14.11.2018, 15:04 | czytano: 1590

11 listopada w gminie Czorsztyn (zdjęcia)

Uroczyste obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości nie ominęły również gminy Czorsztyn. Ich gospodarzem były Kluszkowce.
Świętowanie rozpoczęła msza święta w kościele parafialnym p.w. Św. Rafała Kalinowskiego w Kluszkowcach. Eucharystia została ofiarowana w intencji ojczyzny. Następnie uczestnicy uroczystości przemaszerowali ulicami Kluszkowiec przy akompaniamencie Orkiestry Dętej z Maniów oraz Kapeli Góralskiej Lubań. Pochód zatrzymał się pod pomnikiem Nieznanego Żołnierza. Wybór miejsca wiązał się nie tylko z kontekstem historycznym, ale także z zakończeniem prac restauracyjnych, którym poddano obiekt w ostatnim czasie.
Pod obeliskiem tradycyjnie odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego, wciągnięto flagę Polski na maszt i wygłoszono okolicznościowe przemówienia. Zwieńczeniem świętowania stu lat Wolnej Polski był koncert laureatów Gminnego Konkursu Pieśni Patriotycznych oraz dzieci z niepublicznego przedszkola „Wesołe Przedszkole” z Maniów, który odbył się w Domu Kultury w Kluszkowcach. W obchodach oprócz mieszkańców gminy brały udział liczne delegacje m.in.: Polskie Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich na Rzecze Dunajec, ZP Oddział Maniowy i Kluszkowce, poczty sztandarowe ze szkół podstawowych, koła gospodyń wiejskich czy poczty sztandarowe OSP ze Sromowiec, Mizernej, Kluszkowiec, Czorsztyna, Maniów i Huby.

Michał Oleksy, fot:Paweł Krzystoń; CK Gminy Czorsztyn
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl