07.03.2018, 13:50 | czytano: 1639

Zagrali dla Marzeny: nie słowa, lecz czyny wymiarem harcerskiej służby

W Białce Tatrzańskiej harcerze i skauci z Polski i Słowacji rozegrali 4. Harcerski Charytatywny Turniej Hokejowy. Jego celem była zbiórka pieniędzy na rzecz Marzeny Sądelskiej z Maruszyny, która w październiku ubiegłego roku uległa ciężkiemu wypadkowi.
Turniej podzielony był na 2 dni. W pierwszym z nich (sobota, 24. lutego) rozegrano fazę grupową, która ustaliła, z jakich miejsc do następnej rundy rozstawione będzie 8 zespołów, biorących udział w imprezie. Grupę A wygrał słowacki TRUS, a grupę B gospodarze turnieju, czyli zespół "XD", reprezentujący Drużynę Wędrowniczą "Jupijajej" z Nowego Targu i okolic.
W fazie finałowej, a więc w niedzielę 25. lutego rozegrano półfinały i mecze o miejsca. Półfinały zespołów, jakie w fazie grupowej zajęły miejsca 1-2, wyłoniły finalistów całego turnieju i drużyny, które miały zmierzyć się w meczu o brązowy medal. Z kolei półfinały grupy słabszej (miejsca 3-4 w fazie grupowej) ustaliły, kto zagra o miejsce 5. oraz 7.

Jak się okazało - grupa A była zdecydowanie mocniejsza, bowiem to właśnie jej reprezentanci (słowacki TRUS i "Nieśmieszni" z Krakowa) znaleźli się w finale całego turnieju. Niezwykle zacięty pojedynek tych drużyn i remis 1:1 po regulaminowym czasie gry wymusił grę "do złotej bramki" w dogrywce. W niej, po blisko 10 minutach dodatkowej gry, zabójczy cios zadali Słowacy, zwyciężając tym samym całe spotkanie 2:1.

W meczu o brąz gospodarze turnieju ("XD") wyraźnie pokonali szefostwo ZHP Hufca Podhalańskiego w stosunku 6:3. 5. lokata przypadła drugiej słowackiej drużynie - Dolny TRUS, 6. miejsce dla Harcerskiej Drużyny Hokejowej z Szaflar, a 7. i 8. kolejno dla: Podhalańskiej Drużyny Wędrowniczej "Deja Vu" z Nowego Targu (kobiety) i Podhalańskiej Drużyny Wędrowniczej "Puchacze" z Zakopanego.

W czasie trwania turnieju wolontariusze z II Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Targu zbierali wolne datki na rzecz Marzeny Sądelskiej z Maruszyny, która w październiku ubiegłego roku, kierując swoim pojazdem, zderzyła się z samochodem ciężarowym. Zebrane fundusze przeznaczone będą na jej rehabilitację w specjalistycznej klinice w Krakowie (miesięczny koszt leczenia to od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie). Poza meczami, kibice i zawodnicy mogli wziąć udział w różnych konkursach, a także "wrzucić coś na ruszt". Czekały na nich rozmaite słodkości, ciepły żurek i grochówka, kawa, herbata i różne napoje. Cały turniej przebiegał więc w niezwykle ciepłej, rodzinnej atmosferze, pełnej radości i świetnej, wspólnej zabawy.

Bardzo się cieszę i bardzo dziękuję wszystkim sponsorom, partnerom, patronom i przede wszystkim drużynom za to, że dzięki wam ten turniej mógł się odbyć i że wyglądał tak pięknie. Dziękuję za przyjazd naszym przyjaciołom ze Słowacji, mając nadzieję, że to początek pięknej współpracy polskich i słowackich harcerzy. Dziękuję również drużynom z Podhala i Krakowa, że zawsze możemy na was liczyć. Wasza obecność tutaj pokazuje, że nasze harcerskie ideały to nie tylko puste słowa, zapisane na karcie, ale realny czyn służby na rzecz drugiego człowieka - mówił na podsumowaniu rozgrywek ich główny organizator - Jakub Udziela, drużynowy 2. Podhalańskiej Drużyny Wędrowniczej "Jupijajej" z Nowego Targu, instruktor ZHP Hufca Podhalańskiego.

WYNIKI TURNIEJU
Grupa A
1. TRUS - 9 pkt; bramki 17:3
2. Nieśmieszni (Kraków) - 6 pkt; bramki 11:7
3. Deja Vu (Nowy Targ) - 3 pkt; bramki 4:13
4. Śmyrgloki ("Puchacze" - Zakopane) - 0 pkt; bramki 2:11
TRUS - Śmyrgloki 6:0
Deja Vu - Nieśmieszni 2:5
TRUS - Nieśmieszni 3:2
Deja Vu - Śmyrgloki 1:0
Nieśmieszni - Śmyrgloki 4:2
TRUS - Deja Vu 8:1

Grupa B
1. XD ("Jupijajej" - Nowy Targ) - 9 pkt; bramki 13:3
2. Śleboda (Hufiec Podhalański) - 6 pkt; bramki 6:8
3. Dolny TRUS - 3 pkt; bramki 9:8
4. Harcerska Drużyna Hokejowa Szaflary - 0 pkt; bramki 2:11
Dolny TRUS - XD 2:4
Szaflary - Śleboda 1:2
Dolny TRUS - Śleboda 1:3
Szaflary - XD 0:3
Śleboda - XD 1:6
Dolny TRUS - Szaflary 6:1
Półfinały I (zespoły z miejsc 1-2 po fazie grupowej)
TRUS - Śleboda 6:0
XD - Nieśmieszni 2:4

Finał
TRUS - Nieśmieszni 2:1 d.
Mecz o 3. miejsce
XD - Śleboda 6:3

Półfinały II (zespoły z miejsc 3-4 po fazie grupowej)
Deja Vu - Szaflary 0:1
Dolny TRUS - Śmyrgloki 3:1

Mecz o 5. miejsce
Dolny TRUS - Szaflary 4:1

Mecz o 7. miejsce
Deja Vu - Śmyrgloki 2:1

Końcowa klasyfikacja:
1. TRUS (Słowacja)
2. Nieśmieszni (Kraków)
3. XD (Nowy Targ)
4. Śleboda (Podhale)
5. Dolny TRUS (Słowacja)
6. Harcerze Szaflary
7. Deja Vu (Nowy Targ)
8. Śmyrgloki (Zakopane)

źródło: organizatorzy, zdjęcia Andrzej Paszkowski
zobacz także
Zobacz pełną wersję podhale24.pl