. Największymi inspiracjami w portretowaniu kondycji ludzkiej są dla mnie: cykl „Rowerzysta” Mieczysława Wejmana, portrety Rembrandta van Rijn, sztychy Francisa Goyi, poszczególne grafiki Jerzego Skoczylasa czy Jacka Gaja. Poruszają mnie te prace które, próbują wydobyć z człowieka jakąś tajemnice godności ludzkiej lub próbę jej zaprzeczenia. Kontakt z drugim człowiekiem zawsze powoduje we mnie nowe inspiracje, czasem intryguje a nawet napędza do tworzenia nowych pomysłów, czego efektem może być mój cykl portretów osób bezdomnych pt. „Różnica”, który jest próbą uzewnętrznienia środowiska i relacji z tymi osobami" - tłumaczy młody dominikanin.

Z bezdomnymi kontaktuje się od kilku lat. Pomaga im nie tylko jako artysta - zaangażował się w działalność Wspólnoty Betlejem na terenie Jaworzna, która buduje dom dla bezdomnych i ubogich.

Zaprezentowany podczas wernisażu album można nabyć za pośrednictwem Fundacji im. Adama Worwy, organizatora wystawy - albo strony internetowej: www.projektroznica.pl

Prace brata Jacka prezentowane będą w Ruczaju do października.

s/ zdj. Michał Adamowski
Zobacz pełną wersję podhale24.pl