22.11.2016, 08:10 | czytano: 2571

Premiera portalu o „orawskim Nikiforze” z Lipnicy Wielkiej

zdj. Andrzej Habina
W Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie odbyła się oficjalna premiera nowej strony internetowej herodek.pl o nietuzinkowym artyście z Orawy – Karolu Wójciaku „Heródku”.
Na popołudniowe spotkanie w ratuszu na Placu Wolnica przybyła duża reprezentacja z Orawy, wraz z zespołem „Orawianie” im. Heródka. O swojej przygodzie z twórczością artysty opowiadali: Maja Kubacka, autorka scenariusza spektaklu „Nieudany Krewniak” o Karolu Wójciaku i Grzegorz Graff, kustosz w Muzeum Etnograficznym w Krakowie. Zebrani goście mieli możliwość posłuchać także barwnych opowieści ludzi, którzy na co dzień znali nieżyjącego już rzeźbiarza.
Wcześniej odbyły się otwarte warsztaty poświęcone sztuce „Heródka”. Ich uczestnicy mieli za zadanie stworzenie autoportretów inspirowanych „gnotkami” – niebanalnymi rzeźbami artysty przedstawiającymi Jezusa, Maryję, aniołów i świętych.

Na stronie herodek.pl można znaleźć m.in. wirtualne muzeum pn „Licznik Gnotków” gdzie umieszczane są zdjęcia odnalezionych prac. Zrealizowanie tego projektu było możliwe dzięki przeprowadzonej kwerendzie w zbiorach małopolskich muzeów, a także współpracy z kolekcjonerami i miłośnikami sztuki ludowej.

Twórcy strony internetowej na 2019 rok planują wydać album i zaprezentować wystawę o życiu i sztuce „Heródka”, w tym także o Lipnicy Wielkiej sprzed pół wieku.

tekst i zdj. Andrzej Habina
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl