06.03.2019, 17:40 | czytano: 2170

Od Arkadiusza Walocha do Andrzeja Dziubka. W tym roku Galeria Jatki przygotuje bardzo różne wystawy

zdj. Andrzej Habina
NOWY TARG. W ramach planowanej działalności wystawienniczo-edukacyjnej w Galerii Sztuki BWA JATKI przygotowanych będzie kilkanaście wystaw oraz szereg zajęć, spotkań i prezentacji. Placówka jest oddziałem Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ, dlatego Miasto jedynie wspiera finansowo jej działanie. W tym roku to kwota 20 tysięcy zł. Radni nie mieli wątpliwości i bez sprzeciwu zgodzili się na dotacje.
Projekt uchwały prezentowanej radnym przez naczelnik Wydziału Promocji Katarzynę Put zawierał w ramach uzasadnienia wykaz kilku wystaw, które galeria Jatki szczególnie poleca. Anna Dziubas, kierownik Jatek wymieniła m. in. wystawę rzeźby i rysunku Romana Pietrzaka, malarstwo Andrzeja Dziubka, prace "papieskie" Arkadiusza Walocha, a także ekspozycje zbiorowe: tradycyjną wystawę twórczości artystów związanych z Miastem - Prezentacje Nowotarskie, a także wystawę grafik i fotografii, czyli pokłosie Konkursu "Krajobraz Górski".
Oto najważniejsze wystawy i projekty planowane na ten rok w Jatkach:

Wystawiennictwo

Zakończona już wystawa pt: W drodze (grafika, malarstwo) Jerzy Piątkowski - Miechów
styczeń/luty
Wystawa zrealizowana we współpracy z Galerią BWA „U Jaksy” w Miechowie

Wystawa pt: O Krakowie. Post Scriptum - międzynarodowa wystawa interdyscyplinarna - Kraków
luty/marzec
Wystawa zrealizowana we współpracy z Galerią „LABIRYNT No2” w Krakowie

Wystawa prac plastycznych, dla których szeroko pojętą inspiracją twórczą jest Kraków, miasto z niepowtarzalnym pejzażem, kolorytem, klimatem, architekturą, kulturą i sztuką, z niezwykłymi postaciami na przestrzeni dziejów. Kraków zapisany w artystycznej kreacji związanych z Galerią artystów, którzy poznali miasto w trakcie współorganizowanych przez Galerię – wespół ze Stowarzyszeniem Forum Innowacyjności „Odin” – sympozjów artystyczno-naukowych i plenerów malarskich. W wystawie bierze udział 17 artystów z całego świata.

Wystawa pt: Baśnie Andersena w ilustracjach współczesnych artystów polskich - Zamość
marzec/kwiecień
Wystawa zrealizowana we współpracy z BWA Galerią Zamojska w Zamościu

Wystawa, którą proponuje galeria na wiosnę to ilustracje do książek (trochę zapomniana dziedzina sztuki). Jest w Polsce Galeria, która podtrzymuję tradycje ilustratorskie, organizując Ogólnopolskich Plenerów Ilustratorów (od ponad 20 lat). To BWA Galeria Zamojska, która wypożycza nam ilustrację ze swych zbiorów. Będzie to podróż do dziecięcych lat (średnie pokolenie), kiedy to z zapartym tchem słuchało się opowieści Andersena, a duża książka z ilustracjami Szancera pobudzały wyobraźnię. Teraz czas na konfrontację i zapoznanie się z nowym spojrzeniem na baśnie.

Wystawa pt: Rzeźba i Rysunek - Roman Pietrzak – Warszawa
kwiecień/maj

Roman Pietrzak – artysta pochodzący z Nowego Targu, absolwent PLSP im. Antoniego Kenara w Zakopanem, absolwent warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych – Wydziału Rzeźby, studiował również w Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Brukselii. Obecnie pracuje jako profesor nadzwyczajny w ASP i w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie. Jednocześnie tworzy i wystawia, a jego prace znane są odbiorcom sztuki w kraju i za granicą m. in. w (Belgii, Francji, Portugalii, Austrii, Bułgarii w Niemczech i na Węgrzech).
Napisał :„Zmęczony rzeczywistością, twórczość traktuję jako formę ucieczki od hipokryzji i relatywizmu współczesności. Nie jest ona jednak orężem walki lecz chwilą zadumy, zabawną pogawędką z samym sobą, nigdy niekończącą się przechadzką po baśniowej krainie światła, formy, faktury, kompozycji, koloru”.

Wystawa pt: Andrzej Dziubek – malarstwo, instalacje – Jabłonka
maj

Andrzej Dziubek – to artysta znany i ceniony jako muzyk współzałożyciel i solista zespołu De Press, jest również artystą działającym w zakresie sztuk wizualnych, (absolwentem akademii Sztuk Pięknych w Oslo (1981). Artysta – buntownik, niezwykle ekspresyjny we wszystkich działaniach jakie podejmuje. Wydał wiele płyt w kraju i w Norwegii, wystawiał swoje prace w wystawach zbiorowych i indywidualnych w Norwegii i w Polsce, realizuje performance. W 1993 otwarł własną Galerie Nebb w Oslo, która działała kilka lat. W 1991 powraca do Polski, wystawia i tworzy muzykę - w tym roku na rynku pojawi się kolejna płyta, artysta planuje również wystawę w Swojej drugiej ojczyźnie w Norwegi.

