06.06.2017, 11:32 | czytano: 3727

W rocznicę hołdu góralskiego złożonego Janowi Pawłowi II tatrzańskie samorządy podjęły honorową rezolucję

Fot. Urząd Miasta Zakopane
Bronić świętości ludzkiego życia od poczęcia, chronić rodzinę, umacniać katolicką tożsamość i otaczać opieką potrzebujących - obiecali w rezolucji podhalańscy samorządowcy, podjętej z okazji 20-tej rocznicy pobytu Jana Pawła II na Podhalu. "Chcemy nasz podhalański dom wysprzątać z tego, co hańbi, rujnuje, zniewala i gubi" - zapewnili.
Rezolucja została podjęta na uroczystej sesji w Zakopanem, na której spotkali się członkowie Rady Miasta Zakopane oraz Rady Gminy Biały Dunajec, Bukowina Tatrzańska, Kościelisko, Poronin i Rady Powiatu Tatrzańskiego.
"Mija 20 lat od pamiętnej wizyty w Zakopanem największego z rodu Polaków – Ojca Św. Jana Pawła II. Witaliśmy Go na stadionie Wielkiej Skoczni pod Krokwią. Hołd Górali Polskich – w imieniu synów Podhala, Spisza, Orawy, Pienin i Beskidów złożył Burmistrz Zakopanego Adam Bachleda - Curuś wraz z włodarzami gmin górskich i przedstawicielami trzech pokoleń najstarszych rodów góralskich.

Przywołajmy te słowa, bo ludzie honoru nie mogą pozostać wobec nich obojętni, ani o nich zapomnieć:

„Szczęśliwi i wdzięczni Bogu w Trójcy Jedynemu, iż wejrzał na niskość naszą, a Naród Polski wydźwignął, wyniósł w wielkim Synu gór naszych i zawołał do gór świętości niebieskich, pchnął na szlak zwycięstw nad złem, żeby grzechy, wady powypędzać, by zakwitło miłością rodzinne szczęście, oczy dzieci i młodzieży były ufne, czyste, a życie mężczyzn, kobiet i starców mężne, owocne, pogodne wiarą.

Przeto dziękujemy, Ojcze Święty, żeś nas wydostał z czerwonej niewoli, a teraz chcesz i uczysz, jak dom ojczysty, polski, wysprzątać z tego, co hańbi, rujnuje, zniewala, gubi. Dziękujemy za ojcowską i synowską troskę. Dziękujemy za modlitwy, upomnienia i ofiary Twoje, a w czymżeśmy Boga zdradzili i Ciebie zawiedli, zasmucili, przepraszamy.
Przepraszamy za zwątpienie, niedochowanie wierności, nieodpowiedzialne korzystanie z daru wolności.

Przyrzekamy, jak ten krzyż na Giewoncie, mocno trwać w wierze i tradycji chlubnej przodków naszych, a Ślubów Jasnogórskich Narodu Polskiego dochować. Jak ongiś książę Mieszko u zarania dziejów naszych ziemie polskie poddał Stolicy Apostolskiej, tak my, górale polscy, dzisiaj, dnia 6 czerwca Roku Pańskiego 1997 u stóp krzyża na Giewoncie, składamy hołd najukochańszemu Synowi gór, największemu z rodu Polaków, Papieżowi, Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II, zawierzając nasze rodziny, nas samych i te góry nasze, świadomi, że On nam przed Bogiem i ludźmi największej krasy dodaje swoim świętym pasterzowaniem.
Pomóż nam, Ojcze Święty, swoim błogosławieństwem wydostać się z wszelkiej śmierci do życia miłością prawdziwą i tak przejść próg nadziei w nowe, trzecie Tysiąclecie. Panie Boże, prowadź!"

Ten podniosły akt czci i zobowiązania górali został przypieczętowany słowami Papieża: „Na was zawsze można liczyć.”

Dziś, 20 lat od tego historycznego wydarzenia, my, radni gmin: Miasta Zakopane, Białego Dunajca, Bukowiny Tatrzańskiej, Kościeliska, Poronina oraz Powiatu Tatrzańskiego, potwierdzamy tamte zobowiązania. Chcemy nasz podhalański dom wysprzątać z tego, co hańbi, rujnuje, zniewala i gubi. Wyrażamy nieodpartą wolę, aby świętość życia ludzkiego postawić w centrum polskiego prawa i uczynimy wszystko, by chronić życie i godność człowieka na każdym etapie rozwoju – od poczęcia do naturalnej śmierci. Najwyższą uwagę skierujemy na potrzeby rodzin i ich harmonijny, zdrowy rozwój. Jesteśmy przeświadczeni, że tradycyjna, wielopokoleniowa rodzina, spełniająca swoje funkcje społeczne
i wychowawcze jest narodowym skarbem i najważniejszym fundamentem życia społecznego.

Będziemy się o nią troszczyć, wspomagać w trudnościach i chronić przed szkodliwą ingerencją w sferę praw rodzicielskich i więzi rodzinnych.

Będziemy czuwać nad umacnianiem w rodzinach katolickiej tożsamości młodego pokolenia, zadbamy o uwolnienie szkół i innych przestrzeni życia publicznego od wszelkich ideologii i obcej obyczajowości godzącej w naszą rodzimą kulturę.

Otoczymy opieką i zapewnimy wsparcie osobom samotnym, zwłaszcza starszym, niedomagającym i potrzebującym pomocy.

Wykonując naszą społeczną misję, chcemy dołożyć wszelkich starań, aby umocnić i pogłębić integrację naszych lokalnych wspólnot, a także coraz mocniej zakorzeniać je w narodowej kulturze i wierze naszych przodków.

