01.08.2018, 10:42 | czytano: 2059

Za nami kolejne refleksyjne muzyczne popołudnie z Festiwalem Pieniny-Kultura-Sacrum w Krościenku n.Dunajcem

Wspaniały góralski duet: szczawniczanka Ewa Walkowska - mezzosopranistka i wokalistka estradowa, absolwentka wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Krakowie i bielszczanin Krzysztof Karcz - organista koncertujący w kraju i za granicą, inicjator kultury i pedagog - dali koncert na najwyższym artystycznym poziomie.
Przybliżyli słuchaczom dzieła A.Guilmanta, G.Younga, L.Boëllmanna, Ch.M.Widora. Śpiew i dostojne brzmienie organów w prezentowanych utworach pozwoliły odkryć słuchaczom bogate piękno muzyki.
Poza prezentowanymi dziełami muzyki klasycznej i pieśniami M.Radziszewskiego, J.Zaleskiego, miłym góralskim akcentem były zaprezentowane kompozycje Wacława Geigera do pieśni gwarą Jana Mazura: "Ptosecki-Tęsknica", "Zol-A kie jo se zagrom", i inne. Pieśni te naturalnie wpisały się w nasz góralski region, a u nas, w krościeńskiej świątyni, stworzyły osobliwy klimat i były niemałą atrakcją nie tylko dla tubylców, ale też dla przyjezdnych i wszystkich miłośników regionalizmu z nutką folkloru.

Kolorytu koncertom dodaje ekspozycja akwareli Andrzeja Michała Beliczyńskiego, artysty z Galerii "Pod okółkiem", przy ul. Zdrojowej w Krościenku n.D.

Organizatorem koncertów jest Fundacja Promocji Kultury i Sztuki ARS PRO ARTE przy współpracy z Parafią pw. Wszystkich Świętych i Szkołą Podstawową nr 2 w Krościenku n.D. , dyrektorem Festiwalu jest Agnieszka Radwan-Stefańska. Projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego, sponsor: Centrum Kultury i Promocji w Krościenku n.D. Partnerzy: Crosna Spa, Powiat Nowotarski, Gmina Krościenko n.D. i Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.

W sobotę 4 sierpnia 2018 o godzinie 19.00 w kościele Chrystusa Dobrego Pasterza wystąpią: Jacek Muzyk (USA) - waltornia i Bernhard Leonardy (Niemcy) - organy.
Zapraszamy na koncerty. Wstęp wolny.

Bożena Soliwoda
zobacz także
Zobacz pełną wersję podhale24.pl