23.01.2017, 16:46 | czytano: 4001

Planowane skocznie w Chochołowie znalazły się na liście obiektów strategicznych dla rozwoju polskiego sportu

zdj. Piotr Duraj
W Chochołowie powstać mają dwie treningowe skocznie dla młodzieży K-16 i K-30. Pomysł zgłoszony przez KS Chochołów znalazł akceptacje zarówno Rady Gminy jaki wójta Czarnego Dunajca Józefa Babicza. Część środków na budowę pochodzić ma z Ministerstwa Sportu i Turystyki.
Wczoraj do Chochołowa przybył Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki RP Jarosław Stawiarski. Wraz z wójtem Babiczem, sekretarzem Gminy Michałem Jarończykiem i przedstawicielem KS Chochołów Józefem Zborowskim odwiedził miejsce, w którym mają powstać skocznie narciarskie.
Zapewnił, że skocznie wpisane są na listę obiektów strategicznych dla rozwoju polskiego sportu, a konkretnie skoków narciarskich. Ma nadzieję, że wszystkie procedury zostaną spełnione, pozwolenia na budowę zostanie dostarczone i w tym roku dzięki decyzji Ministra Sportu Witolda Bańki inwestycja zostanie wpisana na listę do realizacji i gmina Czarny Dunajec dostanie 50%, a po roku czasu będzie można już się cieszyć powstałymi obiektami.

- Pomysł jest fantastyczny. Uważam, że trzeba wesprzeć Wójta Gminy Czarny Dunajec. To co robią tutaj pasjonaci narciarstwa, wiedzą na czym to polega, na czym polega wyławianie talentów. Nie wyłowimy talentów z 20, ze 100 chłopców, tylko wyłowimy ich z kilkuset, tysiąca. To jest najważniejsze, bo różnie w życiu się zdarza. Ci chłopcy, czy dziewczynki, jak będą tu trasy biegowe , będą dorastać i każdy gdzieś tam będzie próbował swoich sił w innych dyscyplinach – mówił Jarosław Stawiarski, podkreślając, ze takie małe obiekty K-16 i K-30 są bardzo potrzebne polskiemu społeczeństwu.

Pomysłodawcami budowy kompleksu skoczni narciarskich i tras biegowych w Chochołowie są przedstawiciele KS Chochołów i Wójt Gminy Czarny Dunajec Józef Babicz.

- Pomysł zrodził się już przy powstaniu klubu KS Chochołów w 2011 r. Zaczęliśmy reaktywować sport w Chochołowie, który ma bardzo bogate tradycje, przede wszystkim w kombinacji norweskiej i skokach. Pomysł się zrodził nie po to tylko, by szkolić dzieci w Chochołowie, tylko w całej naszej gminie i ościennych miejscowościach. Jest pomysł na tzw. programy piramidalne, żeby było jak najwięcej dzieci, jak najwięcej młodzieży mogło korzystać. Mamy Zakopane. To nie jest problem złych technicznie skoczni, tylko problem jest z dojazdem na te skocznie. Takie centrum małe, jakie mamy zamiar w Chochołowie sprawi, ze każde dziecko będzie mogło z takiej skoczni skorzystać. Będzie lepsza dostępność – podkreślał Józef Zborowski z KS Chochołów.

- Tu w przyszłości będzie można zbudować kadrę narodową. Skocznie K-16 i K-30 pozwolą zweryfikować chłopców. Chłopcy, którzy już skaczą swobodnie na K-30 przechodzą dalej. Następna weryfikacja to już Zakopane – mówi Józef Zborowski.
- Myślę, że będzie dużo młodzieży. Nasza gmina jest duża. Ma 22 tysiące mieszkańców, szkół jest 20. Zaplecze jest wielkie. Ministerstwo nam już obiecało, że dostaniemy na tę skocznię, a przede wszystkim jesteśmy gminą, która chce dużo swojej pracy włożyć. Podkreślić należy, że nasza Rada Gminy pozytywnie opiniuje nasze założenia – mówi wójt Józef Babicz.

Podczas wizytacji terenu, w którym planowana jest budowa skoczni, Jarosław Stawiarski spotkał się także z trenerami pochodzącymi z Chochołowa Maciejem Maciusiakiem i Kazimierzem Bafią oraz z młodymi mieszkańcami tej miejscowości trenującym w sekcji skoków narciarskich w KS Chochołów.

Sekretarz Stanu wykorzystał także okazję do zwiedzenia lodowiska w Czarnym Dunajcu i Term Chochołowskich w Chochołowie.

UG Czarny Dunajec, opr. s/zdj. Piotr Duraj
zobacz także
komentarze
kleopatra24.01.2017, 21:41
Pniok ma rację wyjdzie kiedyś jak z reprywatyzacją w Warszawie ... ktoś was kiedyś rozliczy z przekrętów
qwerty24.01.2017, 18:54
Pierwsze była mowa o 100 % dofinansowania - gminy nie miało to nic kosztować - ok nie mam nic przeciwko, później 80% - no dobra jak to inwestycja dla dzieci i jest ich bardzo dużo to niech będzie. Teraz mowa jest tylko o 50 % dofinansowania ! to zdecydowanie za droga inwestycja, gminy po prosu na to nie stać! co z kosztami utrzymania ! jeżeli wójt z osobami o których mowa w komentarzach, tak bardzo chcą budowy to niech budują za swoje prywatne pieniądze proszę bardzo.
Kokoszkowianin24.01.2017, 15:08
W dalszym ciągu jesten za skocznia w Nowym TARGU w rejonie Dlugiej Polany, naturalny stok, sniegdo samego maja pewny,dojazd b.dobry skoki na dowona odleglosc /jak roxbieg z Czuby Klockowej to ponad 200m spoko /
Term..24.01.2017, 14:21
A czy to prawda , że kilku pracowników Urzędu Gminy dorabia sobie po godzinach w Tremach Chochołowskich ? Może prawnie wolno , ale czy wypada !!!!!
Pniok24.01.2017, 14:16
Skocznie zaprojektowali w tym miejscu gdzie w pierwszej wersji miała przechodzić obwodnica Chochołowa. Teraz nie ma gdzie iść z obwodnicą. A gdyby tak obwodnicę puścić po stronie Słowackiej ????? . Interesy i interesiki , każdy wie o co chodzi i o kogo . Prywata i jeszcze raz prywata. To kiedyś wyjdzie na wierzch , ale to może być za póżno.
@udziałowiec23.01.2017, 23:15
Czy wójt Józef Babicz ma udziały w Termach Chochołowskich?
kleopatra23.01.2017, 21:44
Jaki to mądry i pomysłowy ten biznesmen ...najlepiej napożyczać i budować ...dotacje też kiedyś państwo będzie musiało zwrócić ...z obwodnicą sobie nie mogą poradzić a dyrdymałami się zajmują ...spełniają kaprysy nowobogackich ...
bob budowniczy23.01.2017, 20:58
Skok zkomunistycznej gminy w XXI wiek Brawo
albalupa23.01.2017, 20:46
Po co? W Chochołowie bez skoczni wszędzie teraz blisko.(nawet do suchej góry)
PiS i idź tą drogą23.01.2017, 19:18
dobrze ze cytryn nie będą sadzić
brawo wy :)
Maciek 4723.01.2017, 19:04
Jeśli Gmina Czarny Dunajec i KS Chochołów pragną mieć skocznię, należy im to umożliwić i wszelkimi sposobami pomagać. Ale kasę niech sami zdobędą, są ku temu możliwości. Pieniądze na ten rodzaj sportu z Ministerstwa Sportu i Turystyki należy wyłożyć w pierwszej kolejności na remont małych i średniej skoczni w Zakopanem.
Chochołowion23.01.2017, 17:42
Porażka... kto miejscowy to wie o co chodzi... Drugie dno tego tematu prawie każdy zna...
Zobacz pełną wersję podhale24.pl