04.10.2016, 13:00 | czytano: 3835

Podwójny jubileusz "Na Spiszu" - 25 lat i 100 numer

W Łapszach Niżnych odbyły się uroczystości jubileuszowe regionalnego pisma „Na Spiszu”.
Jest to czasopismo prezentujące wydarzenia ze Spisza, sprawy społeczne i kulturalne. Od 25 lat na swoich łamach porusza zagadnienia gospodarcze i oświatowe oraz przybliża problemy regionu i jego mieszkańców. Jest pismem wydawanym Związek Polskiego Spisza. Zarówno Związek jak i gazeta siedzibę swoją mają w Łapszach Niżnych.
Niedzielne uroczystości rozpoczęła msza święta w góralskiej oprawie, koncelebrowana przez proboszcza miejscowej parafii Mariusza Skotnickiego. Po mszy, przy udziale pocztów sztandarowych: Związku Polskiego Spisza, Zarządu Głównego Związku Podhalan i Oddziału Spiskiego Związku Podhalan, złożono wiązanki okolicznościowe pod tablicami upamiętniającymi znanych Spiszaków: bł. Ks. Józefa Stanka i Wojciecha Halczyna oraz na grobie Józefa Wiśmierskiego. Odśpiewano także Hymn Polski. Następnie uczestnicy jubileuszu przeszli do Domu Ludowego, gdzie odbyły się wykłady i przemówienia oraz wręczenie dyplomów i wyróżnień w podziękowaniu za długoletnią współpracę z redakcją.
W Jubileuszu udział wzięli m.in. wicestarosta nowotarski Władysław Tylka, prezes Zarządu Głównego Związku Podhalan Andrzej Skupień, prezes nowotarskiego Polskiego Towarzystwa Historycznego Robert Kowalski oraz przyjaciele ze Spisza, Podhala, Pienin czy Orawy.

Uroczystości zakończył wspólny obiad, podczas którego goście mogli porozmawiać o wspólnej miłości, jaką jest Spisz.

Joanna Dziubińska
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
ciekawy05.10.2016, 08:32
Ciekawa gazeta, ciekawi ludzie....Ciekawe kto im za to płaci ?i
góralka z krwi i kości04.10.2016, 22:03
Pewnie posypie się za chwilę fala hejtu na mnie bo niektórzy śpisoki tak mają. Ale muszę to napisać!!! Ludzie szanujcie strój ludowy. Kto to widział ubierać baleriny (buty) do stroju ludowego i to jeszcze idąc do sztandaru. Następna widzę w tłumie mająca szpilki do stroju. Albo ubrać kompletny strój albo w ogóle i to jeszcze przy tak zacnych uroczystościach. Wstyd i brak szacunku do kultury jaką macie ! U nas by to w życiu nie przeszło żeby do sztandaru puścić kogoś w tych pseudo papuciach zwanych balerinkami
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl