16.09.2016, 11:49 | czytano: 1890

Natalia Tomasiak przed walką o Puchar Świata Skyrunning Extreme

Pierwszy raz w historii, Polka, Kryniczanka - Natalia Tomasiak jest na pierwszym miejscu w klasyfikacji Pucharu Świata Skyrunning Extreme. Do zakończenia cyklu pozostały jeszcze tylko jedne zawody Glen Coe Skyrace w Szkocji.
Natalia po świetnych występach w Tromso Skyrace (Norwegia) oraz Kima Trofeo (Włochy) nieoczekiwanie została liderką Pucharu Świata. Obrona pierwszego miejsca i w ogóle podium wydaje się bardzo trudna, ze względu na fakt, że we wspomnianych zawodach Glen Coe Skyrace w Szkocji pojawi się ponownie światowa czołówka. Co więcej ze względu na to, że są to ostatnie zawody Pucharu Świata Skyrunning Extreme do wyników zawodów będzie dodawane dodatkowe 20% punktów. Nie zmienia to faktu, że zawodniczka Salomon Suunto Team dołączyła do światowej czołówki i jest wymieniana na wszystkich branżowych portalach jako jedna z faworytek. To w świecie biegów górskich duże wyróżnienie.


Skyrunning to ekstremalna forma biegów wysokogórskich. Często mamy do czynienia z wbieganiem na wysokości powyżej 2000 m.n.p.m. przy nawet 30% nachyleniu, a stopień trudności wspinaczki definiowany jest na podstawie II czy nawet III stopnia. Skyrunning składa się z kilku poszczególnych dyscyplin biegowych takich jak:
- Vertical - biegi, których suma przewyższeń to min 1000 metrów na dystansie do 5km. Vertical charakteryzuje się bardzo mocnym podbiegiem (nie ma zbiegu). Na każdy 1km trasy przypada nie mniejszy niż 200 m podbieg.
- Sky - biegi, których dystans to min. 20km, a max. 30km. Rozgrywane na wysokościach od 2000 m. do 4000 m. Suma przewyższeń nie jest niższa niż 2000m.
- Ultra - biegi, które parametrami mocno przekraczają dystanse maratońskie. 0d 60 do 110 km, z dużą ilością przewyższeń. W tej dyscyplinie nasz najlepszy biegacz górski Marcin Świerc, który jest trenerem Natalii jest obecnie 4 zawodnikiem cyklu Pucharu Świata Skyrunning Ultra.
Teraz rywalizacja przenosi się do Szkocji. Zawody Glen Coe Skyline odbędą się w niedzielę 18 września i uważana są za jedne z najbardziej wymagających na świecie. Do pokonania będzie 55 km i 4.800 metrów pod górę.
Trzymajmy kciuki za naszą zawodniczkę, a Ci którzy chcą pobiegać z Natalią zapraszamy już 25 września o godzinie 10:00 pod dolną stację Kolei Gondolowej na Jaworzynę.

Natalia Tomasiak poprowadzi wycieczkę biegową w okolicach Jaworzyny Krynickiej (Runek, Wierchomla - ok. 20 km) łączny czas ok. 3-4 godz. W trakcie wycieczki będzie okazja podpytać Natalię o wiele aspektów biegania po górach - trening, odżywianie, regenerację, sprzęt.

mat prasowy, opr.s/
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl