29.01.2019, 18:41 | czytano: 1389

Sprawdź jakość powietrza w gminie Szaflary

Mieszkańcy gminy Szaflary mogą sprawdzać jakość powietrza, dzięki zamontowanemu w Maruszynie czujnikowi powietrza. Mierzy on m.in.: poziom stężenia pyłów zawieszonych PM2.5 oraz PM10, temperaturę powietrza, ciśnienie atmosferyczne oraz wilgotność powietrza. Do tej pory korzystano z pomiarów z miejscowości sąsiadujących z gminą Szaflary, co nie było miarodajne.
Czujnik powietrza został zamontowany w ramach podpisanego 3 kwietnia 2018 r. listu intencyjnego, jako "początek dobrej współpracy z Polską Spółką Gazownictwa, w związku z planowaniem budowy sieci gazowej w gminie Szaflary". Został on zamontowany na budynku Szkoły Podstawowej w Maruszynie - bezpłatnie. Gmina nie ponosi również kosztów udostępniania wyników.
Powodem złej jakości powietrza jest tzw. niska emisja, czyli emisja pyłów i szkodliwych gazów na wysokości do 40 m. Jej główną przyczyną jest ogrzewanie domów węglem niskiej jakości, odpadami, a także korzystanie z przestarzałych pieców. Jednym ze sposobów walki ze smogiem jest uświadamianie o ważności czystego powietrza dla zdrowia.

Jakość powietrza można na bieżąco śledzić na stronie internetowej www.powietrzemalopolska.pl. Niebawem informacje o jakości powietrza pojawią się także na stronie Urzędu Gminy www.szaflary.pl

źródło: GCKPiT w Szaflarach, opr. s/
zobacz także
komentarze
wiesniak30.01.2019, 11:22
do danka furmanka ))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
z boku30.01.2019, 10:22
Zamiast ustawić urządzenie koło urzędu w Szaflarach, gdzie jest zakopianka, gęsta zabudowa, teren nizinny to ktos wpadł na pomysł zeby zamontować na Maruszynie gdzie dość często powiewa wiatr. Szkoda że nie zamontowano na Bańskiej, tam wyniki byłyby jeszcze lepsze :)
Ale nasz władza już nie raz ujawniła swoją fantazję, szczególnie przy inwestycjach
rentgen*30.01.2019, 10:15
Ciekawe jak p Wójtowi i niektórym kierowniczkom referatów oddycha sie po przegranej sprawie w Sądzie Pracy i przywrócenie byłego pracownika do pracy po prawie 2 latach? Chyba ciężko i to nie wina powietrza. Nawet stacja pomiarowa nie pomoże
Kompromitacja władz i prawników, ale lojaność ważniejsza
danka furmanka29.01.2019, 20:15
troche ludzi w gminie wymienic i jakość powietrza sie poprawi zdecydowanie
Ciekawski Jan29.01.2019, 20:04
no tak, na szkole to będzie miarodajny , zwłaszcza dla Szaflar Rynek, Boru czy Bańskiej Wyżnej, że o osiedlu cygańskim nie wspomnę . Conajmniej tak "miarodajny" , jak te z sąsiednich gmin ;)
Zobacz pełną wersję podhale24.pl