31.01.2018, 11:54 | czytano: 1963

Koncert Noworoczny zespołu regionalnego Zielony Jawor (zdjęcia)

Corocznie w styczniu krempaski zespół regionalny Zielony Jawor zaprasza mieszkańców i gości na Koncert Noworoczny, podczas którego podsumowuje działalność kulturalną za ubiegły rok. Podobnie były i tym razem.
Już dużo przed czasem sala widowiskowa zapełnia się mieszkańcami żądnymi wrażeń artystycznych. Obecnych przywitała Marcelina Wnęk, córka kierownik i choreograf zespołu Marii Wnęk, która z powodu przepracowania straciła głos.
Zgodnie z programem koncertu wystąpili: kapela dziecięca z kolędami i melodiami spiskimi, grupa Maluszki z kolędą „Gdy się Chrystus rodzi” oraz programem „Zabawy i tańce spiskie”, grupa Mali Toniecnici wykonała tańce spiskie „Hoja hoja”, Marcelina i Kuba Swok wykonali przyśpiewki krempaskie, zaś grupa Młody Jawor odtańczyła Tańce węgierskie.
Gwoździem programu była teatralna scenka rodzajowa „Asynterka” (pobór do wojska) w wykonaniu członków zespołu Zielony Jawor. Czas akcji to koniec XIX wieku, kiedy to przychodzi rozkaz na Spisz o poborze do armii cesarza Franciszka Józefa. Każdy broni się jak może przed pójściem do wojska, gdzie trzeba było służyć wiele lat, albo można było szybko zginąć. Co bogatsi gazdowie starali się wykupić swoich synów, biedni imali się różnych sposobów. Komedia w dwóch aktach, lekka, przyjemna z duża dawką dobrego humoru.

Wystąpienie artystów amatorów zakończyło się wielkim sukcesem i brawem od publiczności, która zaśpiewała dla artystów i Marii Wnęk „Sto lat”.

Podziękowanie dla zespołu Zielony Jawor na ręce choreograf Marii Wnęk za promocję Krempach, gminy, powiatu i Małopolski, złożyli starosta nowotarski Krzysztof Faber, przewodniczący rady gminy Wiesław Parzygnat, Maria Chowaniec, członkowie Uniwersytetu Trzeciego Wieku i sołtys Józef Pietraszek.

Gospodarz całego zamieszania Maria Wnęk podziękowała uczestnikom koncertu za tak liczne przybycie i rodzicom za posyłanie maluchów i młodzieży na próby zespołu, miejscowym krawcowym za uszycie wszelkiego rodzaju strojów i kostiumów scenicznych. Całość wydarzeń i kolejność występów na scenie przedstawiała Marcela Wnęk, nagłośnienie sali z dobrym skutkiem trzymał na wodzy Michał Krzysztofek. Scenografię do spektaklu, oprawę muzyczną wykonały Dominika, Adriana i Marcelina Wnęk wraz z członkami zespołu.
W kuluarach można było nabyć materiały promocyjne, kalendarz zespołu, ozdoby i wykonane przez członków zespołu oraz wpisać się do książki pamiątkowej a także wspomóc finansowo poczynania zespołu.

Działalność krempaskiego Domu Kultury jest oparta na dobrych podstawach, którymi są praca z młodzieżą oraz częste próby i występy w szerokim świecie naszych zespołów, nad którymi pieczę sprawuje kierownik Maria Krzysztofek.

Tekst i zdjęcia Franciszek Pacyga
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl