11.05.2017, 10:03 | czytano: 2118

Opowieść córki o Wincentym Galicy (zdjęcia)

Fot. Piotr Korczak
W Zakopiańskim Centrum Edukacji odbyło się spotkanie z cyklu „Wieczory w Czerwonym Dworze”. Jego bohaterem był Wincenty Galica, honorowy obywatel miasta Zakopane, o którym opowiedziała jego córka, Lucyna Galica-Jurecka.
Wykład przeniesiony został do auli Zakopiańskiego Centrum Kultury z powodu remontu, który rozpoczął się w Willi Czerwony Dwór. Dzięki pozyskaniu środków unijnych miasto wykona gruntowną modernizację zabytkowego budynku, w którym mieści się Centrum Kultury Regionalnej.
O Wincencie Galicy można by opowiadać godzinami, a jego bogatą biografią obdzielić kilka osób. Na wieczór poświęcony jego osobie przyszli zarówno ci, którzy mieli okazję go poznać, jak i ci, którzy chcą pielęgnować pamięć o nim i wspierać zapoczątkowane przez niego działania.

Lucyna Galica-Jurecka w przygotowanej przez siebie prezentacji przedstawiła najbliższą rodzinę doktora Galicy oraz opowiedziała historię jego życia, działalności kurierskiej w czasie wojny i powojennego życia.

Jednym z najważniejszych zadań, jakie pozostawił potomnym Wincenty Galica, które próbuje wypełnić jego córka, jest odzyskanie budynku Palace w Zakopanem oraz utworzenie w nim muzeum z prawdziwego zdarzenia, które upamiętniać będzie wszystkich umęczonych w murach Katowni Podhala.

Podczas spotkania doktor Jurecka dziękowała wszystkim, którzy wspierają zarząd Stowarzyszenia Palace w pozyskiwaniu środków na odkupienie budynku przypominając jednocześnie jak wiele zostało jeszcze do zrobienia.

rk-w/ zdjęcia Piotr Korczak
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
zakop12.05.2017, 07:55
Małgorzata W W się lansuje :)))
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl