19.07.2017, 14:18 | czytano: 3090

Nowy Targ ma problem z zanieczyszczeniem powietrza, warto więc zbadać dzieci czy są zdrowe

W najbliższą sobotę 22 lipca od godziny 09:00 do 16:00 w ALLMEDICA przy ul. Kolejowej 31 w Nowym Targu odbędą się darmowe konsultacje pulmonologa dziecięcego wraz z badaniem spirometrycznym.
Organizatorzy akcji chcą zwrócić uwagę na problem chorób układu oddechowego i zachęcić do diagnostyki dzieci rodziców, którzy do tej pory bagatelizowali problem, bądź nie wiedzieli jak się z nim zmierzyć. Na terenie Nowego Targu ten problem może być szczególnie nasilony ze względu na zanieczyszczenie powietrza.
Podczas konsultacji dzieci od 11 roku życia będą mogły skorzystać z bezpłatnych konsultacji pulmonologa dziecięcego poprzedzonych badaniem spirometrycznym. - Badanie spirometryczne jest z powodzeniem prawidłowo wykonywane już przez dziecko 7-8 letnie. Trwa kilka minut, nie jest ani bolesne, ani nieprzyjemne. Kilkuletnie dzieci często traktują je jak "zabawę w dmuchanie". Prawidłowo zinterpretowane przez lekarza może stać się cenną wskazówką w diagnostyce chorób płuc – rozwiewa wątpliwości lek. med. Daria Dziecichowicz-Latała.

- Rodziców w szczególności powinno zaniepokoić, gdy u dziecka długo utrzymuje się kaszel (zwłaszcza ponad 8 tygodni, czyli przewlekle), dziecko męczy się szybciej niż rówieśnicy albo gdy pojawiają się u niego epizody duszności lub słyszymy świszczący oddech. Zwłaszcza te dwa ostatnie objawy mogą sugerować astmę oskrzelową - jedną z najczęstszych chorób przewlekłych dróg oddechowych. Nie zapominajmy, że choroba ta nie dotyczy tylko dorosłych, ale często, zwłaszcza gdy związana jest z alergią, rozpoczyna się już u dzieci lub u nastolatków - dodaje lek. med. Daria Dziecichowicz-Latała.

Rejestracja na badanie pod numerem tel. 18 265 74 88.

oprac. r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
baca21.07.2017, 23:06
Zbadać kominy firmy ficpol na ceramicznej czym pali bo poranne mgły to nie woda ino spaliny.
Nowotarzanin20.07.2017, 20:26
Aha, racja, ci co tym powietrzem oddychają od więcej niż 10-15 lat, są i tak już straceni dla medycyny. Dziękujemy!
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl