11.09.2017, 14:14 | czytano: 2034

Przed nami XII Festyn Bacowski - Redyk i Wybór Gazdy oraz Bońtara Roku

zdj. arch. Łukasz Sowiński
W niedzielę 17 września w Leśnicy - Groniu odbędzie się ciekawe wydarzenie związane z tradycjami pasterskimi na Podhalu, XII Festyn Bacowski- Redyk i Wybór Gazdy Roku 2017 oraz Wybór Bońtara Roku 2017, a także VII Zwyk Bacowski.
Program dwunastej edycji festynu obejmuje występy zespołów regionalnych, prezentację baców z Gminy Bukowina Tatrzańska, odbędą się konkurencje dla kandydatów na Gazde Roku, podczas których gazdowie będą musieli się wykazać zręcznością, umiejętnościami oraz wiedzą o regionie. Głównym punktem programu będzie redyk owiec, który przejdzie przez miejscowości Leśnica i Groń.
W tym roku owce przejdą od Stefańskiego Wierchu przez Sądel obok terenu Szkoły Podstawowej w Leśnicy. Redyk poprowadzą Marian Sądelski- Malecki wraz z ojcem Władysławem.

- Bońtar to pomocnik juhasa na bacówce. Jego obowiązkiem jest naganianie owiec. Dla młodych chłopców przygotowaliśmy konkurencje sprawnościowe oraz pytania dotyczące czynności wykonywanych na bacówce - mówi Maria Dudek, organizator imprezy.

- Wśród konkurencji na Gazdę Roku znajdą się m.in.: cięcie drzewa piłą na czas, góralskie kręgle, wbijanie gwoździ nietypowym młotkiem a także taniec i śpiew góralsk i- mówi Kazimierz Furczoń z Leśnicy, współorganizator festynu, Prezes Tatrzańsko- Beskidzkiej Spółdzielni Producentów „Gazdowie”, pierwszy baca, który uzyskał certyfikaty unijne.

Po ogłoszeniu wyników i wręczeniu nagród ufundowanych przez Wójta Gminy Bukowina Tatrzańska, organizatorzy zapraszają na zabawę taneczną.

Szczegółowy program w naszym dziale "co, gdzie, kiedy".
Festyn Bacowski jest wydarzeniem kończącym XVI edycję Tatrzańskich Wici.

Organizatorzy: Związek Podhalan Oddział Groń- Leśnica, Tatrzańsko- Beskidzka Spółdzielnia Producentów „Gazdowie” z siedzibą w Leśnicy, Wójt Gminy Bukowina Tatrzańska Stanisław Łukaszczyk, Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kultury w Zakopanem, OSP w Leśnicy- Groniu.

opr.s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
fred15.09.2017, 20:19
A zdjęcie jest z Lipnicy WIELKIEJ.
Heej15.09.2017, 06:29
Leśnica, Groń - Boże Cie chroń...
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl