11.05.2018, 13:16 | czytano: 11363

Ciepło geotermalne w Nowym Targu? Dziś wykonano pierwszy ważny krok (zdjęcia)

fot. Michał Adamowski
NOWY TARG. Dziś MPEC oficjalnie rozpoczęło dużą inwestycję, na którą spółka otrzymała 10 mln bezzwrotnej dotacji z NFOŚ i GW. Prace rozpoczęły się od ulicy Podhalańskiej, gdzie wymieniona zostanie główna magistrala ciepłownicza, która zasila osiedle Sikorskiego i Polanę Szaflarską. Prezes żartował, że to najgorszy okres dla spółki, a burmistrz - zaprzeczał, namawiając do działania.
Spotkanie prowadził Piotr Cyrwus, rodem z Waksmundu. - To bardzo ważny moment dla Nowego Targu. Tu chodzi o troskę o powietrze, byśmy mogli też przyjmować turystów. Dlatego ta uroczystość ma wielką rangę - mówił aktor. Podkreślał wpływ dobrego powietrza na życie mieszkańców Nowego Targu i okolicznych gmin. - Toksyczne powietrze podstępnie z każdym oddechem dostaje się do naszych płuc. To stare piece i ich właściciele ponoszą winę za zły stan powietrza - dodał, opędzając się od wielkiej maskotki symbolizującej "zły piec", która przechadzała się między gośćmi spotkania. - Żeby się znaleźli tacy mądrzy ludzie, żeby te piece przegnać. A idźże w cholerę - skwitował kolejną próbę zbliżenia się do niego maskotki.
Dotacja przeznaczona będzie zarówno na nowe inwestycje, jak i modernizację istniejącej infrastruktury. Prace prowadzone będą praktycznie na terenie całego Miasta i związane są z planami wykorzystania w Nowym Targu źródeł geotermalnych. Jedna magistrala poprowadzona będzie od osiedla Topolowego, ulicą Krzywą - gdzie podpięty zostanie budynek Urzędu Miasta, Zespołu Szkół Nr 1 i lodowisko. Druga, ta dziś rozpoczęta - pobiegnie ul. Podhalańską, Szaflarską, sieć obejmie Halę Gorce, starostwo powiatowe i Szkołę Podstawową numer 5.

Wśród gości była Prezes Zarządu WFOŚiGW w Krakowie Małgorzata Mrugała, wójt Szaflar Rafał Szkaradziński, pod którego adresem popłynęły życzenia, by szybko uporał się ze swoimi inwestycjami ekologicznymi, starosta nowotarski Krzysztof Faber, który chwalił aktywność Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej oraz posłanka Anna Paluch.

- MPEC przechodzi teraz najgorszy swój okres. Tę dotację otrzymaliśmy w roku wyborczym i wszystkie działania komentowane są jako działania wyborcze - stwierdził prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Grzegorz Ratter.

- Nie podzielam tego pesymizmu prezesa - oponował burmistrz. - To szczęście, że dotacja jest i prace ruszają. Nie patrzmy na kalendarz wyborczy, tylko działajmy. Wziąłem na siebie ciężar poinformowania mieszkańców o stanie i jakości powietrza biorąc do Nowego Targu stację pomiarową, której nikt nie chciał - przypomniał Grzegorz Watycha.
- Nowy Targ jest moim drugim miastem, pół życia tu spędziłam - powiedziała Małgorzata Mrugała, podkreślając swoje związki z Miastem. - To jest bardzo duże wyzwanie. Gratuluję prezesowi i burmistrzowie. Z radością informuję, że Rada Nadzorcza przyznała pieniądze na dokumentacje projektu, a po 20 maja odbędzie się kolejne posiedzenie Rady Nadzorczej, na którym kolejne trzy gminy - Nowy Targ, Szaflary i Kościelisko otrzymają do podziału 6 mln zł - dodała Prezes Zarządu WFOŚiGW w Krakowie.

s/ zdj. Michał Adamowski
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
besala16.05.2018, 18:14
No i zniszczyli kawałek pieknego trawnika! Ale zdjęcię zrobili piekne. Najpiekniej sie uśmiecha burmistrz Watycha, który dobrze wie, że w ten sposób nie zmniejszy smogu w Nowym Targu, ale posłance Paluch sie przypodoba i może dzieki temu zdobędzie jej błogosławieństwo w kolejnych wyborach (może nawet parlamentarnych). Trzeba sie starać, tym bardziej, gdy już nie ma nadziei na reelekcję. Może w posły, może w senatory, a może do jakiejś spółki skarbu państwa, gdzie nic robić nie trzeba, ale pieniądze godne!
Maciej14.05.2018, 06:32
Do Mareczek
Drodzy mieszkańcy. Znowu chcą na siłę szantażować i pacyfikować mieszkańców bloków i innych mniejszych posesji, pod stwierdzeniem, że większość podpiętych do sieci to dla takich tańsza sprawa i ogólne dobro dla miasta i Podhala. Słowa, słowa a niejasności pozostaje. Oni z UM itd. teraz na siłę biorą się za przekonywanie władz Spółdzielni Mieszkaniowej. Oczywiście bez zgody i poparcia jej członków i mieszkańców bloków. Ci na górze dostali kasę i fundusze z NFOŚ i GW. Teraz muszą się wywiązać ze złożonych zobowiązań jakie przyjęli. Było tak, najpierw na Sesjach Rady mówiono, że należy podpinać się pod wspólną wodę ? wodociągi i ścieki. Twierdził dyrektor wodociągów, że z prywatnych studni właściciele piją zanieczyszczoną fekaliami wodę. Widać było już wtedy czysty biznes. Teraz chcą ludziom podpiąć geotermię z Szaflar, oczywiście robiąc to przemyślnie i na siłę, po to tylko żeby mieszkańcy Nowego Targu pokryli koszty inwestycji za przyłączenie placówek urzędowych czy szkolnych etc. Do dzisiaj woda z studni głębinowej z NZPS jest skamieniała. Widać to w czajnikach, rurach i bojlerach ? częstych napraw pralek. Pewnie podobnie będzie z geotermią i grzejnikami. Bo kiedy rury zajdą kamieniem, ogrzewanie mieszkań będzie niskie a zarazem drogie. Kto to będzie naprawiał i czyścił. Ekipy po wyborach się zmienią a problem będzie narastał. To pewne. Tylko referendum nas obroni lub przesądzi w większości do racji UM. Idą wybory, przy okazji należy przeprowadzić referendum. Do Mareczek, nie masz pan racji. Twój zapis to pijar wyborczy i propaganda, jak dawniej. Nic w nim nie ma mowy o racji przedstawionego zapisu, że to dobry wybór. Są lepsze sposoby na ogrzewania bloków czy domów itd. A geotermię należy wykorzystać do ogrzewania basenów czy innych zarobkujących instytucji które chcą na tym robić kasę, nie do podpinania biednych ludzi wiążących koniec z końcem, będących na niskich emeryturach i świadczeniach zdrowotno ? rentowych. Referendum !
Maciej
Bazyl(i)szejk13.05.2018, 23:04
W piątek zły początek. To nie bloki kopcą tylko domy jednorodzinne. Skok na kasę udany trzeba przyznać.
mareczek13.05.2018, 21:18
Nigdy nie zrozumiem Mieszkańców Nowego Targu
Robią źle, nie robią też źle. Widać słowo Geotermia jest tu kluczem. Bo zarobią.? A niech zarobią. Boimy sie czego ????? Ze będzie drogo? jeżeli tak to przecież będą inne alternatywne rozwiązania na które będzie się można zdecydować. ludzie dajcie spokój, zaczynam się zastanawiać czy warto w tym mieście coś zmieniać, bo mentalności ludzi i tak się nie zmieni A wszelkie działania obojętnie w jakiej dziedzinie będą wyśmiewane i pietnowane , a we wszystkim będzie się doszukiwać drugiego dna. Nie zauważyłem że kogoś na siłę będą podpinac.
Janek z Sikorskiego13.05.2018, 19:34
Wymieniają dziurawą rurę, która cały czas ulega awariom. Gierkowska propaganda i przerost formy nad treścią jakby stawiali wieżę Eiffla. Cały Watycha. POrażka.
Zbyszek13.05.2018, 17:22
Dlaczego dziś Apostołowie mają takie misje jak na zdjęciach?! Czas najwyższy na apokalipsę. Ksiądz jest w porządku, ale nie uważam, by stosownym byłoby wymagać obecności duchownego przy każdym wbiciu łopaty w ziemię, zwłaszcza w obecności posłanki, która przynależy do partii jawnie wykraczającej poza nauczanie KK! To już nie synkretyzm polityczno-kulturowo-obyczajowy, a zwykły bigos! łopata dla robotników, konfesjonał dla księdza, powiaty do likwidacji bo marnotrawią pieniądze, posłowie do sejmu, a strojnisie na Madagascar-skie targi mody.
Jagu Sia13.05.2018, 15:29
T o teraz aktorzy pomagają przekonać niedowiarków do trudnych projektów? No jeszcze parę trudnych ról jest do objęcia,spieszyć się grupy teatralne bo wybory blisko.Może lokalni ruszą?
