06.02.2017, 21:33 | czytano: 2615

Otwarcie filii biblioteki w Nowej Białej (zdjęcia)

W Nowej Białej odbyło się uroczyste poświęcenie i oddanie do użytku nowych pomieszczeń Biblioteki Publicznej.
Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w kościele parafialnym p. w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Następnie przybyli goście i mieszkańcy Nowej Białej przeszli pod budynek OSP w którym mieści się biblioteka publiczna, gdzie odbyło się uroczyste przecięcie wstęgi.
Po poświęceniu nowych pomieszczeń biblioteki przez ks. kanonika Tadeusza Korczaka, proboszcza parafii w Nowej Białej, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej Maria Bednarczyk przywitała przybyłych gości, wśród nich m. in. Edwarda Siarkę - posła na Sejm RP, Jerzego Woźniakiewicza - dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, Jana Smarducha - wójta gminy Nowy Targ, Stanisława Szeligę - zastępcę wójta gminy Nowy Targ, Wiesława Parzygnata – przewodniczącego Rady Gminy Nowy Targ, Milenę Pilarską – dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nowym Targu, Pawła Valde – Nowaka - prof. Instytutu Archeologii Uniwersytety Jagiellońskiego.

Przedstawiona została krótka historia biblioteki, następnie dyrektor GBP w Waksmundzie podziękowała osobom i instytucjom , które przyczyniły się do realizacji projektu. Po wygłoszonych przemówieniach i podziękowaniach uczestnicy uroczystości udali się do Centrum Kultury Słowackiej, gdzie odbyła się część artystyczna. Na scenie wystąpił zespół „Śpis” pod kierownictwem Józefa Majerczaka , czytelnicy biblioteki zaprezentowali krótkie przedstawienie „ Sąd nad książką” przygotowane przez panią Renatę Chryc. Dużą niespodzianką dla gości był występ zespołu Teresy Mirgi „Kałe Bała”. Zebrani goście mogli wpisać się do kroniki.

Po 27 latach Biblioteka Publiczna w Nowej Białej powróciła do swojej poprzedniej lokalizacji. Budynek w którym poprzednio mieściła się biblioteka został zburzony i wybudowano remizę OSP. W roku 2014 dla biblioteki przeznaczono pomieszczenia nad garażami. Gminna Biblioteka Publiczna w Nowym Targu z siedzibą w Waksmundzie w 2016 r., złożyła wniosek do Instytutu Książki i uzyskała dofinansowanie. W ramach zrealizowanego projektu dobudowano klatkę schodową, zainstalowano windę, wyremontowano i pięknie wyposażono pomieszczenia z przeznaczeniem na bibliotekę.

Inwestycja „Rozbudowa, remont i wyposażenie pomieszczeń dla Biblioteki Publicznej w Nowej Białej” została zrealizowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Priorytet 2” Infrastruktura Bibliotek 2016-2020” , przy współpracy i dofinansowaniu wkładu własnego przez gminę Nowy Targ. Wartość projektu zł. 487 174,70, w tym środki MKiDN zł. 364 997,00, wkład własny Gminy Nowy Targ zł. 122 177,70. Biblioteka Publiczna w Nowej Białej zlokalizowana w pięknie odremontowanych i wyposażonych pomieszczeniach będzie miejscem przyjaznym, w którym każdy niezależnie od wieku, zawodu, pochodzenia, wykształcenia, pozycji społecznej będzie mógł znaleźć coś dla siebie, rozwijać swoje pasje i zainteresowania.

Źródło: GBP
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
aaa08.02.2017, 15:26
A nowa Biała to nie Spisoki?
wicher07.02.2017, 18:47
Co maja wspólnego Romy i Spisoki !? Mniejszość Narodowa , dla nich wszystko jest a dla Polaków zawsze brakuje !
Jarek07.02.2017, 16:37
To moze teraz ulice bed? czyste jak przyjdzie wypas ;)bydła
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl