05.05.2017, 09:10 | czytano: 2173

Europejskie Targi Produktów Regionalnych - zapowiedź

Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kultury zaprasza na VIII Europejskie Targi Produktów Regionalnych, które odbędą się w dniach 11 – 15 sierpnia br. na Górnej Równi Krupowej w Zakopanem.
Europejskie Targi Produktów Regionalnych skupiają producentów wyrobów tradycyjnych z kraju i zagranicy. Co roku cieszą się ogromnym zainteresowaniem turystów oraz mieszkańców miasta. Uczestnicy mają okazję poznać wyroby rękodzielnicze z całej Europy, dokonać degustacji produktów tradycyjnych i podziwiać występy zespołów regionalnych. Ideą targów jest nawiązanie międzynarodowej współpracy, popularyzowanie zasad unijnych, dotyczących jakości produktów żywnościowych, wyeksponowanie ich różnorodności oraz wymiana doświadczeń pomiędzy wystawcami.
Nieodłącznym elementem Europejskich Targów Produktów Regionalnych jest Festiwal Oscypka i Serów Wszelakich, który otwiera Parada Bacowska, przechodząca przez ulice miasta. W ramach festiwalu odbywa się także Konkurs na Najlepszy Oscypek oraz pokazy „pucenia” oscypka, strzyżenia i dojenia owiec.
Na tegorocznych VIII Europejskich Targach Produktów Regionalnych, poza tradycyjnie ciekawą ofertą programową, utworzony zostanie tzw. „Zarembek Tradycji”.

„ Zarembek (polana) Tradycji” pozwoli w sposób przystępny odsłonić zwyczaje, obrzędy ludowe, stroje, szlaki turystyczne, słowem zobrazować zwiedzającym bogactwo kulturowe naszego tatrzańskiego terenu. To ciekawe miejsce, w którym odwiedzający będą mieli okazję poznać bliżej historię pasterstwa, związane z nim zwyczaje, obejrzeć wystawę fotografii. Ponadto w „Zarembku Tradycji” zaprezentowana zostanie miniatura folusza czyli maszyny do obróbki (folowania) sukna.

Europejskie Targi Produktów Regionalnych to także możliwość wzięcia udziału w licznych warsztatach rękodzielniczych, które skupiają się wokół popularyzowania zjawiska kultury ludowej. Warsztaty są również możliwością spotkania z osobami, które w swojej pracy zawodowej zajmują się twórczością ludową lub czerpią z niej inspirację do współczesnych realizacji.

Targi od strony kulinarnej – to okazja do degustacji potraw przyrządzonych z produktów certyfikowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich i profesjonalnych Szefów Kuchni. Tematem przewodnim Targów będzie jagnięcina podhalańska.

mat. prasowy, opr.s/
zobacz także
komentarze
obserwator07.05.2017, 11:08
targi europejskie to impreza na której zarabia TARPIK nie k oniecznie wystawcy , tam działają układy i układziki ,samowolka na nasz koszt -podatników dlaczego brakuje rodzimych wystawców bo ceny sa zaporowe, za m2 stoiska, a ci co wystawiaja sie to z zaprzyjażnionej Rumunii i innych KGW ,- lub nie wiadomo skad -w ostatniej chwili sie pojawiają, to prezentują produkty z watpliwą jakoscią i są konkurencyjne z produktami góralek z Podhala, ale liczy sie tylko zysk dla TARPIK
zar06.05.2017, 16:54
Kilka bud ustawionych na trawniku i to są ,,Europejskie targi,,? banda urzędasów jest utrzymywana na etatach,żeby zrobić 2,3 imprezy rocznie a resztę siedzą i pierdzą w stołki
Zobacz pełną wersję podhale24.pl