10.10.2017, 19:34 | czytano: 3618

Kampania promująca rodzicielstwo zastępcze w powiecie nowotarskim

W siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Nowym Targu miało miejsce rozstrzygnięcie konkursu plastycznego na hasło i plakat promujące ideę rodzinnej pieczy zastępczej.
Konkurs jest jednym z elementów kampanii prowadzonej przez PCPR w Nowym Targu pod nazwą „Zostań rodzicem zastępczym. Podziel się sercem i domem”. Akcja ta ma na celu pozyskanie nowych kandydatów na rodziców zastępczych, tak aby jak najmniej dzieci trafiało do domu dziecka a te, które już tam trafią, jak najszybciej znajdowały albo rodzinę zastępczą, albo rodzinę adopcyjną.
Rodzic zastępczy to bardzo specyficzna rola społeczna, wymagająca nie tylko kompetencji, ale i swoistej misji. Nasze doświadczenie wskazuje, że społeczeństwo pozytywnie ocenia rodzicielstwo zastępcze, niestety ono samo – rozwija się bardzo powoli, wręcz zbyt wolno. Brakuje osób chętnych aby zostać rodziną zastępczą, a kandydaci na rodziców zastępczych wręcz obawiają się, że sąsiedzi a nawet ich własna rodzina będzie oceniać ich w kontekście,  „wynagrodzenie przyznawane za opiekę nad dzieckiem to sposób na zarabianie pieniędzy”.

- Mając na względzie bezpieczeństwo i dobro tych dzieci, które zostały osierocone, porzucone lub odebrane rodzicom należy pamiętać, że jest ich znacznie więcej aniżeli kandydatów na rodziny zastępcze. Z tego powodu koniecznym jest systematyczne promowanie rodzicielstwa zastępczego. Zdajemy sobie sprawę z faktu, że skuteczność promocji idei rodzicielstwa zastępczego jest oparta na dotarciu z ważnymi informacjami do jak największej rzeszy zainteresowanych.

W swoim wystąpieniu podczas rozstrzygnięcia konkursu wicestarosta Władysław Tylka mówił, że było ono pełne emocji i nie łatwo było członkom komisji konkursowej dokonać wyboru najlepszych prac. Komisja konkursowa nagrodziła w sumie 11 prac w dwóch kategoriach wiekowych.

Fundatorem wszystkich nagród dla laureatów oraz ich opiekunów był Powiat Nowotarski, a patronat nad konkursem objął Starosta Powiatu Nowotarskiego.

Nagrodzeni uczniowie w kategorii wiekowej uczniów IV-VI Szkoły Podstawowej:
I miejsce - Kevin Panczakiewicz - Szkoła Podstawowa nr 5 w Nowym Targu
Emilia Szczechowicz - Szkoła Podstawowa w Łapszach Wyżnych
II miejsce - Marta Sołtys - Szkoła Podstawowa w Łapszach Wyżnych
III miejsce – Natalia Starostowicz - Szkoła Podstawowa w Łapszach Wyżnych

Wyróżnienia:
Kinga Kalata - Szkoła Podstawowa w Łapszach Wyżnych
Alicja Gryglak - Szkoła Podstawowa w Łapszach Wyżnych
Michał Stanek – Szkoła Podstawowa w Łapszach Wyżnych

Nagrodzeni uczniowie w kategorii wiekowej uczniów Gimnazjum:
I miejsce - Patrycja Czajka – Gimnazjum nr 3 w Ochotnicy Górnej
II miejsce – Kinga Czajka – Gimnazjum nr 3 w Ochotnicy Górnej
III miejsce – Wiktoria Królczyk - Gimnazjum nr 3 w Ochotnicy Górnej
Natalia Nogawka - Gimnazjum nr 3 w Ochotnicy Górnej


Po zakończeniu części oficjalnej, uczniowie i ich opiekunowie zostali zaproszeni przez dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Nowym Targu Anetę Wójcik na słodki poczęstunek przygotowany specjalnie na tę okoliczność przez pracowników PCPR w Nowym Targu.

Źródło: PCPR, oprac. r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
sokrateles13.10.2017, 00:02
Mam sugestię aby w przyszłości serwować młodzieży "witaminowy poczęstunek", a nie "słodki poczęstunek": cukier tuczy i czyni niesamowite spustoszenia w organizmie, pogrążając w intelektualnym letargu z powodu substancji które powstają w wyniku metabolizmu cukrów. Potrzebujemy tych młodych ludzi, którzy nie są winni temu że nie urodzili się w zamożniejszych rodzinach, dlatego może zamiast organizowania wycieczek dla dzieci z czerwonymi paskami na świadectwie, więcej pieniędzy dałoby się przerzucić na rzetelne wychowanie i wykształcenie młodzieży z rodzin zastępczych? Dzieci z czerwonymi paskami na świadectwie najczęściej stać jest na wycieczki i wcale nie trzeba ich sponsorować (chyba że są z rodzin zastępczych, ale tylko takich w tej grupie, a nie wszystkich jak leci czerwonopaskowców).
szeroko działają11.10.2017, 08:53
Powiat ma tylko dwie miejscowości ? Łapsze Wyżne i Ochotnica Górna !
dobrze wygląda11.10.2017, 08:51
Władek se kupił garnitur nowy.
Tajfun10.10.2017, 21:47
Brawo Kevin Panczakiewicz :-)
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl