30.05.2018, 20:20 | czytano: 3013

Polsko – Słowackie Ciesielskie Śpasy (zdjęcia)

Powiatowe Centrum Kultury w Nowy Targu realizuje mikroprojekt pt.: "Polsko – Słowackie Ciesielskie Śpasy" dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Tatry w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska – Słowacja 2014-2020.
Partnerem słowackim jest Obec Podbiel. Jednym z etapów mikroprojektu były wczorajsze warsztaty ciesielskie.


W warsztatach wzięli udział uczniowie oddziałów budowlanych z Zespołu Szkół Technicznych i Placówek w Nowym Targu oraz uczniowie ze Spojenej Szkoły z Niżnej na Słowacji.Młodzież uczestniczyła w wykładach na temat budownictwa regionalnego pogranicza polsko - słowackiego, które prowadzili Andrzej Jakubiec z Cichego oraz Stefan Pitoniak ze Słowacji. Po części teoretycznej młodzież udała się na plac do Podczerwonego gdzie na żywo majstrowie - cieślowie prezentowali techniki ciesielskie i pokazywali jak powstają elementy budynków drewnianych.

Uczniowie mieli okazję zobaczyć jak się robi węgły, jak składa się płazy i jak się buduje konstrukcję dachową domu tradycyjnego. Cieślowie pokazali jak się wykonuje ozdobne elementy domu góralskiego - sosręby i rysie. Warsztaty miały na celu poprawę świadomości odnośnie dziedzictwa kulturowego pogranicza polsko słowackiego wśród młodzieży oraz promocję ciesielstwa jako zawodu.- Kolejnym etapem mikroprojektu będzie Wystawa Polsko – Słowackie Ciesielskie Śpasy, która odbędzie się w dniach 10-12 sierpnia w Chochołowie, na którą już dziś serdecznie zapraszam - podsumowuje Tadeusz Watycha, dyrektor Powiatowego Centrum Kultury w Nowym Targu.

mat. nadesłany, opr.s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
cieślla01.06.2018, 22:01
@ Snyggare byggare
wez sie za robote to tez ci unia cos da
ciesla01.06.2018, 09:54
Bardzo dobra inicjatywa
Brawo PCK :)
Snyggare byggare31.05.2018, 16:17
Na takie żarty unia ma pieniądze, ciekawe gdzie ona je drukuje,że tak nimi szasta.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl