18.10.2018, 22:02 | czytano: 2091

Do Czerwonego Dworu trafił zabytkowy fortepian (zdjęcia)

zdj. Anna Karpiel-Semberecka
ZAKOPANE. Dziś do Czerwonego Dworu dotarł fortepian marki Blüthner z 1900 roku. Właścicielem zabytkowego instrumentu jest znany sportowiec Andrzej Bachleda Curuś. Fortepian będzie służył koncertom i spotkaniom w willi "Czerwony Dwór" - Instytucji Zakopiańskiego Centrum Kultury.
Andrzej Bachleda Curuś „Ałuś” to polski narciarz alpejski, srebrny (1974) i brązowy (1970) medalista mistrzostw świata w kombinacji alpejskiej, dwukrotny olimpijczyk (1968, 1972), w 1972 r. chorąży reprezentacji Polski na igrzyskach w Sapporo. Jest synem Andrzeja - cenionego śpiewaka operowego.
- Jest to dla nas wielka radość. Żywimy przekonanie, iż ten znakomity instrument wzbogaci ofertę Czerwonego Dworu, będącego szczególnie znaczącym miejscem w historii Zakopanego, a oddanym publiczności w tym roku. Budynek w stylu witkiewiczowskim z 1901-1902 roku, w którym mieszkały wybitne osobistości świata kultury i sztuki, by wymienić tylko Karola Szymanowskiego, Artura Rubinsteina, Stefana Żeromskiego czy Rafała Malczewskiego, wpisał się wyjątkowo w historię Polski - mówi Leszek Dorula.

To dzięki staraniom burmistrza - instrument znalazł się w Czerwonym Dworze.

źródło: UM Zakopane, opr.s/ zdj. Anna Karpiel-Semberecka
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl