14.10.2018, 14:10 | czytano: 2802

Malarstwo na szkle w GOKR w Kościelisku (zdjęcia)

zdj. Marcin Szkodziński
KOŚCIELISKO. Centrum Kultury Rodzimej „Czerwony Dwór” z Zakopanego wydał pierwszy z całej serii album promujący zakopiańskich artystów malujących na szkle. Album zaprezentowany został w Gminnym Ośrodku Kultury Regionalnej w Kościelisku.
- Promujemy album poświęcony malarstwu Zdzisława Walczaka i Marty Walczak – Stasiowskiej. Ulubioną tematyką Zdzisława były sceny rodzajowe w różnych aspektach. Oczywiście związane były z Podhalem. Obrazy dotyczyły historii Polski. Znajdziemy tu m.in. brata Alberta Chmielowskiego, Witkacego, a na obrazie „Szopka” widać wszystkie profesje i rodzącą się solidarność – mówi Małgorzata Wnuk z Zakopiańskiego Centrum Kultury, Centrum Kultury Rodzimej „Czerwony Dwór”.
Córka artysty w swojej twórczości przedstawia przede wszystkim tematykę sakralną. Są to anioły, matki boskie oraz patroni.

– Z nami jest odwrotnie. Tatra najwięcej malował scenek rodzajowych. Ja uwielbiam malować matkę boską – mówi Marta Walczak – Stasiowska.

Sam proces tworzenia artystce nie stwarza problemów, gdyż wychowała się w atmosferze malowania na szkle.

- Malujemy pod tą powierzchnią, którą oglądamy. Zawsze jest to lustrzane odbicie. Dla mnie nigdy nie było to trudnością, ale wiem, ze dla niektórych jest – dodaje artystka, która przyznaje, że jedyną trudnością jest pisanie odwróconych liter.

ms/ zdj. Marcin Szkodziński
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
czytelnik14.10.2018, 17:48
coś skromnie z widzami
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl