05.08.2018, 09:50 | czytano: 1821

IX Festiwal Pieniny-Kultura-Sacrum w Krościenku - koncert czwarty (zdjęcia)

zdj. Bożena Soliwoda
Od dziewięciu lat festiwalowe koncerty w Krościenku dają nam możliwość przeglądu kompozycji na różne instrumenty zestawiane z organami. Tym razem, po raz pierwszy, wysłuchaliśmy dźwięków waltorni, jednego z najtrudniejszych instrumentów, znanego już w starożytności.
Słuchaczy przywitał ks. Krzysztof Kutek, po czym, dyrektor artystyczny i pomysłodawczyni festiwalu - Agnieszka Radwan-Stefańska - wygłosiła słowo wprowadzające.
Za organami zasiadł maestro Bernhard Leonardy, wywodzący się z rodziny o bogatych tradycjach muzycznych i artystycznych. Absolwent Musikakademia Basel / Mozarteum w Salzburgu, laureat międzynarodowych konkursów muzycznych. Na waltorni zagrał Jacek Muzyk, absolwent krakowskiej Akademii, z tytułem doktora habilitowanego sztuki muzycznej, na stałe mieszkający w Buffalo, koncertujący w Europie, Japonii i USA. W trakcie sobotniego koncertu wirtuoz zastosował specjalną technikę, wzbogacającą możliwości gry melodycznej, polegającą na regulowaniu w czarze głosowej waltorni długości słupa powietrza, co utrwaliłam na zdjęciach.

Wsłuchiwaliśmy się w utwory J.S.Bacha, L. van Beethovena, O.Messiaena, R.Schumanna i C. Saint-Saensa, aby w części końcowej koncertu z zapartym tchem podziwiać Improwizacje na temat Ody do radości - finałowej Kantaty z IX Symfonii L. van Beethovena, zagranej mistrzowsko z zaskakującymi rozwiązaniami kompozytorskimi - w opracowaniu na organy samego Artysty. Zwróciłam uwagę na przeplatanie tematu przewodniego prawą ręką na zmianę z lewą, co, wydaje mi się, nieczęsto grający na organach potrafi zastosować improwizując.

Jak po każdym z koncertów i tym razem głos zabrał Wójt Jan Dyda składając podziękowania muzykom oraz organizatorowi i zapraszając na następne dwa koncerty.

W podziękowaniu wręczono artystom regionalne pamiątki autorstwa Ewy Majerczak ze Stowarzyszenia Artystów Pienińskich.
Muzyka i piękne akwarele Andrzeja Michała Beliczyńskiego - to wszystko podczas festiwalu Pieniny-Kultura-Sacrum.

Serdecznie zapraszamy na koncert już za tydzień: 11 sierpnia, godz.19:00, Kościół Chrystusa Dobrego Pasterza
"Elektronicznie" - Krzysztof Duda - organy, instrumenty elektroniczne.

Bożena Soliwoda
zobacz także
Zobacz pełną wersję podhale24.pl