14.11.2018, 11:25 | czytano: 1754

Obchody Święta Niepodległości w gminie Szaflary (zdjęcia)

Fot. Andrzej Fąfrowicz
Uroczystości w gminie Szaflary z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości, rozpoczęły się od przemarszu delegacji z pocztami sztandarowymi na rynek w Szaflarach.
Na rynku podniesiona została na masz biało czerwona flaga oraz odśpiewany hymn państwowy „Mazurek Dąbrowskiego”. Następnie delegacje wójta gminy Szaflary, przedstawicieli Ochotniczej Straży Pożarnej, oddziałów Związków Podhalan, dyrektorów szkół, harcerzy oraz uczniów złożyły wiązanki i znicze pod pomnikiem Augustyna Suskiego.
Kolejnym punktem obchodów Święta Niepodległości była uroczysta msza święta za Ojczyznę. Po mszy świętej odczytany został przez wójta Rafała Szkaradzińskiego Apel Poległych.

Po uroczystościach kościelnych zgromadzonym został zaprezentowany program artystyczny w wykonaniu uczniów ze szkół z gminy Szaflary, gdzie przy dźwiękach pieśni patriotycznych rozbrzmiewały poetyckie słowa wyrażające pragnienia i nadzieje pokoleń walczących o wolną i niepodległą Ojczyznę, a po ich zakończeniu na placu przed kościołem zasadzono i poświęcono Dąb Niepodległości.

Wójt na zakończenie gminnych uroczystości Święta Odzyskania Niepodległości zaprosił uczestników obchodów na poczęstunek do remizy OSP Szaflary, gdzie zaprezentowana została wystawa archiwalnych zdjęć mieszkańców i Legionistów z gminy Szaflary walczących podczas I wojny Światowej.

Opr.: GCKPiT Szaflary, fot.: Natalia Staszel i Andrzej Fąfrowicz
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl