02.04.2019, 09:07 | czytano: 1812

Stasek Kubin wraca do Witkacego

Fot. Józef Słowik
Już w najbliższą sobotę 6 kwietnia na scenie Teatru im. S. Witkiewicza w Zakopanem ponownie zawita „Gombica Staska Kubina”. Dramat autorstwa Tomasza Krzyżanowskiego wraca do teatru po kilkumiesięcznej przerwie.
Sztuka wyreżyserowana przez Krzysztofa Najbora – aktora Teatru „Witkacego”, mówi o historii polskiego zbójnika z Tatr. Została ona oparta jest na rycinach pochodzących z XIX w., autorstwa Ignatza Gortlera de Blumenfelda - pierwszego leśniczego w czasie zaborów, zarządzającego lasami tatrzańskimi.
W trzyaktowym dramacie grają w większości aktorzy - amatorzy, również ze Słowacji. Sztuka napisana w gwarze góralskiej, którą posługiwano się po obu stronach Tatr, oparta jest na faktach historycznych. Zostały one poparte w archiwalnych aktach wiśnickiego więzienia.Według dokumentów pochodzących z XIX w., w których spisane zostały zeznania zbójników, na terenie Podhala działali oni w bandzie harnasia Stanisława Kubina. Jak mówi sam autor Tomasz Krzyżanowski, rodziny, z których pochodzili zbójnicy, żyły w tamtych latach w Zakopanem i sąsiednich wioskach.

Największe zainteresowanie wzbudziła rycina przedstawiająca bandę zbójników i dezerterów, którzy 15 lipca 1809 roku, biesiadowali na polanie pod Siwą Skałą (dzisiaj Siwiańskie Turnie). Dziś wiemy, że harnasiem tej zbójeckiej szajki był pochodzący z Zakopanego Stanisław Kubin.
Początek spektaklu o godz. 19.15.

js/
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl