09.04.2017, 22:02 | czytano: 1850

Tradycje wielkanocne w Zakopanem i w Szczawnicy (podwójna galeria)

zdj. Piotr Korczak
Tradycja święcenia palm na pamiątkę wjazdu Chrystusa do Jerozolimy - jest w naszym regionie silna i żywa. W Niedzielę Palmową w parafiach prócz święcenia palm organizowano także konkursy. Swoje palmy prezentowały dziś z dumą m. in. przedszkolaki w Sanktuarium na zakopiańskich Krzeptówkach oraz wierni szczawnickiej parafii pw. Św. Wojciecha.
Celem konkursu organizowanego przez: Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy, Oddział Pieniński Związku Podhalan oraz miejscową parafię jest kultywowanie i popularyzacja wartościowych tradycji regionu górali szczawnickich, podtrzymanie tradycji Roku Obrzędowego, promocja dorobku kulturowego regionu oraz integracja środowisk lokalnych. Ważnym aspektem jest także zainteresowanie młodych ludzi, a także turystów i kuracjuszy, kulturą pienińskich, oraz rozwijanie umiejętności plastycznych młodego pokolenia.
Palmy oceniało jury w składzie: Agnieszka Ciesielka, Alina Lelito, Tomasz Hamerski, Piotr Gąsienica. Organizatorzy oceniali nie tylko wygląd palm, ale także tradycyjny ubiór uczestników.

I. Kategoria: Palma tradycyjna – oceniano palmy wykonane według tradycyjnych wzorców, przy użyciu materiałów takich jak: bazie wierzbowe, trzcina pospolita, bukszpan, gałązki brzozy, naturalne kwiaty i zioła, różnokolorowe wstążki, nawiązujące swoją barwą do przyrody, obrzędów liturgicznych i zdobnictwa pienińskiego.
W tej kategorii nagrody otrzymali:
I m. Paulina i Patryk Słowik
II m. Karolina i Łukasz Niezgoda
III m. Karolina i Mateusz Tokarczyk

II. Kategoria: Palma oryginalna – tu oceniano walory estetyczne palmy, dbałość o szczegóły oraz ogólną prezencję - dopuszczano elementy zdobnicze nie wywodzące się z tradycji góralskiej oraz własne aranżacje
W tej kategorii nagrodzono:
I m. Oliwia Plewa
II m. Julia Makowska
III m. Aleksandra Ciesielka

III. Kategoria:  Palma najwyższa – oceniano długość palmy mierzoną od jej nasady do czubka.
W tej kategorii jury przyznało następujące nagrody:
I m. Wojciech i Piotr Salamon – 9,21 m.
II m. Julia i Karol Oleksy – 6,34
III m. Anna i Piotr Malinowscy – 4,53

Nagrodę Grand Prix za najpiękniejszą palmę otrzymała Karolina Niezgoda.

Laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz czeki ufundowane przez Urząd Miasta i Gminy Szczawnica, Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy oraz  Oddział Pieniński Związku Podhalan.
Nagrody dla najmłodszych uczestników konkursu, ufundowane przez Stowarzyszenie Rodzin Katolickich otrzymali: Dorota Niezgoda i Mateusz Ciesielka.

Joanna Dziubińska

W galerii poniżej - przedszkolne palmy w kościele na Krzeptówkach w Zakopanem. Zdjęcia z konkursu szczawnickiego do obejrzenia tutaj.

opr.s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl