22.02.2017, 20:55 | czytano: 1637

Wyjątkowe spotkanie ze sztuką w Malej Galerii - Eglander Caffe (zdjęcia)

SZCZAWNICA. W Malej Galerii – Eglander Caffe przy ulicy Zdrojowej do końca miesiąca można oglądać ciekawą wystawę autorstwa dwóch szczawnickich artystek, Anny Madei i Joanny Dziubińskiej. Organizatorem wystawy jest Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych oddział Szczawnica.
Anna Madeja - artystka ludowa, mieszka i tworzy w Szczawnicy. Uprawia malarstwo na szkle. W jej twórczości dominuje tematyka sakralna, a zwłaszcza Bożonarodzeniowa i Wielkanocna, ale znajdziemy także obecne i dawne obyczaje góralskie, legendy i baśnie. Wystawiała swoje prace w wielu miejscach w Polsce i zagranicą odnosząc sukcesy m.in.: w Niemczech, Szwecji, Izraelu, USA, Szwecji. Jest członkiem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych. Przekazuje swoją wiedzę dzieciom i młodzieży. Malowanie na szkle to niełatwa technika, gdyż maluje się w odbiciu lustrzanym - wymaga precyzji i pewnej ręki. Najpierw robi się szkic, który następnie wypełnia się kolorami, zaczynając od szczegółów do ogółów. Tło robi się na końcu
Joanna Dziubińska jest artystką tworzącą prace malarskie, ceramiczne, w technice decoupage. Dekupaż jest techniką zdobniczą polegającą na przyklejaniu na odpowiednio spreparowaną powierzchnię (może to być: drewno, metal, szkło, tkanina, plastik, ceramika) wzoru wyciętego z papieru lub serwetki papierowej tzw. technika serwetkowa) i innych technikach plastycznych. Pasją artystki jest również fotografia. Aktualnie na wystawie do obejrzenia są prace tworzone techniką decoupage, oraz fotografie. Artystka w swych pracach, które możemy oglądać na wystawie wykorzystuje m.in. stare deski, klucze i inne materiały z ,,odzysku''- powstają z nich niezwykłe dzieła .W fotografii dominuje tematyka górska.

Prace obu artystek można również obejrzeć w Galerii Krzywa Jabłonka prowadzonej przez Joannę Dziubińską w Szczawnicy na ul. Pienińskiej 4. Warto tu wstąpić, aby obejrzeć i nabyć sztukę tworzoną przez miejscowych artystów i rękodzielników.

Jarosław Krajewski
zobacz także
Zobacz pełną wersję podhale24.pl