Grześ Pinokio13.05.2018, 10:22
Przeczytajcie dokładnie tekst. Wymieniają starą rurę na nową. O co takie wielkie halo? Nie powstaje nic nowego! Jak będę malowała chałupę to też mam roić taki cyrk? Panie Watycha dużo pan obiecywał i mało co zrobił. Stracone lata na projekciki, wizje, niepotrzebne muzea, które trzeba będzie utrzymać. Gdzie wyciąg narciarski, który pan obiecywał spoglądając z plakatu wyborczego?
Magda13.05.2018, 07:35
Rachunki za ogrzewanie będą wysokie. Cena wzrośnie podwójnie. O tym się nie mówi ponieważ Watycha jest w Radzie Nadzorczej Geotermii... Czy nie jest to czasem konflikt interesów,?
Maciej13.05.2018, 07:26
Trzeba zrobić w tej sprawie referendum. Podać na piśmie kalkulacje. Ile za to podłączenie zyska w obniżeniu - nie podwyższeniu mieszkaniec bloków. A takich kalkulacji nie ma i na Sesji Razy na zapytanie nie przedstawiono. Jednak na Targach Budowlanych piece węglowe idą jak świeże bułeczki. Chyba coś nie tak ! Ludzie z bloków widzą jak się chce ich wkręcić w nowe zwiększone koszty utrzymania. Wczoraj przejeżdżałem koło miejsca gdzie wbito pierwszą łopatę. Już śladu nie ma. Równiutko, i posprzątane. Tylko pomarańczowe paliki pozostały. Polityka przyszłego drenowania kieszeni emerytów z bloków przez MPEC i Urzędu i innych włodarzy przed wyborami ... Ale jaja... Referendum trzeba ! Dość samo władzy w mieście ! Maciej
Ekoludek12.05.2018, 22:08
Zarobią Szaflary a bloki zapłacą. Smród zostanie na domkach jednorodzinnych. Ekologii w tym na razie nie widać. Pytanie kto dał dozwolenie, czy konsultowano to z narodem.
Kropidłowo12.05.2018, 19:54
Pracownicy pierwsza klasa jeden się śmieje a drugiemu wara opadła jak widzi kobietę która łopatuje tylko jeden ręce z tyłu zaciera
ZA!!!12.05.2018, 15:52
Rzygać mi się chce na krzyk ,,kochanej,, co 6 godz że w turbo kominku przygasa(drewienka donieś).Ja, gaz se odkręć(jest),Ona, wal się mośku.
Tchóż12.05.2018, 14:34
Watycha na siłę chce pokazać, że jest Fryźlewiczem.
Burok12.05.2018, 13:26
Marnie płacą jak trzeba dobrabiać przy lopacie
abc12.05.2018, 12:00
10 baniek jak nić na wypłaty im wystarczy, spokojna nasza rozczochrana!!!
nadal nikt nie pisze - ile będzie kosztowało to ciepło?
dlaczego?
nie ma fachowców, a może fachowcy to już wyjechali a ci co zostali nie pchają się na "szczeble władzy"
nie potrafię zrozumieć co UM chce uzyskać?
domy jednorodzinne to raczej podziękują, a podmioty gospodarcze może się skuszą bo w koszty "geotermie" wsadzą.
co do bloków to proponuje referendum z możliwością zadawania pytań i odpowiedzialności za wypowiedzi "władzy".
besala12.05.2018, 10:24
No, jak pobłogosławił tę nieszczęśną inwestycję nie tylko ksiądz, ale i posłanka Paluch (orędowniczka myśliwych i eksministra Szyszki) to to musi być duży interes! Tylko czyj? W pierwszej kolejności mają z tego błogosławionego ciepła korzystać budynki urzędów, które już są ogrzewane ekologicznie (gazem). Doprowadzenie geotermii do wiekszości prywatnych posesji w Nowym Targu trwać bedzie całe dziesieciolecia, a to one są głównym źródłem smogu. Ponadto ceny tego ciepła muszą skłonić właścicieli prywatnych domów do zrezygnowania z węgla. Burmistrz Watycha udaje troskę o stan powietrza w mieście i daje sie wciągnąć w działania, które mają poprawić finanse geotermii, ale nie poprawią stanu powietrza w mieście! Ale jak posłanka Paluch nakazała, to burmistrz Watycha nie dyskutuje.
śmiech na sali12.05.2018, 10:16
Ludzie jesteście śmieszni, wam nic nigdy nie pasuje. MPEC się rozwija, będzie można podłączać domy do sieci i miec ciepło bez żadnego pieca, brudu, smrodu czy gazu. 100% czysto i bezpiecznie. Od tego kidawnia węgla mózgi przeżarło?
smiech na sali12.05.2018, 09:07
a ten facet co suszy żeby non stop niech się nie smieje tylko niech się bierze do roboty mowa o panu nie smoleniu tylko tym drugim
Life of Greg12.05.2018, 08:08
Bareja w najczystszej postaci. Śmiesznie bywało za Fryźlewicza, ale tak jak teraz potrafią rozbawić człowieka to naprawdę latający cyrk Monty Pythona, a raczej Grzesia Fatalisty z żałosną trupą kuglarzy. Jakie to wszystko żałosne ...
swój , ale nie tutejsy12.05.2018, 07:53
Trza burmistrzowi przypomnieć referendum w sprawie ronda jak oszukał mieszkańców. Po raz pierwszy jak będzie prywatyzował mzk , zgzir przed wyborami . Dziś już zapomniał. Nie dajmy się zbałamucić geotermia , bo to kolejny bubel wyborczy Watychy .Obiecywał będzie jak Mareczek Fryzlewicz , a zrobi to samo , czyli g......o.
nie dajmy się oszukać jak przy gazie12.05.2018, 07:46
Jak będą przystępne , konkurencyjne ceny i atrakcyjniejsze jak innych tradycyjnych mediów , to jak najbardziej , ale jak będą niższe o złotówkę , dwie niższe jak oferuje Ignaciak , to niech ten kit wciśnie tarnowskiemu , Rajskiemu i Watysze, może kupią . Mieszkańcy muszą czuć w kieszeni różnicę , a nie w gadulstwie włodarzy . Tego geotermia nie zrobi , bo to zdziercy .
?12.05.2018, 07:39
a rury w Długiej nie wkopali
XYX11.05.2018, 23:05
Nic za darmo ktoś chce zarobić. A pytali mieszkańców bloków czy chcą się podłączyć? A powiedzieli ile to będzie kosztować mieszkańców bloków? Bo przecież tylko oni będą brani pod uwagę "blokowcy" to największy odbiorca. Co na to nasz Prezes Spółdzielni ? A przecież to nie "bloki" trują.
anka11.05.2018, 22:31
No i git.
zmęczona11.05.2018, 22:30
A do wyborów jeszcze kilka miesięcy... cuda będą panie, cuda...
tubylec11.05.2018, 22:09
Oczywiście te 10 mln bezzwrotnej pożyczki z NFOŚ i GW za darmo z nieba tym instytucjom spadły i oczywiście to nie my, 30 milionów obywateli, poprzez codzienne płacenie podatków pośrednich przy robieniu każdych zakupów wygenerowaliśmy te pieniądze, co do których teraz się ponad naszymi głowami i jakże głupio decyduje. Niedobrze się robi na widok tych karierowiczów w najdroższych garniturach z łopatami w ręku.
derr11.05.2018, 21:21
Jak zwykle tylko podhale24 zrobiło porządną relację i o czasie.
jaja se11.05.2018, 21:20
Wreszcie ,,cygaro,, pod Szaflarami będzie dymić.
mieszkaniec Zakopanego i użytkownik ciepła z geote11.05.2018, 20:50
Mieszkańcy królewskiego miasta nie dajcie się skusić . Radzi wam mieszkaniec zakopanego który za ogrzewanie w Zakopanem buli co miesiąc w okresie zimowym jak za woły . Ta geotermia to niewypał i jest to zdzierstwo z mieszkańców Podhala . Geotermia walczy ze smogiem podnosząc ceny , a zwłaszcza nw zimie . Działają jak gazprom wobec państwa polskiego . To oszustwo nie zna granic .
Obserwator11.05.2018, 20:45
Paranoiczne kółko wzajemnej adoracji....nie widać tam nikogo z mieszkańców. I kolejne święcenie.... nie można zrobić remontu bez takiej szopki ????? !!!!!
Budowlaniec11.05.2018, 19:55
Czemu ksiądz nie ma łopaty w rękach?
Górol11.05.2018, 19:47
Ci przy łopatach dobrzy są.Trzeba mi ludzi do roboty, właśnie do kopania.Dam dyche na godzine.
Pytanie11.05.2018, 19:47
A Panowie Watycha i Faber będą ogrzewać swoje domy geotermią? Czy tylko fundują taką drogą "gratkę" mieszkańcom bloków?
Magda11.05.2018, 19:27
Fryźlewicz zostawił nowy Targ murowanym a Watycha rozkopanym...
Maciej11.05.2018, 19:02
Już nas Naczelnik St. Ślimak naciągnął na gaz w blokach. Do dzisiaj nie mam i pieniądze zabrali i nie oddali. Mam kwity.Teraz zabrali się do podłączanie wody - geotermia-. A przecież bloki nie zanieczyszczają powietrza, jedynie może nieco miejscowa kotłownia .... Geotermia chce robić kasę na blokowisku. Ja się nigdy na podpięcie nie zgodzę. To trzeba oferować budynkom jednorodzinnym i firmą. Ciekawe czy wrogo ustawiony do mnie portal puści mój komentarz. Czekam na CUD . Maciej
Ja11.05.2018, 18:59
W końcu. Byle do przodu.
co za swiat11.05.2018, 18:05
oooo wybory idą - wszyscy się lansują ... Paluchowa jest... A co z Liszką? Pogniewali się że go nie zaprosili??? Ale pomimo całego cyrku - można napisać NARESZCIE!!! A nie zmuszać ludzi do wymiany piecy na ekogroszek - trzeba dac wybór.
obserwator11.05.2018, 17:36
Coś czuję, że do wyborów zabraknie łopat w Castoramie, a po nich będą je zwracać hurtowo !!! Wybory samorządowe powinny być co roku, na wszystko by się znalazły pieniądze !!! Do września to Watycha będzie wyskakiwał z lodówki i cała ferajna radnych !!! Szkoda tylko że uaktywniają się przed wyborami, a po wyborach nagle zapadają w sen zimowy !!!
STAŚ11.05.2018, 16:57
Zabawa trwa !
Dobrze, burmistrz powiedział, do roboty, nie patrzeć na czas wyborczy?!!
gazdaII11.05.2018, 16:19
a ja myślałem ,że Faber ......
patrzac11.05.2018, 16:00
a jegomość po co ,ciekawe komu trzabyło zapłacić więcej jemu czy Cyrwusowi
pol11.05.2018, 15:33
10 mln to jakiś żart, żeby to wszystko uporządkować potrzeba co najmniej 50 mln. i to jeszcze może być mało.
Kk11.05.2018, 15:31
A ja głupi myślałem że wreszcie wyremontują tą ulice i ten krzywy chodnik
łon11.05.2018, 15:29
ile teraz taki pokropek ?
juras11.05.2018, 14:40
Bez ograniczenia niskiej emisji nic z tego nie będzie oprócz pamiątkowych zdjęć. W okresie październik- marzec wystarczy przejść się Kolejową od rynku do Ludźmierskiej lub Św.Anny żeby zobaczyć gdzie tkwi problem. Ale przytulić kaskę i zrobić zdjęcia przed wyborami każdy chce.
pompej11.05.2018, 14:38
Jak tu władzy nie krytykować przecież można przyjąć dotację i działać. Widać, że ta cała szopka z łopatami to niestety ze względu na wybory. Niby który to piec zniknie, że kolejny blok podłączą do rury??? Ile małych kotłowni zniknie? ŻADNA! Przecież nawet w najstarszych blokach, nie jest tak że każdy z nich ma swoją kotłownię, ale grunt to dobrze się zaprezentować i tumanić ludzi kiełbasą.
DARO :)11.05.2018, 14:25
Garnitur tak pasuje do łopaty, jak za przeproszeniem świni siodło...
qwerty11.05.2018, 14:24
wszystko zależy od ceny ciepła , bo moze po modernizacji bedzie większe zainteresowanie " kopciuchami " :)
kopciuch11.05.2018, 14:22
Proboszcz był, gwiazda była, to musi się udać!. Grzesiek chyba sprawił sobie nowy uśmiech???
Wyrocznia11.05.2018, 14:22
Już dawno w Nowym Targu powinno się wykonać odwiert i mieć wodę geotermalną w domach.
tomasz11.05.2018, 14:20
Z tego co się orientuję, to wszystkie wymienione budynki mają kotłownie gazowe, to jakość powietrza się nie poprawi, chyba że będą dołączać się prywatne domy...
ja11.05.2018, 14:19
a ten w czarnej sukience to kto ?
p11.05.2018, 13:59
Wybory tuż tuż - burmistrz zaczyna się lansować :D
Grześ11.05.2018, 13:57
To jest pierwszy w Polsce burmistrz który w imię haseł ekologicznych chce wymieniać kotłownie gazowe na ciepło sieciowe zasilane węglem. W najbardziej sasmogowanym mieście w Polsce! Z wizją, konsekwencją i wstążkami na drzewie.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl