14.01.2019, 19:12 | czytano: 1115

Ferie w Muzeum Podhalańskim

Wzorem lat ubiegłych, od 15 stycznia Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu zaprasza dzieci i młodzież do udziału w warsztatach edukacyjnych z cyklu „Ferie w Muzeum”.
W tym roku muzeum proponuje zajęcia związane z początkiem nowego roku oraz nawiązujące do rozpoczynającego się tuż po nim hucznego okresu karnawału.
1. “Etno planer na nowy rok. Czyli jak żyli ludzie zanim wymyślili zegary i kalendarze".
Warsztat jest opowieścią o tym jak ludzie żyli dawniej, w jaki sposób odmierzali czas, jak pomagała im w tym natura, jaką rolę w ich życiu odgrywało rzemiosło oraz jakie plany mieli na poszczególne pory roku i kolejne miesiące. Podczas warsztatu jego uczestnicy stworzą indywidualny etnograficzny kalendarz na 2019 rok.

2. „Zapusty. Zimowe bale, maskarady i zabawy“.
Na warsztacie jego uczestnicy będą mieli okazję by dowiedzieć się co to są zapusty, skąd się wywodzą i czym się charakteryzują. Poznają także rodzaje bali, ich genezę, dowiedzą się również czym się charakteryzują i jakie tańce towarzyszą balom. Na zakończenie warsztatu uczestnicy stworzą własne maski karnawałowe. Niech żyje bal!

3. „Na straganie w dzień targowy- zajęcia sensoryczno - edukacyjne z kurą w tle”.
Podczas warsztatu dzieci poznają historię Jarmarku Podhalańskiego, związanego z historią Nowego Targu od początku jego dziejów, a więc i szlak handlowy prowadzący z Budy do Krakowa. Dowiedzą się gdzie i jak często odbywały się dawne targi, co wówczas sprzedawano, co to jest handel wymienny oraz „targowanie się”. Wprowadzając uczestników warsztatu w klimat dawnego jarmarku za pomocą zmysłów: dotyku, węchu, wzroku, smaku, słuchu uczestnicy poznają produkty sprzedawane dawniej podczas jarmarków oraz klimat panujący na dawnych jarmarkach. Własnoręcznie, z papieru i piórek stworzymy kurę, gęś, kaczkę lub konia jako symbol dawnego jarmarku. Będzie można prowadzić handel wymienny!

Więcej informacji: www.facebook.com/muzeum.podhalanskie

Materiały prasowe, oprac. r/
Może Cię zainteresować
komentarze
Mama14.01.2019, 21:57
Nie ma zajęć w największej atrakcji miasta czyli Muzeum Drukarstwa za miliony? Co jest?
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl