23.01.2017, 23:32 | czytano: 3159

I Szczawnicki Koncert Noworoczny – uczta dla melomanów (zdjęcia)

SZCZAWNICA. W niedzielny wieczór melomani po brzegi wypełnili salę koncertową Dworku Gościnnego. Właśnie tam odbył się pierwszy w historii Uzdrowiska Koncert Noworoczny, na który zaprosili Burmistrz Miasta i Gminy Szczawnica oraz Miejski Ośrodek Kultury.
Prowadzący koncert Piotr Gąsienica - dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury powitał zaproszonych gości, wśród których znaleźli się m.in.: Adrienne Kormandy - konsul generalna Węgier w Polsce wraz z małżonkiem, dr Sandor Nedeczky - konsul Węgier w Krakowie, Jan Hamerski- senator RP, Polsce Andrzej Skupień - prezes Związku Podhalan w Polsce, Helena Mańkowska - wiceprezes Thermaleo Plus oraz władze samorządowe Szczawnicy, dyrektorzy szkół, prezesi i dyrektorzy lokalnych instytucji.
Przed publicznością zaprezentowała się Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej pod dyrekcją ppłk. Stanisława Strączka oraz mjr Leszka Mieczkowskiego, śpiewacy operowi: Jadwiga Postrożna (mezzosopran, solistka Opery Wrocławskiej), Natalia Zabrzeska (sopranistka Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej) oraz Tomasz Krzysica (tenor Warszawskiej Opery Kameralnej). Koncert uświetnili węgierski wirtuoz skrzypiec Roby Lakatos wraz z cymbalistą Jeno Lisztesem.

Wieczór rozpoczął się utworem Richarda Straussa „Licht, du ewiglicht eines”. W repertuarze znalazły się utwory operowe i operetkowe, muzyka jazzowa i filmowa. Orkiestra zagrała takie znane utwory jak: „O sole mijo”, „Kiedy skrzypki grają”, słynna aria „Twoim jest serce”, czy „Gdybym był bogaty” z opery „Skrzypek na Dachu”, utwory Glenna Millera, L. van Beethovena, wiązankę melodii „Od Bacha do Czajkowskiego”.

Ważnym momentem wydarzenia było wręczenie pani Konsul Generalnej Adrianne Kormandy Medalu Za Zasługi Dla Miasta Szczawnica im. Józefa Szalaya. Postać bohaterki wieczoru przybliżył zebranym sekretarz Miasta i Gminy Szczawnica Tomasz Ciesielka. Następnie burmistrz złożył wszystkim obecnym na sali życzenia noworoczne. Zebrani znieśli toast winem przywiezionym przez Węgrów.

Koncert zakończył się brawurowym wykonaniem przez Orkiestrę Reprezentacyjną Straży Granicznej „Marsza Radetzkyego” J. Straussa. Na pożegnanie artyści zaprosili zebranych do wspólnego odśpiewania kolędy „Bóg się rodzi”.
Koncert był prawdziwą muzyczną ucztą i wzbudził apetyt na następne takie spotkanie za rok.

Weronika Błażusiak, zdj. Joanna Dziubińska
zobacz także
komentarze
kultura19.02.2017, 14:20
Koncert fajny, ale poza tym kultura w Szczawnicy leży... kilka imprez przez wakacje i w sumie tyle. Inne ośrodki od kultury organizują jakieś zajęcia, warsztaty dla dzieci, a w Szczawnicy nic. Sama ma dziecko w szkole w Szczawnicy i fajnie gdyby coś więcej się działo... jakieś konkursy itp.
BRAWO25.01.2017, 20:26
Koncert był fenomenalny. Nie żal pieniędzy wydanych na bilety. Gratulacje dla organizatorów. Miejmy nadzieję że wejdzie do cyklicznego kalendarza imprez.
ciekawski24.01.2017, 20:09
nie mogę zlokalizować na zdjęciach wielu pracodawców z terenu Szczawnicy którzy dają pracę mieszkańcom oraz dochody dla urzędu miasta , czy o nich zapomniał Burmistrz , czy oni zlekceważyli jego zaproszenia Jednocześnie widać notabli którzy nigdy nic nie zrobili dobrego dla miasta a wręcz przeciwnie
cyklista24.01.2017, 15:52
Pietruś - Derektor jest niezatapialny, odnajdzie się w każdej rzeczywistości. Tylko z tym Jego ubiorem w dalszym ciągu kiepsko.
do cyklisty24.01.2017, 15:10
Z tego co wiem to wójt z Krościenka potwierdził przybycie a nie przyjechał.
Ot taka krościeńska kultura...

Co do ubioru dyrektora to bez komentarza ....
pijaczyna24.01.2017, 14:49
Do cyklista. Wczoraj na marnym jarmarku w Krościenku wiewiórki godały, że ci 1 rzędu to byli za darmo. Więc ...?. . A 2 miejsca wolne, to zapewne ktoś honorowo olał darmochę, albo nie miał się w co ubrać.
cyklista24.01.2017, 12:01
Na zdjęciu nr 16, w pierwszym rzędzie, po prawej stronie, jest chyba Wójt Krościenka Jan Dyda z małżonką. Tylko dlaczego zasiadł z takim dystansem do szczawnickich notabli ? Niby drobny szczegół, ale świadczy to, jakie "przyjacielskie" stosunki łączą władze obu miast.
garnitur pana dyrektora24.01.2017, 11:47
Szczawniczanie! Musimy zrobić zrzutke na garniak dla pana dyrektora od kultury, żeby wiecej nie wystepował w kutrce z marketu.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl