13.09.2016, 11:39 | czytano: 2122

41. Konkurs Muzyk Podhalańskich im. Tomasza Skupnia - czas na zgłoszenia

Tegoroczny 41. Konkurs Muzyk Podhalańskich im. Tomasza Skupnia odbędzie się 9 października w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu.
Konkurs ma na celu podtrzymanie bogatych tradycji muzykowania społeczności góralskiej z Podhala, Spisza, Orawy, Pienin i Zagórza. Głównym celem i zadaniem Konkursu jest kultywowanie i popularyzacja najcenniejszych wartości muzyki góralskiej. Uczestnicy konkursu będą brani pod uwagę w typowaniu do reprezentowania regionu na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą w roku 2017.
Kategorie konkursu:
Muzyki dziecięce oraz grupy i soliści grający na instrumentach pasterskich /do 15 lat/
Muzyki młodzieżowe oraz grupy i soliści grający na instrumentach pasterskich /15 - 18 lat/
Dorośli oraz grupy i soliści grający na instrumentach pasterskich /powyżej 18 lat/
W konkursie mogą wziąć udział muzyki oraz grupy i soliści grający na instrumentach pasterskich z Podhala, Spisza, Orawy, Pienin oraz Zagórza.

Uczestników Konkursu we wszystkich kategoriach oceniać będzie JURY powołanie przez organizatorów, które przyzna nagrody:
pieniężne - w kategorii Dorosłych
rzeczowe – w kategorii Młodzieżowej
rzeczowe – w kategorii Dziecięcej

Regulamin i karta zgłoszeń do pobrania na stronie: www.pck.nowotarski.pl

Zgłoszenia przesyłać do dnia 30 września 2016 na adres biura organizacyjnego:

Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu
ul. Jana Kazimierza 20
34-400 Nowy Targ
tel./fax. 0 – 18 26 62 785

promocja@nowotarski.pl
Organizatorami konkursu są: Powiat Nowotarski, Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu, Stowarzyszenie „Śwarni”, Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu, Małopolskie Centrum Kultury ‘Sokół” w Nowym Sączu.

Tomasz Skupień – mistrz sztuki dudziarskiej
Tomasz Skupień znakomity muzyk grający na skrzypcach, złóbcokach, basach i dudach. Pierwszym i najważniejszym instrumentem, na którym uczył się grać były dudy podhalańskie. Zetknął się z nimi już jako 14 - letni chłopiec. Wskazówek udzielał Tomkowi Józef Galica - Baca z Olczy. Ponieważ Galicę jeszcze przed wojną uczył grać słynny podhalański dudziarz Stanisław Budz- Mróz można powiedzieć, że Tomasz Skupień był w prostej linii sukcesorem podhalańskiej tradycji dudziarskiej. Tradycję tę nie tylko przejął, ale i rozwinął.

Zmienił „filozofię” tego instrumentu i sposób podejścia do sztuki dudziarskiej. Do mistrzowskiego poziomu w budowaniu dud dochodził długoletnią praktyką, w czasie, której wykonał ponad 50 instrumentów. Wprowadził wiele modyfikacji, które nie zmieniając charakteru instrumentu usprawniły go technicznie, czyniąc bardziej stabilnym pod względem intonacji i barwy dźwięku, wzmocniły siłę brzmienia, a zarazem wyrównały proporcje głośności poszczególnych piszczałek. Dzięki modyfikacji możliwa stała się wspólna gra dwojga, trojga a nawet czworga dud. Działalność Tomasza Skupnia była wielokrotnie nagradzana na różnego rodzaju festiwalach, konkursach i przeglądach. Był zdobywcą „Baszt” w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą, laureatem Ogólnopolskich Spotkań Kapel Dudziarskich, Konkursu Muzyk Podhalańskich. Nagradzano także wykonane przez niego instrumenty m.in. w Konkursie na Budowę Ludowych Instrumentów Muzycznych. Tomasz Skupień zmarł w 2005r. Tradycję dudziarską przekazał swoim uczniom.

Źródło: organizatorzy, oprac. r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl