11.11.2018, 18:33 | czytano: 2779

Cztery pory roku niepodległości w Poroninie (zdjęcia)

zdj. x. Arkadiusz Zych
- Podhale 11 listopada 1918r. już od dwóch tygodni cieszyło się niepodległością. Było to możliwe tylko dzięki temu, że Podhale było niezwykle patriotyczne i zaangażowane w sprawy Ojczyzny - mówił w Poroninie Piotr Bąk, starosta tatrzański. Bronisław Stoch, wójt Gminy Poronin – mówił o potrzebie przekazywania wartości patriotycznych młodemu pokoleniu.
Uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów i zapalenia zniczy pod dębem pamięci i na cmentarzu. Uroczystej Mszy Świętej dziękczynnej za wolną Polskę przewodniczył ks. proboszcz Stanisław Parzygnat, który przypomniał słowa Prymasa Tysiąclecia kardynała Stefana Wyszyńskiego: Dla nas po Bogu największa miłość to Polska!
Po Mszy Świętej młodzież, rodzice i nauczyciele przedstawili widowisko słowno- muzyczne Cztery pory roku niepodległości – historię Polski od jesieni – schyłek państwowości do lata – czasów współczesnych.

Uroczystości zakończyły się przy krzyżu na Galicowej Grapie, gdzie została odsłonięta pamiątkowa tablica: Ku chwale Ojczyzny i bojowników o Jej wolność na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości – Mieszkańcy Poronina.

tekst i zdj. ks. Arkadiusz Zych
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl