02.08.2017, 10:41 | czytano: 1503

Na pograniczu kultur - 8. Letni Festiwal Pieniny - Kultura - Sacrum

"Na pograniczu kultur" to tytuł kolejnego koncertu, który w najbliższy sobotni wieczór (5 sierpnia) o godz. 19:00 rozpocznie się w kościele Chrystusa Dobrego Pasterza w Krościenku n.D.
Przed festiwalową publicznością zaprezentuje się słowacki organista Stanisław Surin, któremu w części kameralnej koncertu towarzyszyła będzie krakowska sopranistka Wiktoria Bisztyga. W wykonaniu artystów przepiękne arie Georga Friedricha Haendla, a także opracowania polskich pieśni sakralnych. Warto w sobotni wieczór odpocząć przy pięknym śpiewie, ubogaconym harmonijnymi dźwiękami organów.
Stanisław Surin jest nie tylko cenionym w swoim kraju i daleko poza jego granicami wirtuozem, lecz także pedagogiem gry organowej na uniwersytecie w Ruzomberoku, dyrektorem międzynarodowych koncertów organowych odbywających się w katedrze w Bratysławie i rzeczoznawcą do spraw budownictwa organowego na teren całej Słowacji. Jest także cenionym kompozytorem utworów organowych.Z kolei sopranistka, Wiktoria Bisztyga, choć na co dzień jest związana z Krakowem, gdzie od wielu lat jest znakomitą solistką Akademickiego Chóru Organum, wywodzi się z Limanowej. Specjalizuje się nie tylko w wykonawstwie muzyki klasycznej, lecz też filmowej, a nawet ludowej.

Taki też szeroki będzie przekrój programowy sobotniego koncertu.
Organizatorem Festiwalu jest Parafia Wszystkich Świętych w Krościenku n. Dunajcem przy współpracy ze Stowarzyszeniem Artystycznym PianoClassic. Festiwal odbywa się dzięki pomocy finansowej i rzeczowej udzielonej przez Starostwo Powiatowe w Nowym Targu, Gminę Krościenko n.D., Pensjonat CrosnaSpa*** oraz Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Krościenku n.D. Pomysłodawcą i opiekunem artystycznym Festiwalu jest Agnieszka Radwan-Stefańska.

Wstęp wolny.

Agnieszka Stefańska
Zobacz pełną wersję podhale24.pl