06.12.2018, 12:46 | czytano: 7061

Góralska gwara na przysiędze (zdjęcia)

90 żołnierzy-ochotników 11. Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyło przysięgę. Lokalnego kolorytu dodały uroczystości podhalańska gwara przedstawiciela Terytorialsów, rekonstruktorzy w mundurach Podhalańczyków AK oraz pokaz musztry paradnej nowosądeckiej klasy mundurowej.
Uroczysta przysięga miała miejsce w podkrakowskiej Rząsce. - Dzisiok pedzieli my rote przysiyngi i już my som cynściom nasyk sił zbrojnyk – powiedział zwracając się do zgromadzonych na placu apelowym przedstawiciel Terytorialsów, szer. Mateusz Zych. - W wojskak łobrony terytorialnyj zołniyrski łobowionzek to tyz pilnować ślebody nasyj małyj Łojcyzny, dbać i łopiekować siy ludziami, ftorzy z nami zyjom, bo ik kochomy.
Przemówienie zostało bardzo ciepło przyjęte przez licznie zgromadzonych na placu apelowym członków lokalnej społeczności. Mieszkańcy Małopolski szczycą się bogatym dziedzictwem kulturowym i wciąż żywymi, niezwykle różnorodnymi tradycjami poszczególnych regionów i miejscowości. Przywiązanie do swojej Małej Ojczyzny łączy się tu z gorącym patriotyzmem oraz gotowością służby Rzeczypospolitej, czego wyrazem było wspólne ślubowanie żołnierzy Obrony Terytorialnej z całego województwa.

Pełnienie Terytorialnej Służby Wojskowej to nie tylko możliwość osobistego zaangażowania się we wzmacnianie systemu bezpieczeństwa państwa, ale także inwestycja w rozwój osobisty i zawodowy. W ramach służby żołnierze mają możliwość zdobycia nowych doświadczeń, uzyskania dofinansowania na naukę, poszerzenia umiejętności praktycznych oraz kształtowania hartu ducha i ciała. Uczą się, jak przezwyciężać własne słabości. Wojsko oferuje ponadto atrakcyjne kursy oficerskie, podoficerskie i specjalistyczne oraz szkolenia.

Służba w Wojskach Obrony Terytorialnej cieszy się w Małopolsce coraz większym zainteresowaniem. Do Wojskowych Komend Uzupełnień w Krakowie, Nowym Targu, Nowym Sączu, Oświęcimiu i Tarnowie spłynęło już ponad 1000 wniosków o przyjęcie do Terytorialnej Służby Wojskowej w 11 MBOT. Ponad 850 osób zapoznało się z warunkami służby w jednostce, a około 700 zostało zakwalifikowanych do szkoleń podstawowych i wyrównawczych.

Ostatnie w tym roku szkolenie podstawowe, nazywane popularnie „szesnastką”, rozpoczęło się 1 grudnia. Jego ukoronowaniem będzie uroczysta przysięga wojskowa, która odbędzie się 16 grudnia na terenie jednostki wojskowej w Rząsce. 9 grudnia wystartuje ośmiodniowe szkolenie wyrównawcze.

źródło: 11 Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej, oprac. r/
Może Cię zainteresować
komentarze
takitam.09.12.2018, 23:02
taaaaaaaaaaaaaa, to je armija yontoniego... gdzie ja zyje?
Hd08.12.2018, 20:15
Kto jeszcze nie był i ma w d... nasz kraj i pomoc innym niech dalej pisze zje.... komentarze. Tak jak wyżej... porażka. Ile macie jołopy nadwagi? A może gracie chudymi przeszczepami...Zero odwagi i tylko morda... ktoś kto krytykuje WOT, krytykuje Wojsko Polskie, a jak komuś nie pasuje żołnierz z brodą, to niech powie tym na wojnie, że źle wyglądają.. Chyba że wolicie przeszczepy w rurkach...
Pik2607.12.2018, 19:21
Nie mamy :
nowych samolotów
porządnej obrony przeciwlotniczej
praktycznie żadnych okrętów
Nie wspominając juz o śmigłowcach które były nawiedzony minister obiecał
mamy za to żołnierze z brodą
ZORRO07.12.2018, 06:26
Wierni chłopcy Antoniemu M, wygladaja jak Rumcajs z Czechoslowackiej bajki plus pukawka.To nie wojsko tylko zbieranina która nie ma rzadnej wartości bojowej.
TAK06.12.2018, 22:20
"Nie problem w tym aby kraj zdobyć...Problem w tym aby kraj utzrymać"
BRAWO CHŁOPAKI...DUCH W NARODZIE NIE GINIE. TAK TRZYMAĆ.
NIECH KAZDY WIE , ŻE TERYTORIALSI SĄ WŚRÓD NAS.... MBOT 11
Spadkobiercy chlubnych tradycji06.12.2018, 20:35
W dawnych latach w wymienionej Rząsce miały siedzibę Zmotoryzowane Odwody Milicji Obywatelskiej. Oni też byli z ochotniczego naboru."Wszystko musi się zmienić, by wszystko pozostało po dawnemu"
PiterQ06.12.2018, 20:12
"Komandosie" gdybyś naprawdę był w wojsku, miałbyś choć odrobinę wiedzy o ekonomii wojny. W WOT nie chodzi o to, że jak wkroczy Putin z czołgami, to terytorials w baterią RPG na plecach powstrzyma brygadę pancerną. Chodzi o to, żeby właśnie po pierwszym wybuchu uciekł w las i uczynił inwazję na Polskę nieopłacalną. Co z tego że ktoś napadnie na nasz kraj, skoro mu się to nie opłaci? Wyszkoleni zawczasu przez wojsko terytorialsi staną się solą w oku przyszłego/niedoszłego okupanta. Kto się śmieje z WOT, ten spłyca istnienie ich istnienia do jakichś sporów politycznych. Popatrzcie na taką Szwajcarię - tam jest samo WOT praktycznie.
Komandos w nazwie06.12.2018, 19:00
BYLY KOMANDOS 10 BRYGADA PANCERNA SWIETOSZOW cienki bolek to poleciał do Ameryki a terytorialsi mają służyć obywatelom np. przy powodziach itd a na pierwszą linie idziecie wy.
BYLY KOMANDOS 10 BRYGADA PANCERNA SWIETOSZOW06.12.2018, 18:23
A gdzie ogolone twarze to wojsko a nie hufiec pracy...po drugie to nie zolnierze tylko cienkie bolki.Po pierwszym nie daj boze wybuchu,pognaja w strachu w las.
Były wojak06.12.2018, 17:38
Bardzo dobrze że są terytorialsi ponieważ zapełniają lukę powszechnego poboru który był marnowaniem pieniędzy.
bareja06.12.2018, 17:23
Zamiast tych pukawek powinni mieć ciupagi
Fort Krzyżak06.12.2018, 17:17
Korci kogoś spokój błogi,
więc na Rosję ostrzy rogi.

Ameryka nami rządzi,
to i Polska ślepo błądzi.

Już Krzyżacy nas wspierali,
ledwieśmy im radę dali.

Mimo to, nas się nie bali,
aż się Rosjan doczekali.

Zbrójmy się, ale po cichu,
Z Ruskim wypić po kielichu.

Obserwujmy świat dokoła,
Częściej, pomóc nikt nie zdoła.
Noris06.12.2018, 17:17
Pisowcy bawią się kasą podatnika . Tak na marginesie czym będą się przemieszczać i jakie będą mieć uzbrojenie
Termobaryczny06.12.2018, 17:11
Macierewicza nie ma idiotyzm pozostał.
Bercik06.12.2018, 16:53
typowe bibole kto był w wojsku ten jest w temacie
Skała06.12.2018, 13:32
No i bardzo dobrze. Popieramy rozwój terytorialsów, ale zapis fonetyczny wypowiedzi szer.Zycha po góralsku jest tragikomiczny.Czy autor relacji chciał to wykpić? Bo na to wygląda....
fala06.12.2018, 13:26
dziady nie wojsko ogolic brody
patriota praktyk06.12.2018, 13:24
Niech sobie te jednostki istnieją jako uzupełnienie, dbające o ewakuację szpitali, przedszkoli, szkół itp. na czas konfliktu. Nam jednak potrzeba nowoczesnej armii. Mamy dobrze wyszkolone jednostki specjalne, ale to stanowczo za mało, bo one w czasie konfliktu powinny desantować na zapleczu wroga. Rosjanie dziś czytałem w necie testowali samolot bojowy rażący laserem...Pamiętam jak były minister obrony mówił, że wojska obrony terytorialnej to takie przywołanie pamięci II Rzeczypospolitej. Tak się zastanawiam wówczas, że może reaktywować husarię...
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl