08.09.2017, 15:01 | czytano: 2900

Głosuj na projekty z Podhala zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego Małopolski

25 września startuje głosowanie w II edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego. Mieszkańcy Podhala (okręg obejmuje powiaty myślenicki, nowotarski, suski, tatrzański, wadowicki) będą oddawać głos na jeden z 23 zgłoszonych projektów.
Wśród projektów dopuszczonych do głosowania z naszego regionu znalazły się m.in.: X Nowotarski Piknik Lotniczy, akcja pn.: "Wspólne sadzenie drzew dla poprawy środowiska naturalnego na terenie powiatu nowotarskiego", zakup 4 kamer termowizyjnych wraz z przeszkoleniem pracowników do ich obsługi dla wykonywania badań termowizyjnych budynków na terenie powiatu nowotarskiego czy konserwacja wybranych zabytkowych kapliczek.
Cała lista dostępna jest TUTAJ.

Na sfinansowanie wszystkich zadań w ramach BP województwo przeznaczyło 8 mln zł.

Najwięcej w II edycji BO Małopolska jest projektów prospołecznych (40), edukacyjnych (36), kulturalnych (34) i sportowych (24). Mniej jest z kolei inicjatyw turystycznych (12), ekologicznych (6) i innych (8). Pełna lista jest dostępna poniżej.

Już wiadomo, że największy wybór będą mieć mieszkańcy subregionu tarnowskiego (pow. bocheński, brzeski, dąbrowski, tarnowski i m. Tarnów) – gdzie w sumie zakwalifikowały się 32 projekty, z czego najwięcej jest prospołecznych (12). Na drugim miejscu jest Sądecczyzna (pow. limanowski, nowosądecki, gorlicki i m. N. Sącz) z pulą 29 zadań – tu prym wiodą inicjatywy kulturalne (11). Z samego miasta Kraków zakwalifikowało się 28 projektów (najwięcej – bo 7 – prospołecznych), z Małopolski Zachodniej (pow. chrzanowski, olkuski, oświęcimski) – 27, w tym 9 edukacyjnych i 8 prospołecznych. Mieszkańcy Podhala (pow. myślenicki, nowotarski, suski, tatrzański, wadowicki) będą oddawać głos na jeden z 23 projektów (m.in. 5 prospołecznych), a Krakowskiego Obszaru Metropolitarnego (pow. krakowski, miechowski, proszowicki, wielicki) - z 21 projektów, w tym 7 edukacyjnych i 6 sportowych.

Zadania są już sprawdzone pod kątem merytorycznym przez urzędników i zatwierdzone przez zarząd województwa – teraz wszystko w rękach mieszkańców. Głosowanie potrwa od 25 września do 13 października.
W II edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego mieszkańcy regionu będą mogli oddać tylko jeden głos, wybierając spośród wszystkich zadań małych (czyli o zasięgu całego powiatu) i dużych (o zasięgu subregionu). Ważna uwaga – głosować można tylko na zadanie z subregionu,
w którym się mieszka.

Tak, jak w I edycji – głosować będzie można przez internet (na stronie www.bo.malopolska.pl), na kartach do głosowania (urny będą dostępne w 15 lokalizacjach na terenie całej Małopolski m. in. krakowskich oddziałach urzędu marszałkowskiego oraz w jego agendach w Tarnowie, Nowym Sączu i Oświecimiu czy Nowym Targu ), a także za pośrednictwem poczty (przesyłając kartę na adres: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, ul. Racławicka 56, 30-017 Kraków; koniecznie z dopiskiem: „Budżet Obywatelski”).

Wszelkie informacje o głosowaniu jak i wykaz zadań dostępne są na stronie www.bo.malopolska.pl.

Oprac. r/ źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
zobacz także
komentarze
Nowoczesny.pl09.09.2017, 09:47
No to ja mam fajny pomysł:
Zakup dronów z czujnikami wykrywającymi szkodliwe substancje wydostające się z kominów.
Latałyby sobie wieczorami, a straż pożarna interweniowałaby, jak wykryłyby szkodliwe substancje i .... *** kara!!!
Wczoraj wieczorem ok 21.00 wylądowałem na dole Kowańca no i o mało nie padłem z wrażenia jak poczułem smród spalanego plastiku.
To trzeba być debilem, żeby takie rzeczy robić, a jak się jest debilem, to powinno się za to płacić, i to sporo.
A może sami powinniśmy dochodzić prawdy kto to taki i do sądu sprawę oddać, bo teraz dobra zmiana, i o odszkodowanie za zatruwanie zdrowia??
Nielubię buców09.09.2017, 09:43
ani jeden projekt nie jest godny głosu. urzędasy chcą zapłacić sobie BO za swoje fanaberie
Alina09.09.2017, 07:38
Lepiej z mądrym posadzić niż z głupim wyciąć. Wolicie spaliny z samolotów?
fortynbras08.09.2017, 21:34
My obywatele mamy prawo decydować o całym budżecie państwa polskiego a więc o setkach miliardów, a nie li tylko o przeznaczeniu tych tutaj 6 milionów. Komuna miała mnóstwo swoich patologii, obecny system też ma ich sporo. Przyszłe pokolenia będą w szkołach pisały wypracowania np. na temat: "wyjaśnij na czym polegała patologia systemu w Polsce po roku 1989, na przykładzie błędnego i pełnego wypaczeń procederu tzw. budżetu obywatelskiego; opisz na czym polegało zakłamanie ówczesnych władz i dlaczego w prawidłowo funkcjonującym demokratycznym państwie tak rozumianego budżetu obywatelskiego nie można nazwać ani demokratycznym ani obywatelskim?" i uczniowie będą zasuwać z totalną krytyką obecnego systemu.
sosna08.09.2017, 20:05
"Wspólne sadzenie drzew dla poprawy środowiska naturalnego na terenie powiatu nowotarskiego" to chyba żart. Najpierw w Nowym Targu wycina się drzewa na potęgę, zwłaszcza na ulicy Podhalańskiej i wydaje pieniądze, tylko po to, żeby teraz z pieniędzy podatników sadzić drzewa. Zdrowy rozsądek i myślenie poszły w las.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl