21.01.2018, 17:28 | czytano: 2789

Bezpłatne badania gęstości kości

NOWY TARG. W piątek 26 stycznia w Mieście prowadzone będą bezpłatne badania profilaktyczne dotyczące osteoporozy. Mobilne centrum badań pojawi się przy ul. Waksmundzkiej. Wykwalifikowany personel medyczny oceni poziom gęstości kości mieszkańców miasta i udzieli porad w zakresie profilaktyki.
W Polsce problem osteoporozy może dotyczyć nawet 3 mln osób i liczba ta będzie jeszcze rosnąć ze względu na starzejące się społeczeństwo. Pomimo dużego zagrożenia jej wystąpienia, wielu Polaków nie stosuje się do zaleceń profilaktycznych a osteoporoza jest u nich często wykrywa w późnym stadium choroby.
Osteoporoza to choroba układu kostnego. Jej najgroźniejszymi następstwami są przede wszystkim pogorszenie się stanu tego układu, a także większa podatność do występowania złamań. To poważne zagrożenie, szczególnie dla osób starszych. W wielu przypadkach, złamania np. w obrębie nasady bliższej kości udowej sprawiają, że pacjenci nieodwracalnie tracą pełną sprawność funkcjonalną, a w skrajnych przypadkach są zmuszeni do długiej rekonwalescencji w łóżku i korzystania z pomocy osób trzecich - komentuje dr hab. prof. nadzw. Marek Żak, specjalista fizjoterapii, autor raportu „Upadki osób starszych - przyczyny i następstwa”.

Densytometria umożliwia wykrycie osteoporozy we wczesnym stadium rozwoju a także pozwala na monitorowanie leczenia i określenia stopnia zaawansowania choroby. Polecana jest osobom po 40 roku życia, u których w rodzinie występowała osteoporoza jak również wszystkim kobietom po 50 roku życia i mężczyznom po 55 roku życia.

Badanie trwa około 7 minut i wykonywane jest przez wykwalifikowany personel, który wcześniej przeprowadza wywiad z pacjentem. Po jego zakończeniu, pacjent otrzyma wydrukowany wynik, a także wskazówki dotyczące profilaktyki osteoporozy. Z badania mogą skorzystać wszyscy zainteresowani. Jedynym przeciwwskazaniem do jego wykonania jest ciąża.

Osteobus Fundacji NEUCA dla Zdrowia będzie stacjonował w Nowym Targu 26 stycznia przy ulicy Waksmundzkiej 79, między godzinami 10.00 a 16.00 obok apteki. Udział w badaniu jest bezpłatny, wymagane są jednak wcześniejsze zapisy. Można ich dokonywać już teraz pod tym samym adresem, gdzie odbywać się będą badania.

opr.s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
kwk22.01.2018, 07:54
Dlaczego te badania są w godzinach gdy większość osób pracuje?
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl