27.11.2016, 20:29 | czytano: 2125

„Bezpiecznie w górach” – zajęcia praktyczne

arch. szkoły
Dzień 24 listopada dla uczniów klas IV, VI Szkoły Podstawowej w Ostrowsku był pewnego rodzaju egzaminem znajomości zasad zachowania się w górach, orientacji w terenie, umiejętności pracy z mapą.
Tego dnia grupa młodych turystów wraz z trzema opiekunami pod czujnym okiem przewodnika Agnieszki Szymaszek udali się do jednej z najpiękniejszych i najczęściej odwiedzanych dolin tatrzańskich. W XIX wieku Dolina Kościeliska była poważnym ośrodkiem hutniczym - w okolicznych górach wydobywano najpierw rudy metali kolorowych, głównie srebra, potem żelaza. Wycieczka edukacyjna rozpoczęła się od wędrówki wzdłuż potoku Kirowa Woda, który jest jednym ze źródłowych potoków Czarnego Dunajca. W trakcie zajęć uczniowie poznali nazwy wąskich bram z twardych skał dolomitowych – Brama Kantaka, Brama Józefa Ignacego Kraszewskiego. Na szlaku uczniowie poznawali oznaczenia szlaków, nazwy ścieżek, dolin, treść tabliczek informujących o zagrożeniach lawinami. Na skraju Polany Stare Kościeliska poznali historię kapliczki, przez turystów nazywaną Zbójnicką, ale tak naprawdę wybudowaną przez górników.
Ciekawostką okazało się Lodowe Źródło, stanowiące jedną z osobliwości przyrodniczych Doliny Kościeliskiej: woda w nim ma ledwie 4 stopnie, a wypływa trzema strumieniami w różne strony. Następnie młodzi wędrowcy dotarli do rozległej i pięknej widokowo Polany Pisanej. Tu przewodnik zaplanował zadania z mapą. Wszystkie grupy bez najmniejszego problemu poradzili sobie z nimi. Po krótkim odpoczynku wszyscy udali się w kierunku żółtego szlaku do Wąwozu Kraków. Pięknie ukształtowany wąwóz przypominał wąskie uliczki krakowskiej starówki, stąd też okolicznym turniom nadawali nazwy, wiążące się z tym miastem i jego legendami: Ratusz, Saturn, a niewielka jaskinia nosi nazwę Smocza Jama. Jednak dla szóstoklasistów był to wąwóz, który musieli pokonać bohaterowie „Hobbita”. Po udanej sesji zdjęciowej na tle wąwozu uczestnicy wycieczki udali się w drogę powrotną.

Zajęcia i przejazd były finansowane z budżetu państwa w ramach realizacji Rządowego programu wspomagania w latach 2015-2018 organów prowadzących szkoły w zapewnieniu bezpiecznych warunków nauki, wychowania i opieki w szkołach – Bezpieczna+

źródło: szkoła
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl