30.01.2019, 15:56 | czytano: 1953

Jubileusz zespołu regionalnego Zielony Jawor (zdjecia)

Corocznie w styczniu krempaski Zespół Regionalny Zielony Jawor zaprasza mieszkańców i gości na Koncert Noworoczny, podczas którego podsumowuje działalność kulturalną za ubiegły rok. W tym roku zespół dodatkowo obchodził jubileusz 30-lecia działalności.
Zespół Regionalny Zielony Jawor założony w 1988 r. obecnie liczy około 80 osób w czterech grupach wiekowych, wliczając kapelę. W ciągu 30 lat zespól z występami zwiedził Spisz, Podhale, całą Polskę i prawie całą Europę a choreograf kierownik zespołu osobiście zwiedziła wszystkie kontynenty.
Kierownikiem, choreografem, fachowcem od wszystkiego i duszą zespołu jest Maria Wnęk, którą dzielnie wspierają urodziwe trzy córki, zamiłowane w folklorze i poczynaniach mamy oraz skromny małżonek. Za wspaniałe osiągnięcia w pracy z młodzieżą wspiera ją cała miejscowość.

Jak na jubileusz przystało, na scenie wystąpiły wszystkie grupy wiekowe, począwszy od kapeli dziecięcej, Maluszków, poprzez młodzieżową grupę Mali Toniecnicy , Młody Jawor oraz grupę Seniorów Zielonego Jaworu. Zespół posiada w repertuarze tańce spiskie, słowackie, węgierskie, bałkańskie. W zeszłym roku postarał się także o sztukę teatralną autorstwa i reżyserii Marii Wnęk, scenkę rodzajową Asynterka (pobór do wojska austro-wegierskiego), teraz zespół wykonał część drugą tejże humorystycznej opowieści pt. Rakusianom na despet (Austriakom na złość), opowiadającą przygody poborców wojskowych w Krempachach i na niedzickim zamku. Komedia w dwóch aktach, lekka, przyjemna z dużą dawką dobrego humoru.

Wystąpienie artystów amatorów zakończyło się wielkim sukcesem i brawem od publiczności, która zaśpiewała dla artystów i Marii Wnęk gromkie „Sto lat”.

Podziękowania dla zespołu Zielony Jawor na ręce choreograf Marii Wnęk za za dar serca i szacunek dla kultury spiskiej, promocję Krempach, gminy, powiatu i Małopolski, wręczali przedstawiciele władz powiatowych, gminnych, sołeckich oraz zaproszeni goście.

Gospodarz całego zamieszania Maria Wnęk podziękowała uczestnikom koncertu za tak liczne przybycie i rodzicom za posyłanie maluchów i młodzieży na próby zespołu, miejscowym krawcowym za uszycie wszelkiego rodzaju strojów i kostiumów scenicznych. Całość wydarzeń i kolejność występów na scenie przedstawiała Marcela Wnęk, nagłośnienie sali z dobrym skutkiem trzymał na wodzy Michał Krzysztofek. Scenografię do spektaklu, oprawę muzyczną wykonały Dominika, Adriana i Marcelina Wnęk wraz z członkami zespołu. Obecne było liczne grono dziennikarzy i mediów społecznościowych oraz licznie zebrani mieszkańcy Krempach i sąsiednich miejscowości.

W kuluarach można było nabyć materiały promocyjne, kalendarz zespołu, ozdoby i wykonane przez członków zespołu oraz wpisać się do książki pamiątkowej a także wspomóc finansowo poczynania zespołu. Dla zaproszonych gości zespół przygotował wspaniały poczęstunek a zabawa dyskotekowa trwała do późnych godzin.

Tekst i zdjęcia Franciszek Pacyga
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Janek30.01.2019, 18:55
Życzę kolejnych trzydziestu lat prężnej działalności.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl