10.12.2018, 14:23 | czytano: 4183

Nowotarski Alarm Smogowy pożyczył Miastu pyłomierz

zdj. Podhale24
NOWY TARG. - W ramach prowadzonej współpracy, Nowotarski Alarm Smogowy użyczył Wydziałowi Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w Nowym Targu mobilny pyłomierz umożliwiający wykonywanie pomiarów jakości powietrza na terenie miasta - poinformował radnych Grzegorz Watycha.
Urządzenie pozyskane w ramach kampanii edukacyjnej "Czas na czyste powietrze", pozwala na pomiar zanieczyszczenia pyłami PM1, PM2,5 oraz PM10 i będzie do dyspozycji UM przez sezon cały grzewczy.
- Od ostatniej sesji Rady Miasta (czyli od 22 listopada) pracownicy Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska przeprowadzili łącznie 40 kontroli nieruchomości w zakresie stosowania i przestrzegania przepisów o ochronie środowiska w ramach posiadanych kompetencji - podsumował burmistrz swoje wyjaśnienie składane na trwającej sesji Rady Miasta.

Gośćmi na sesji są reprezentantki NAS - Magdalena Cygan i Lidia Kołodziej. Panie prezentują radnym wykład na temat wpływu zanieczyszczonego powietrza na zdrowie ludzi. - Co roku z powodu powikłań związanych z układem oddechowym umiera 43 tysiące osób, to oznacza, że rocznie znika miasto wielkości Nowego Targu - alarmują aktywistki.

s/
zobacz także
komentarze
besala14.12.2018, 17:49
NAS powinien wypożyczyć Urzędowi Miasta ludzi świadomych zagrożeń niesionych przez smog i zdeterminowanych do walki z nim! Nie widzę pośród burmistrzów, urzędników i radnych nikogo, kto rozumie powagę tego problemu! Smutne.
kogitator12.12.2018, 22:06
@ Franek:
Jest tyle innych, o wiele ważniejszych rzeczy, a oni są tak monotematyczni i zatykają uszy gdy mowa o innych trucicielach. Oby na święta na Twój stół trafił karp z ekologicznej hodowli, ale my nie wiemy ile rtęci i ołowiu jest rybach, bo nikt tego nie mierzy, natomiast na punkcie smogu panuje obsesja (oczywiście butów i opakowań z plastiku palić w piecach nie wolno).
Miałeś wczoraj bardzo słaby dzień, o czym świadczy to że nazwałeś mnie "bezmózgiem" i uważasz że trzeba inaczej myślących "tępić".
Jak12.12.2018, 08:43
Najlepiej nie sprzedawać węgla ,drzewa i nie palić w piecach,ale jest pytanie jak ogrzewać budynki?Na tym niech myślą ci co są do tego powołani.Póki co na węglu stoimy,a klimat nie jest afrykański.
truty12.12.2018, 07:27
ja sie pytam Pana burmistrza co z ulicą kolejową w okolicach Pana domu , z ulicą królowej jadwigi, przechodnią ( nie bede narazie sypał nazwisk) smrodzą tak ze przy rondzie nie da sie oddychać!!!!!!!!!! moze by im filtry chociaz zalozyc skoro miasto nie ma sily sprawczej na takie sprawy kiedy ktos pali dziadostwem w byle jakim piecu.
Franek11.12.2018, 22:01
@ANTY_LEWAK. Chylę czoła. Trzeba tępić takie bezmózgi jak @kogitator oczywiście w dyskusji, ponieważ wielu ludzi równie bezkrytycznie łyka te bzdury a to staje się niebezpieczne (patrz ruch antyszczepionkowy)
kogitator11.12.2018, 21:15
@ Anty_lewak:
Przeczytałem Twoje odpowiedzi na mój komentarz. Bezpodstawnie zarzucasz mi że palę najgorszym węglem i mułem. Ponadto jeśli wspominasz coś o całkach, to powinieneś raczej wiedzieć o tym, że równania różniczkowe dają się rozwiązać tylko wówczas, gdy poznamy tzw. warunki początkowe wszechświata, czyli być może nawet dużo wcześniej niż gdy Ziemia była Słońcem, które z upływem miliardów lat wygasło na swojej powierzchni by mogło powstać życie (poznać te wszystkie warunki początkowe to tyle co zobaczyć oblicze Boga, a ta rzecz była dana tylko Abrahamowi). Ale sumie to fajnie że popularyzujesz rachunek różniczkowy w polskim społeczeństwie Podhala.
Rak11.12.2018, 20:08
Powinno się osądzić byłego burmistrza Pana Fryźlewicza, za brak jakiejkolwiek polityki ekologicznej, w tym za wstrzymanie inwestycji Geotermii Podhalańskiej na terenie N. Targu, oraz obecnego Pana Watychę mimo obietnic złożonych jeszcze przed poprzednią kampanią że będziemy N. Targ ogrzewać ekologiczną energią geotermalną, do tej pory brak inwestycji, a przecież są środki na takie cele z funduszy europejskich.
Piotr11.12.2018, 16:37
Trzeba działań RADYKALNYCH bo czy powietrze jest zanieczyszczone i czy w nim jest przekroczona ilość pyłów to jest oczywiste. Przestańcie wreszcie udawać, że coś robicie !!!
Ciekawy11.12.2018, 14:32
A mnie ciekawi ten pyłomierz. Czy instytucji publicznej jaka jest Gmina Miasto Nowy Targ, nie stać na zakup kiego urządzenia, tylko pożycza od stowarzyszenia.
Nie wiem ile kosztuje takie urządzenie, ale wg intenetow, przenośny pyłomierz to wydatek rzędu 500-1000 zł.
KLOC11.12.2018, 11:23
kogitator
Ty masz coś z głową ? Sprawdzałeś w lecie wskazania pyłomierzy czy trzepałeś worki po cemencie na budowie i nie miałeś czasu? Pewnie teraz nimi palisz w piecu i piszesz na kompie swoje wydumki.....masakra jaki zawias można mieć nie widząc różnicy w powietrzu latem a zimą i wskazując nawet że latem jest gorsze.......
ANTY_LEWAK10.12.2018, 22:50
@kogitator
jeszcze uzupełniając - szukasz problemów na siłę tam gdzie 'eko marketing' zasiewa swe 'psedonaukowe' głupoty, wyprali Ci mózg.
Musisz pamiętać że Ty paląc najgorszym 'sortem' węgla, czyli 'mułem', aplikujesz wszystkim na około taką dawkę metali cieżkich, żę nawet Twoi wyimaginowani 'rozpylacze z krainy GSM', teoretycznie przez pół wieku nie rozpylą tyle :)
Skąd znam wartości ilościowe? ha ha z tych samych źródeł co Ty, czyli z sufitu,
i tak włąsnie działają 'eko badacze', byle co, byle ile, byle jak 'BYLE SIE SPRZEDAWAŁA BIO-EKO ŻYWNOŚĆ I PREPARATY'.

Ludzie zacznijcie myśleć,
Czy musicie się pchać albo w szpony koncernów farmaceutycznych, korporacji itp albo z drugiej strony dajecie sie robić w balona przez 'eko-oszołomów' i ich biznes, który sie nie różni niczym od tych pierwszych.
ANTY_LEWAK10.12.2018, 22:38
@kogitator
Pisanie że mikrofalówki szkodzą i że to jest fakt, potwierdza jedynie Twoją ignorancje. Czytasz głupoty, pisane przez oszołomów, i pewno już kupiłeś działo z którego rozpraszasz 'chmury amelinium'. Weź się puknij w głowę.
Co do płąskiej ziemi, to wiara w nią, jest oznaką współczesnego debilizmu i niestety tylko potwierdza że ludzie są coraz głupsi.
Pewno stoisz nad brzegiem Bałtyku i dumasz jak statki w pewnym momencie zapadają sie w głąb ziemi, bo pewno horyzont to wymysł, globalnych korporacji rozpylających amelinium :)
Znam już kilka osób Twojego pokroju, które się mądrzą a nawet o 'rozkłądzie normalnym' nie słyszały, bawią sie w naukowców a zwykłej całki oznaczonej nie mogą policzyć, są znawcami medycyny naturalnej a nawet podstawowych przemian biochemicznych nie znają.
Nie dziwi zatem żę co po chwila jacyś 'eksperci smoleńscy i 'szczepionkwcy'' mają spory poklask w coraz wiekszym 'ciemnogrodzie' i nie piję tutaj tego z definicji lewaków, bo akurat lewaki wiodą prym w śród ciemnej masy.
kogitator10.12.2018, 20:30
@ uu:
Myślę że jak Polska długa i szeroka w każdym supermarkecie jest tego mniej więcej tyle samo wszędzie.

anty-lewak:
A Ty oczywiście nie masz żadnych problemów z żywnością, podobnie jak wszyscy Polacy, to tylko ja jeden jestem taki dziwak.
Co do tego czy Ziemia jest płaska to proszę, przejedź się - nawet jeśli Cię nie stać na bilet na samolot - przynajmniej przejedź się na lotnisko, chociażby na Balice, i popatrz się tam na rozkłady lotów, popytaj przylatujących z innych kontynentów jak to jest że lecąc np. 35 godzin z Sydney ani razu być może nie widzieli podczas lotu zachodzącego słońca ani nocy itp., itd. Przypomnij sobie lekcje geografii ze szkoły, jak to pani tłumaczyła że Ziemia jest czerepem wygasłego słońca, czyli że przed trylionami lat nasza planeta, po której dziś stąpamy i którą tak bezmyślnie zatruwamy, była sama słońcem, na co dowód możesz uzyskać kopiąc głęboko i mierząc z każdym metrem wgłąb temperaturę - będzie ona rosła.
Co do chemtrails to jest to giga problem: z jednej strony firmy telefonii komórkowej faktycznie potrzebują rozpylać nanocząstęczki aluminium w atmosferze, gdyż wówczas łatwiej przechodzi sygnał do komórek, a z drugiej aluminium w postaci niezwiązanej jest dla człowieka toksyczne, gdyż te nanocząsteczki niestety świetnie się wchłaniają przez nos.
Mikrofalówki szkodzą, i to nie jest kwestia wiary tylko fakt, a szczepionki powinny być podawane dzieciom w ostatnim możliwym terminie i tylko za dobrowolną zgodą rodziców.
A to czy Sanepid wypełnia swoje ustawowe zadanie kontrolowania żywności na okoliczność obecności w niej toksyn przed dopuszczeniem jej na rynek, to proszę abyś sam sobie odpowiedział na to pytanie: czy widziałeś kiedyś na etykiecie produktu żywnościowego tabelę zawartości rtęci, aluminium, ołowiu, kadmiu, etc. na 100g? Ba, czy widziałeś kiedyś tabelę o pełnej zawartości mikroelementów, np. selen, cynk, mangan, chrom, miedź, wapń, wanat, bor, magnez, potas, molibden, etc., na 100g? W zachodniej Europie takie pełne zestawienia mikroelementów na etykietkach to jest od lat norma!!! W Polsce tego nie ma, jest za to wielka hucpa ze smogiem.
ANTY PRAWICA10.12.2018, 18:54
Anty Lewak zrob sobie badania bo cos masz z glowka...
Lucek10.12.2018, 18:50
Duże dzieci mają zabawkę i sobie pożyczają
d-eko-rator10.12.2018, 15:51
@kogitator, to Twój komin na zdjęciu, że Ci tak ciśnienie skoczyło?
ANTY_LEWAK10.12.2018, 15:50
@kogitator
Nie bredz chłopie. Bez przyrządów można zauważyć różnice między latem a zimą. Poza tym jest badana jakośc powietrza w miastach i w zimie i w lecie i wyniki są jednoznaczne.
Pewnie jeszcze wierzysz w "chemtrails", szkodliwość mikrofalówki, i to że ziemia jest płaska. Zapewne jeszcze jesteś aktywistą antyszczepionkowym.

Tak to niestety jest jak 'humaniści' nieznający podstaw metodyki badań, zaczynają wierzyć w brednie 'spiskowców' i wysuwają tezy pseudonaukowe.

Myślisz że przyrządy pomiarowe, ich obsługa, kalibracja oraz interpretacja danych w oparciu o warunki brzegowe i oraz aparat statystyczny, są domeną Urzędników Miejskich wypełniających swoją administracyjną rolę?

Po to sanepid ma specjalistów, by oni przeprowadzali badania, a nie UM.
Jak masz problem z żywnością, zgłaszaj podejrzenie popełnienia przestępstwa przez producenta odpowienim służbom.
uu10.12.2018, 15:29
Z tym jedzeniem a zwłaszcza rybami, to kogitator masz rację. Ciekawi mnie ile tego świństwa jest w Krościenku i Szczawnicy.
kogitator10.12.2018, 14:41
Dlaczego dopiero teraz jak idzie zima? Czy wcześniej samochody z dieslem nie zatruwały nam powietrza? A może w lecie to jest ok, niech zatruwają, za to w zimie to trzeba nagle podnosić o to rwetes w mediach?
To jedna sprawa, a druga to może też np. Sanepid pożyczyłby Miastu przyrządy do pomiaru glifosatu i innych trucizn w żywności, którą będziemy lada dzień kupować na święta, bo o tym że nas "podtruwają" to prawie każdy w Polsce już dobrze wie. Może by tak zrobić kontrole na zawartość rtęci, itp., w kupowanych na święta rybach? Bardzo potrzebna byłaby to inicjatywa (natomiast powietrze jest bardziej zatrute w lecie gdy jest dużo turystów i korki na drogach).
Zobacz pełną wersję podhale24.pl