Wystawa malarstwa i rysunku Arkadiusza Walocha autora prac związanych z osobą Św. Jana Pawła II – z okazji 40-lecia pobytu Ojca Świętego w Nowym Targu.
– Zakopane

W 1961 roku ukończył Wydział Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, pracownia prof. E. Krchy. Uprawia malarstwo olejne, akwarelę, rysunek. Odbył podróże artystyczne do Belgii, Francji, Finlandii, Hiszpanii, Holandii, Niemiec, Słowenii, Włoch i USA. Najważniejsza był pobyt u księży Pallotynów w Rzymie w roku 1988, gdzie znajduje się kolekcja jego obrazów. Od początku pontyfikatu Jana Pawła II temat papieski jest stałym motywem obrazowym w pracy artysty. W roku 1998, w 20 rocznicę pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II, prezentował swoje obrazy w Instytucie Kultury Polskiej w Rzymie. Otrzymał prestiżowa nagrodę Premio Internazionale Beato Angelico". Jego prace znajdują się w zbiorach: Muzeum Narodowego w Warszawie, Krakowie, Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Muzeum Sztuki Współczesnej w Radomiu, Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Zorganizował 25 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą, brał udział w około 100 wystawach zbiorowych.

Wystawa prac Arkadiusza Walocha przygotowana przez nowotarska Galerię będzie prezentowana również w Galerii BWA u JAKSY w Miechowie.

Wystawa towarzysząca – Międzynarodowemu Konkursowi Fotograficznemu im. Jana Sunderlanda pt: „Krajobraz Górski”. Organizatorem konkursu jest Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu
lipiec
Jak co roku – będzie to wystawa towarzysząca wielkiemu świętu fotografii czyli Międzynarodowemu Konkursowi Fotografii im. Jana Sunderlanda pt: Krajobraz Górski. Zazwyczaj jest to wernisaż fotografika, który w ubiegłym roku został laureatem tego ważnego konkursu. Wernisaż odbywa się tego samego dnia, w którym odbywa się finał konkursu „Krajobraz Polski” w Miejskim Ośrodku Kultury (organizatorem konkursu już od ponad 30 lat).

Wystawa Grafika - ze zbiorów Galerii Sztuki ELEKTRAREN w Popradzie
sierpień
Słowacja wystawa zorganizowana we współpracy z Galerii Sztuki Współczesnej ze Słowacji

Galeria Sztuki Współczesnej „Elekrareń” w Popradzie jest jednym z najprężniej działających instytucji związanych z szeroko rozumianymi sztukami wizualnymi. Instytucja posiada bogate zbiory sztuki – a w tym zbiory grafiki artystów czeskich i słowackich. - Tę właśnie wystawę chcemy pokazać w tym roku, powracając do współpracy z przed lat - komentuje Anna Dziubas.

28 Prezentacje Nowotarskie – interdyscyplinarna wystawa artystów związanych z Nowym Targiem
wrzesień/październik

Tradycyjnie już we wrześniu spotkamy się na urodzinach Galerii. W tym roku już 28. - Do wystawy zapraszamy artystów związanych z naszym miastem. Niejednokrotnie są to osoby, które swoje losy związały z innymi miastami i krajami, a jednak powracają do Nowego Targu – do domu i tu prezentują swoje dokonania. W tym roku nie ma tematu przewodniego, ale mamy pewność, że wystawa będzie zróżnicowana i bogata w formy i treści i że przyciągnie wielu odwiedzających jak co roku - dodaje kierownik Jatek.

Wystawa pt: Jan Wasiński - malarstwo – Łódź
listopad

Absolwent Państwowego Studium Technik Teatralnych i Filmowych w Łodzi. W (2004) - dyplom z wyróżnieniem z tytułem technika realizacji widowisk teatralnych i filmowych. Jan Wasiński jest również absolwentem Wydziału Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi (2009) - dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Malarstwa prof. Ryszarda Hungera oraz aneks w Pracowni Technik Sitodrukowych prof. Andrzeja Smoczyńskiego. Wielokrotnie nagradzany i wyróżniany w konkursach. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2007/2008). Od 2008 zatrudniony jako asystent w Pracowni Malarstwa prof. Ryszarda Hungera, na Wydziale Grafiki i Malarstwa od 2012 w pracowni prof. Jarosława Chrabączcza. Od 2010 roku zaangażowany w działania niezależnej galerii sztuki ulicznej MSWA/Tablica (Miejsce Swobodnej Wypowiedzi Artystycznej) w Łodzi. Uprawia twórczość w zakresie malarstwa, a także szeroko pojmowanej grafiki oraz rysunku i instalacji.

Wystawa interdyscyplinarna artystów działających w grupie artystycznej „Frenetycy”
grudzień/styczeń

Grupa artystyczna z różnych stron, nie tylko Polski o intrygującej nazwie FRENETYCY to grupa młodych którzy działają w różnych dziedzinach sztuki. W skład grupy wchodzą m. innymi Agnieszka Rokicka i Dawid Kędzierski, będący pomysłodawcą grupy.

Edukacja

- Kontynuacja pracy z osobami dorosłymi, dziećmi i młodzieżą z ŚDS działającym przy „Chatce”, z Zespołem Placówek Opiekuńczo - Wychowawczych (dawniej SOSW), ze Szkół z Nowego Targu i okolic - ok. 40 warsztatów plastycznych inspirowanych prezentowanymi wystawami
- wystawy prac uczestników warsztatów w oknach Galerii - 40 ekspozycji okiennych;
- kontynuacja pogadanek dla grup zorganizowanych (ok. 20 spotkań);
- cykl spotkań pod hasłem "Mam Wam coś do powiedzenia"
- zorganizowanie 4 koncertów podczas wernisaży.
- wydanie - trzech wydawnictw towarzyszących prezentowanym wystawom: prof. Romana Pietrzaka, Andrzeja Dziubka i 28 Prezentacji Nowotarskich.
- udział Galerii w Nocy Muzeów w Nowym Targu

s/
komentarze
Do kompletu06.03.2019, 18:57
Brakuje tylko Hasiora
Zobacz pełną wersję podhale24.pl