04.06.2017, 09:10 | czytano: 1593

Marcelina Januszek i Hubert Małysiak z II LO na XXIII Sejmie Dzieci i Młodzieży

arch. szkoły
Marcelina Januszek i Hubert Małysiak, uczniowie klasy humanistycznej II Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Św. Jadwigi Królowej w Nowym Targu, jako posłowie uczestniczyli w XXIII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Była to nagroda za wyróżniającą realizację autorskiego projektu pt. „Stanisława i Józef Papieżowie – lokalni bohaterowie” w konkursie przeprowadzanym przez Kancelarię Sejmu RP.
„Przestrzeń publiczna jako miejsce wolne od symboli propagujących systemy totalitarne. Lokalni bohaterowie w przestrzeni publicznej” to temat przewodni XXIII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży, która odbyła się w czwartek 1 czerwca 2017 r. w Sejmie. Obrady otworzył marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Młodych polityków powitała też sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Marzena Machałek, Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak oraz prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek.
Marcelina Januszek i Hubert Małysiak uczestniczyli w debacie parlamentarnej nad projektem uchwały w sprawie miejsca lokalnych bohaterów w przestrzeni publicznej wolnej od symboli propagujących systemy totalitarne.

- Szanowny Panie Marszałku, Szanowna Pani Minister, Wysoka Izbo. Przybyliśmy tutaj jako głos młodzieży z całego naszego kraju. My jesteśmy nadzieją naszego państwa i pragniemy by było ono silne i niezależne. Musimy dojść do słowa, żeby z polskiej polityki nie robić już więcej pośmiewiska i cyrku, na który patrzy cały świat. Aby to zmienić jest jeden warunek – pamięć o lokalnych bohaterach. Pamięć o osobach starszych, pamięć o naszych dziadkach, którzy są okryci tajemnicą historii. Musimy ich słuchać, rozmawiać z nimi, bo oni są mądrością Narodu – powiedział w swoim przemówieniu Hubert Małysiak - Musimy pamiętać i być odważni. Tylko tak uczynimy nasz kraj piękny i potężny – zakończył.

Posiedzenie zakończyło się podjęciem wspólnej uchwały. Głównym organizatorem XXIII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży była Kancelaria Sejmu w porozumieniu z Instytutem Pamięci Narodowej, Ośrodkiem Rozwoju Edukacji i Ministerstwem Edukacji Narodowej.

Sejm Dzieci i Młodzieży to pierwszy dziecięco-młodzieżowy parlament w Europie. Młodzi posłowie, wyłonieni w konkursie dla uczniów szkół podstawowych i średnich, zasiedli w sejmowych ławach już w 1994 r. z inicjatywy Kancelarii Sejmu oraz prezes Polskiej Akcji Humanitarnej Janiny Ochojskiej. Obecnie podobne przedsięwzięcia są realizowane m.in. w Portugalii, Francji, Wielkiej Brytanii, Finlandii i Czechach.

źróło: szkoła
zobacz także
Zobacz pełną wersję podhale24.pl