11.05.2017, 18:46 | czytano: 1600

Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną

W Jabłonce zostały zorganizowane obchody Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.
Ich organizatorem było Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną – Koło w Jabłonce .
Cel jak zawsze był jeden- integracja, zrozumienie i wsparcie. Hasłem przewodnim obchodów święta było ,,Bądźmy razem w tej podróży Ty i Ja”.
Program tegorocznych obchodów rozpoczął się od  uroczystej Mszy świętej w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Jabłonce. Po Mszy św. wszyscy zebrani wyruszyli kolorowym korowodem do Orawskiego Centrum Kultury.

„Marsz Godności” to najbardziej widowiskowy element obchodów, jest manifestacją propagowanej idei walki z dyskryminacją osób niepełnosprawnych intelektualnie, jest głosem samych niepełnosprawnych i wyrazem solidarności z nimi ogółu społeczeństwa.

Dlatego liczny udział w przemarszu przedstawicieli wszystkich grup społecznych był wyrazem poparcia dla środowiska osób niepełnosprawnych i troski o ich sytuację życiową. Obecność w „Marszu Godności” osób z różnych środowisk, dzieci, młodzieży i starszych jest bardzo cenną lekcją, która uczy aktywnych zachowań społecznych, uczy empatii i dostrzegania spraw ważnych jak tolerancja, odpowiedzialność.

Do obchodów swojego święta bardzo licznie włączyły się osoby niepełnosprawne i ich środowisko. Przybyli oni z terenowych kół Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Rabce Zdroju, w Nowym Targu, w Zakopanem i Szczawnicy. Byli także przedstawiciele Środowiskowego Domu Samopomocy w Jordanowie oraz Warsztatów Terapii Zajęciowej w Odrowążu. Nie zabrakło również przedstawicieli władz- naszą uroczystość swoją obecnością uświetnili Wójt Gminy Jabłonka Antoni Karlak oraz senator RP Jan Hamerski, radni powiatowi, radni gminy Jabłonka. Obecni byli także dyrektorzy szkół, dyrektorzy jednostek organizacyjnych Urzędu Gminy, siostry zakonne, przedstawiciele lokalnych instytucji, firm, szkół oraz przyjaciele Koła.

Zamknięty ruch pojazdów na głównej ulicy, ponad trzysta osób idących barwnym korowodem prowadzonym przez przygrywające pod nogę zespoły regionalne sprawiły, że tego wydarzenia nie można było nie zauważyć.
Gdy przemarsz dotarł do Orawskiego Centrum Kultury przedstawicielki PSONI – Koło w Jabłonce, podziękowały wszystkim za udział w manifestacji i uroczystości, przybliżyły ideę organizowania Dnia Godności oraz przedstawiły historię 20 letniej działalności PSONI Koło w Jabłonce.
Z okazji rocznicy istnienia Koła PSONI w Jabłonce napłynęło i wypowiedziano wiele ciepłych słów i gratulacji. Uczestnicy uroczystości mogli również poznać osiągnięcia sceniczne osób niepełnosprawnych, bowiem po zakończeniu części oficjalnej  podopieczni Ośrodka Rehabilitacyjno – Edukacyjno - Wychowawczego zaprezentowali przedstawienie ,,Początki państwa Polskiego” a uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy przy muzyce kapeli regionalnej zatańczyli taniec orawski. Profesjonalne zachowanie aktorów na scenie, oprawa muzyczna i plastyczna spektaklu, barwny, wesoły i rytmiczny taniec sprawiły, że występy przykuwały uwagę widzów i dostarczyły im wielu wrażeń.
W ramach obchodów Dnia Godności zorganizowano konkurs plastyczny pt. "Bądźmy razem w tej podróży Ty i Ja”. Napłynęło wiele prac. Wszystkie zostały wystawione w holu Orawskiego Centrum Kultury, a laureaci zostali nagrodzeni podczas uroczystości.

Z tego miejsca pragniemy serdecznie podziękować wszystkim, którzy pomogli w organizacji tej uroczystości w szczególności Wójtowi Gminy Jabłonka, Dyrektorowi OCK, Zespołowi Szkół im Bohaterów Westerplatte w Jabłonce, Firmie Kabanos, Firmie Polański, Firmie Orawskie Ciacho, Firmie Bajex, firmie Hajan, Zespołowi przy Rodzinie Kolpinga w Lipnicy Małej, Zespołowi Orawianie z Lipnicy Wielkiej, Policji oraz strażakom OSP w Jabłonce oraz wszystkim, którzy odpowiedzieli na nasze zaproszenie i wzięli udział w obchodach Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

źródło: PSONI – Koło w Jabłonce; Zofia Palenik, zdj. Katarzyna Jasiura
zobacz także
Zobacz pełną wersję podhale24.pl