20.08.2018, 09:57 | czytano: 3008

Deszcz meteorów widziany z Kasprowego Wierchu

Fot. Dariusz Bobak
W nocy z 12 na 13 sierpnia z Kasprowego Wierchu obserwowany był deszcz perseidów. Zjawisko to trwa od połowy lipca, ale tej nocy jego aktywność była największa.
- W Polsce jest coraz mniej miejsc, do których nie dociera sztuczne światło, utrudniające obserwację nocnego nieba. Kasprowy Wierch to jedno z nich. Widok na to niezwykłe zjawisko astronomiczne z ośrodka PKL był na tyle spektakularny, że postanowiliśmy się nim podzielić. Zdjęcia i nagrania są unikalne. Powstały na wysokości 1987 m n.p.m. - mówi Patryk Białokozowicz, członek zarządu PKL.


- Kasprowy Wierch to chyba najlepsze w Małopolsce miejsce do uprawnia astronomii, dodatkowo na szczyt mogliśmy dowieść dużą ilość sprzętu fotograficznego. Po godzinie 23 pogoda była idealna do robienia zdjęć. Podziwialiśmy krótkie, jasne przeloty z błyskami jaśniejszymi niż Księżyc, które w pełni rozświetlały na ułamek sekundy całe Tatry. Po takich spektakularnych bolidach, czyli bardzo jasnych meteorach, na niebie smuga utrzymywała się do paru minut - relacjonuje Dariusz Bobak, fotograf.

oprac. r/ źródło: PKL, zdjęcia Dariusz Bobak
komentarze
copernik20.08.2018, 18:37
Rok w rok to samo czym się podniecać(może jak by w drugą stronę leciały).To samo z ISS Codziennie(w określonych porach w roku). nawet przed i po zmroku,o świcie nad nami, czy obok widać.
e220.08.2018, 10:39
Super ! Brawo dla fotografa!
Zobacz pełną wersję podhale24.pl