09.11.2018, 13:26 | czytano: 2808

Wieczornica Patriotyczna w nowotarskiej "dwójce" (zdjęcia)

zdj. Szymon Pyzowski
NOWY TARG. Nowotarska „dwójka” już po raz 6. zorganizowała wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. W szkole wszystko przypominało o narodowym święcie niepodległości – rysunki uczestników konkursu „Za co kocham Polskę” czy kartki z pozdrowieniami z różnych części kraju „100 pozdrowień na 100-lecie odzyskania niepodległości”. Szkolni wolontariusze sprzedawali biało-czerwone flagi i kotyliony.
Duża sala gimnastyczna z trudem pomieściła gości przybyłych na to wydarzenie. Zgromadzonych powitała dyrektor Danuta Pyzowska-Foryt, przypominając postać majora Stanisława Mroszczaka, który od tego roku patronuje corocznemu szkolnemu wydarzeniu patriotycznemu. Major i kombatant wojenny zmarł w 2017 roku, ale wielokrotnie zaszczycał swą obecnością to wydarzenie. Wieczór rozpoczęli harcerze wykonując piosenkę „Płonie ognisko i szumią knieje”. Uczniowie 3. klasy – Maja, Marta i Krzysztof zagrali na fletach „Przybyli ułani”. Kolejne patriotyczne melodie uczniowie szkoły grali na gitarze, wiolonczeli, keyboardzie, flecie, intonując pieśni, a cała sala podejmowała śpiew korzystając ze specjalnie wydanych na tę okoliczność śpiewników. W murach szkoły wybrzmiały jeszcze m.in. „Wojenko, wojenko”, „Serce w plecaku”, „Marsz Polonia”. Nie mogło też zabraknąć zaśpiewanej na stojąco „Roty”, czy hymnu Legionów „Pierwsza Brygada”, którą Józef Piłsudski nazwał najdumniejszą pieśnią jaką kiedykolwiek Polska stworzyła.
Organizacja wydarzenia to zasługa nauczycieli Ewy Garbacz, Ewy Rapacz, Grażyny Uher-Smoroń, Marioli Gąsior i Marcina Domina.
Podczas wieczornicy obecni byli: wiceburmistrz Joanna Iskrzyńska-Steg, radny Paweł Liszka, prezes nowotarskiego oddziału Związku Podhalan Józef Knap, wiceprezes oddziału Związku Podhalan Wojciech Groń oraz wizytator z kuratorium oświaty Jerzy Stodulski.

Na zakończenie pani wiceburmistrz wraz z dyrektor szkoły zaprosiły wszystkich na nowotarskie obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości w niedzielę 11 listopada, poprzedzone Mszą św. w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Targu, a później wspólnym przemarszem na rynek pod ratusz.

Szymon Pyzowski
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Wszechwiedzący09.11.2018, 15:42
Za moich czasów o tego rodzaju wydarzeniach mówiło się po prostu akademia. Ale to było pospolite słowo przejęte od starożytnych filozofów, niepasujące do królewskości Królewskiego Miasta Nowego Targu. Implementowanie patriotyzmu w dzieci to słuszna strategia, choć słysząc o szkole 2 jako takiej mam minę jak uroczy bobas ze zdjęcia nr 8...
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl