07.05.2017, 13:40 | czytano: 2013

Orawskie Dni Gitary Klasycznej i V Ogólnopolski Konkurs Gitary Klasycznej w Jabłonce

arch. P. Korczaka
Orawskie Dni Gitary Klasycznej zorganizowane zostaną po raz piąty. Wcześniejsze edycje wydarzenia odbywały się w Nowym Targu pod nazwą "Dni Gitary Klasycznej". Po dwóch latach, konkurs który ma obecnie zasięg ogólnopolski - organizowany jest w Jabłonce.
W ramach Orawskich Dni Gitary Klasycznej odbędzie się V Ogólnopolski Konkurs Gitary Klasycznej w Jabłonce. Przesłuchania konkursowe zaczynają się w czwartek 18 maja o godz. 9.00.
- Są trzy grupy konkursowe soliści młodsi, soliści starsi oraz zespoły gitarowe - jednorodne - precyzuje Marek Ciesielski, jeden z organizatorów konkursu. - W czwartek po przesłuchaniach konkursowych koncert duetu gitarowego Kupińscy Duo. Po przesłuchaniach konkursowych w piątek 19 maja - wykonawcy koncertu - Duo Kupińscy - poprowadzą kurs gitarowy - dodaje.

Przewodniczącą Jury jest profesor Akademii Muzycznej w Katowicach Wanda Palacz.Dni uświetni koncert Kupiński Guitar Duo - 18 maja 2017 r.,w Orawskim Centrum Kultury w Jabłonce, godz. 18:00

W programie koncertu:
Gioacchino Rossini – La gazza Ladra – Uwertura* - (Sroka złodziejka - opera)
Fryderyk Chopin – Mazurek op. 24 no. 2*, Mazurek op. 17 no. 4*
Astor Piazzolla – Invierno Porteño * (Zima w Buenos Aires)
Dušan Bogdanović – Sonata Fantasia
George Gershwin – Rhapsody in Blue* (Błękiitna Rapsodia)

aranżacja: Kupiński Guitar Duo


Ewa Jabłczyńska i Dariusz Kupiński to duet łączący pasję, wyjątkową muzykalność oraz technikę gry na najwyższym poziomie. Niebywała głębia interpretacji, jakość dźwięku, finezja oraz wysublimowane aranżacje sprawiły, że Kupiński Guitar Duo to dziś jeden z najbardziej docenianych duetów gitarowych.

Gitarzyści są absolwentami Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, a także Universität der Künste w Berlinie i Hochschule für Musik w Weimarze w klasie prof. Thomasa Müllera-Peringa, u którego realizowali studia podyplomowe. Jako soliści i duet zdobywali liczne nagrody w znaczących, międzynarodowych konkursach gitarowych oraz wielokrotnie otrzymywali stypendia za wybitne osiągnięcia artystyczne. Występowali z recitalami w większości krajów Europy, USA, Meksyku i Chinach. Wyjątkowa energia i wirtuozeria gry sprawiają, że koncerty duetu są dla audytorium bogatym doświadczeniem. To wejście w świat finezyjnych muzycznych niuansów, pobudzających różnorodne emocje i zachwycających swoim pięknem. Oprócz działalności koncertowej zajmują się też pracą pedagogiczną. Ewa posiada tytuł naukowy doktora habilitowanego i kształci studentów w Instytucie Muzyki Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Regularnie zapraszani są do prowadzenia kursów mistrzowskich w kraju i za granicą.

W 2011 roku nakładem wydawnictwa QBK ukazał się ich debiutancki album ‘Spanish Music’ z muzyką I. Albéniza, E. Granadosa, M. de Falli. Ich najnowsza płyta CD ‘Recital’ /2016/ zawiera głównie autorskie aranżacje utworów F. Chopina, G. Rossiniego, A. Piazzolli, E. Granadosa oraz G. Gershwina. (http://kupinskiguitarduo.com)

opr. s/
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl