20.08.2017, 10:40 | czytano: 1361

Podbabiogórska Orawska Półgóra wsią roku 2017 na Słowacji

Zwycięzcą słowackiego konkursu „Wieś roku 2017” została Orawska Półgóra – miejscowość położona przy polsko-słowackiej granicy, w pobliżu Lipnicy Wielkiej i Korbielowa.
Do rywalizacji przystąpiło 20 wsi z całej Słowacji. Drugie miejsce przypadło miejscowości Zemné, położonej w południowo-zachodniej części kraju, a trzecie Blatnicy – zlokalizowanej tuż za granicami Orawy, niedaleko miasta Martin. Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się w październiku w Orawskiej Półgórze.
Jak podkreślił minister środowiska, László Sólymos, „Tegoroczny zwycięzca wyróżnia się szczególnie dzięki unikalnej kulturze pasterskiej i muzyce gajdoszy. Nie można także pominąć wspaniałej przyrody pod Babią Górą”.

W uzasadnieniu werdyktu czytamy: „Zwycięska gmina prezentuje przykładny wzór lokalnej gospodarki, troskę o społeczność, krajobraz i środowisko naturalne, racjonalne wykorzystanie zasobów lokalnych, dobre kontakty z gminami partnerskimi, zachowanie materialnego i niematerialnego dziedzictwa z wykorzystaniem rozmaitych form wsparcia dla zachowania folkloru ludowego. Uznanie budzi troska o mieszkańców wsi, a także realizacja szczególnych działań prowadzących do harmonijnego rozwoju gminy”.
Jako krajowy zwycięzca, Orawska Półgóra będzie w przyszłym roku reprezentować Słowację w europejskiej edycji konkursu.

Film prezentujący miejscowość z lotu ptaka:


ah/zdj. arch. gminy Orawska Półgóra
zobacz także
komentarze
Jasiu K20.08.2017, 18:59
Nie bardzo rozumiem kogo to interesuje, i dlaczego ciągle promuje się naszych sąsiadów ?
Zobacz pełną wersję podhale24.pl