CZARNY DUNAJEC. Na lodowisku spotkali sie policjanci z Polski i Słowacji, zrzeszeni w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Policji IPA. Sportowe emocje pomieszane z doskonałą zabawą miały jeszcze dodatkowy, niezwykle ważny wymiar. Chodzi o wsparcie leczenia Asi Podczerwińskiej. Dziewczynka cierpi na wrodzoną wadę nóżki - hemimelią strzałkową. Rodzina i przyjaciele zbierają pieniądze na kosztowną operację.
- Po raz pierwszy w historii IPA, Sekcja Polska rozegrała mecz hokejowy - mówi Mateusz Kapołka. - Wspólnie Jackiem Szturem, członkiem naszego regionu oraz z Petrem Suchym Przewodniczącym Regionu IPA Poprad w Słowacji już od kilku lat podejmowaliśmy próby zorganizowaniu spotkania członków IPA na lodowisku. Czas mijał i dopiero teraz, przy olbrzymim zaangażowaniu się w organizację meczu Wojciecha Batkiewicza - funkcjonariusza Policji, członka IPA Nowy Targ: udało się - nie kryje radości przewodniczący regionu IPA Nowy Targ.W drużynie IPA Nowy Targ zagrali funkcjonariusze Policji nie tylko z Miasta, ale również z Krakowa, Oświęcimia, Gorlic, Zakopanego i Chrzanowa. Wszyscy zgodzili się wziąć udział w spotkaniu charytatywnie, ponadto zobowiązali się do dobrowolnych wpłat zbieranych przez w trakcie spotkania. - Przybyli na mecz kibice nie pozwolili graczom na chwile słabości - aktywnie ich dopingując. Na mecz przyjechali z Nowego Sącza, Gorlic, a także przebywający z Białce Tatrzańskiej na obozie narciarskim policjanci - członkowie IPA z Irlandii - relacjonuje Mateusz Kapołka. Po pierwszym gwizdku rozpoczęła się ostra walka pod czujnym i surowym okiem sędziów: Macieja Gąsienica - Makowskiego oraz Milana Martona. Od początku meczu gracze z IPA Poprad przypuścili atak na bramkę IPA Nowy Targ, ale zarówno bramkarz IPA Nowy Targ, jak i pozostali gracze łatwo nie oddawali pola. Była ostra, ale fair play gra, były również karne - czyli wszystko to, co możemy spotkać na tradycyjnym meczu hokejowym. Organizatorzy spotkania mówią, że wynik meczu to nie ilość strzelonych bramek, ale kwota zebrana do puszek. A jest ona jeszcze niepełna, bowiem w poniedziałek kwestę zasili jeszcze kilka znaczących osób.
- W trakcie meczu, przy aktywnym udziale naszych "maskotek" - Misia, Tukana, Motyla oraz Smoka, zbierane były datki do puszek przekazanych przez Fundację im. Adama Worwy, w której zarejestrowana jest Asia. Za każdy datek ofiarodawca mógł sobie wybrać upominek kwiatowy ufundowany przez Tomasza Bryniarskiego z Centrum Ogrodniczego w Nowym Targu. Po spotkaniu na lodzie, zmęczeni, ale zadowoleni, dzięki uprzejmości Edwarda Krupy właściciela klubu Dragon w Czarnym Dunajcu zjedliśmy wspólny pyszny obiad. Wcześniej Przewodniczący wraz z Sekretarzem Regionu IPA Nowy Targ wręczyli każdemu graczowi pamiątkową statuetkę, która będzie przypominać charytatywny cel spotkania. Oczywiście wszyscy uczestnicy spotkania dokonali "wrzuty" do puszki. Mamy nadzieję, że wspólna pomoc wielu organizacji, a także nas samych, pomoże odzyskać sprawność dziecku. Ważne, aby operacja i praca lekarzy nad rekonstrukcją stawów i mięśni, prostowanie nóg, wydłużanie kości i budowa nieistniejących stawów - została wykonana jak najszybciej, najlepiej między 18. a 24. miesiącem życia dziecka. Niestety, koszty operacji są bardzo wysokie i wynoszą ponad milion złotych. Dziękujemy WSZYSTKIM osobom, a także firmom, które pomogły zrealizować charytatywny mecz w hokeja w duchu sportowej rywalizacji w myśl "Servo per Amikeco” - podsumowuje Mateusz Kapołka.
Honorowy patronat nad meczem objęli: wójt Gminy Czarny Dunajec Marcin Ratułowski, Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie nadinspektor dr Krzysztof Pobuta, którego na meczu reprezentował nadkomisarz Roert Stasik, Komendant Karpackiego Oddziału Straży Granicznej płk SG Stanisław Laciuga, w imieniu którego honory pełnił mjr SG Zbigniew Tomasek oraz burmistrz Miasta Nowy Targ Grzegorz Watycha.
s/ zdj. Szymon Pyzowski