Apelujemy do wszystkich mieszkańców Podtatrza, aby w 20. rocznicę pobytu Św. Jana Pawła II na Podhalu przypomnieli sobie słowa Papieża – Polaka i czerpali mądrość z Jego nauczania w trosce o przemianę życia osobistego, społecznego i narodowego. Odpowiedzmy Mu dziś, po 20 latach, że słusznie pokładał w nas swoje nadzieje, bo na nas naprawdę „zawsze można liczyć”".

oprac. r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
edgar08.06.2017, 10:30
Dlaczego oni nie stoją przed GODŁEM? I kto jest na tym obrazie?
APEL HOŁD07.06.2017, 23:47
TOBIE PRZYRZEKAMY
CIEBIE PRZEPRASZAMY

Najjaśniejsza Rzeczypospolita Polsko
I Ty Maryjo Matko Bosko-
Tobie przyrzekamy
Ciebie przepraszamy
My Górale
Naród Twój
Panie Boże
Panie Mój-
Tobie przyrzekamy
Ciebie przepraszamy
Na Ten Krzyż na Giewoncie
Apel powtórzmy po Hlondzie-
Tobie przyrzekamy
Ciebie przepraszamy
AKT POŚWIĘCENIA
NARODU POLSKIEGO
SERCU MARYI NIEPOKALANEMU-
Tobie przyrzekamy
Ciebie przepraszamy
Za to że byliśmy niemi
Zmienimy oblicze Tej Ziemi-
Ciebie przepraszamy
Tobie przyrzekamy
Serce swe
MARYI oddamy-
Przyrzekamy
Grzech,pychę i wady
Powypędzamy-
Przyrzekamy
DOM z hańby
Rozpusty
I zniewolenia
Wysprzątamy-
Przyrzekamy
W szczęście
Dzieci i Młodzieży
Zaufamy-
Przyrzekamy
Za WOLNĄ POLSKĘ
I sól tej ziemi-
DZIĘKUJEMY
Za TWOJĄ troskę
Którą czujemy-
DZIĘKUJEMY

POBŁOGOSŁAW
SYNA , CÓRĘ
SUUM SUM
CORDA
SERCA
W GÓRĘ
ojej07.06.2017, 22:19
tylko żeby jeszcze to wszystko rozumieli
bis07.06.2017, 10:17
Ile to już tych hołdów było? Jak by mury wawelskie przemówiły to by tez coś do powiedzenia miały.
wrrr06.06.2017, 21:32
na migawkach z wizyty JP II górale jeszcze w kościele ściagali kapelusze. po 20 latach już nie. stoją w sanktuarium jak cielęta. dawniej w taki niesciągnięty kapelusz ktoś z tyłu przywaliłby w pałę. dziczeją.
Do Radnego06.06.2017, 21:28
Charakterystyka górali świetna. A hołd góralski tez byl nie jeden.
do popierających @radnego06.06.2017, 16:51
popieracie jego apel by górale przestali płacić podatki? pogięło was już dokumentnie?
pro100w06.06.2017, 16:44
O, tempora, o mores.
O, spectaculum miserum et acerbum!
igor06.06.2017, 16:39
Radny. Masz 100% rację. Skala hipokryzji i zakłamania aż bije w oczy.
Skała do Radny06.06.2017, 15:14
Masz niestety rację ! Górale to - wstyd przyznać- hipokryci. Wszystko na pokaz! Obnoszą się z wiarą katolicką, a w życiu stosują zgoła odmienne zasady. Wulgarny język, pijaństwo, totalny brak kultury osobistej i wszechwładna: chciwość, pazerność i zazdrość .
duzo zdrowia06.06.2017, 15:09
do@Radny,niestety masz rację
Matka Courage06.06.2017, 14:24
W składaniu obietnic bez pokrycia samorządowcy są mistrzami. Ta czcza gadanina o wysprzątaniu naszego domu z tego, co go hańbi etc etc pokryje się kurzem codziennego nepotyzmu., egoizmu i ogólnie szarej rzeczywsistości. Pan Jezus mówił - kiedy pościccie czy sie modlicie wejdżcie do swej idzebki, bo Bog was widzi, a nie bądżcie jak ci faryzeusze, którzy na rogach ulic wystają, żeby ich inni widzieli
wyborca06.06.2017, 14:23
@Radny ty wiesz co piszesz?

"Niech górale przestaną /.../ płacić podatki za wynajem kwater i wtedy będą uczciwi"..

Nie zdziwię się zbytnio, gdy się okaże, że faktycznie jesteś radnym. Obserwując w necie transmisje z sesji przyznaję, że w radach miejskim i gminnych pojawiły się jednostki ewidentnie "specjalnej troski".
derr06.06.2017, 14:19
"radny" aleś palnął...
Radny06.06.2017, 13:43
Niech górale przestaną wylewać szamba na pola,palić odpadki z pantofli,płacić podatki za wynajem kwater i wtedy będą uczciwi i coś z nauczania Jana Pawła II zostanie w ich sercach,a tak to tylko zżera ich nienawiść i pogoń za "dutkami"
pieldrzym06.06.2017, 13:40
ten sam hołd byl odczytany przez młodzież podczas mszy pogrzebowej pod skocznia w 2005
blokers06.06.2017, 13:35
jest napisane z okazji 20-tej rocznicy pobytu Jana Pawła-2 na Podhalu a wcześniejsza pielgrzymka w Nowym Targu to pewnie była gdzie Zakopane jak zwykle zadufane w sobie
Czytelnik06.06.2017, 11:44
Co z tych dni jeszcze po 20 latach pozostało? Swary i korupcja.A sam Adam Bachleda - Curuś?
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl