08.04.2019, 20:00 | czytano: 3623

Tysiące euro na kształcenie i wymianę doświadczeń na polsko-słowackim pograniczu

220 tysięcy euro - taką kwotę podzielą między sobą gminy Nowy Targ, Jabłonka, Szczawnica i Grupa Podhalańska GOPR. Wszyscy oni, wspólnie ze słowackimi partnerami, otrzymali za pośrednictwem Euroregionu Tatry dotacje na realizację polsko-słowackich przedsięwzięć.
W Ośrodku Współpracy Polsko-Słowackiej w Nowym Targu odbyła się konferencja prasowa w tej sprawie. Hasłem projektu jest „Wspólne kształcenie zawodowe na pograniczu polsko-słowackim”.
Gmina Nowy Targ dostała 92 tys. euro na narciarstwo biegowe. Za te pieniądze będzie m.in. przygotowywała trasy biegowe, szkoliła trenerów, organizowała obozy i promowała narciarstwo biegowe. Słowackim partnerem nowotarskiej gminy jest Obec Štrba.

Na szkolenia i zakup nowoczesnego wyposażenia ratowniczego postawiła Grupa Podhalańska Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, która za unijne pieniądze będzie się doskonalić wspólnie ze słowacką Horską Zachranną Sluzbą. Ratownicy otrzymali na to ok. 50 tys. euro.
Jak podkreślał naczelnik grupy podhalańskiej GOPR Marek Ciaś wypracowanie wspólnych standardów akcji i algorytmów podejmowanych decyzji jest szczególnie ważne, w sytuacji gdy wiele akcji dzieje się na granicy, siłą rzeczy angażując ratowników z obu krajów.


Z kolei Szczawnica stawia na doradztwo zawodowe, naukę języka angielskiego, wymianę doświadczeń i utworzenie Centrum Edukacji Transgranicznej (CET). Wspólnie z miastem Spišska Belá otrzymała na to ok. 45 tys. euro. Burmistrz Szczawnicy Grzegorz Niezgoda opowiedział też o zrealizowanych już w Szczawnicy unijnych projektach - które mocno wpłynęły na dzisiejszy obraz miasta. W najbliższych planach uzdrowiska z wykorzystaniem funduszy unijnych to remont ścieżki rowerowej łączącej Szczawnicę z Czerwonym Klasztorem i budowa nowej przystani flisackiej.

Za unijne pieniądze uczniowie z gminy Jabłonka będą się z kolei uczyć, jak dobrze i mądrze wybrać szkołę, a potem swój zawód. Projekt "Edukacja transgraniczna - KROK w przyszłość", realizowany wspólnie z miastem Trstena, otrzymał 33 tys. euro unijnego wsparcia.
Podczas konferencji, o szczegółach projektów opowiedzieli sami beneficjenci. Agnieszka Grzegorczyk z Urzędu Gminy w Kościelisku opowiedziała o projekcie zrealizowanym razem ze słowackim miastem Tvrdošín, w ramach którego udało się przywrócić świetność ponad dwudziestu kapliczkom i obiektom sakralnym po obu stronach granicy. Program zaowocował też pięknie wydaną książką prezentującą te obiekty i mapami, dzięki którym każdy może na własne oczy zobaczyć jego efekty.

Ponadto przewodniczący Rady Związku Euroregion „Tatry” Bogusław Waksmundzki przedstawił stan realizacji projektów parasolowych pt. "Łączy nas natura i kultura" oraz "Wspólne kształcenie zawodowe na pograniczu polsko-słowackim" realizowanych Związkiem Euroregion „Tatry” w partnerstwie z Samorządowym Krajem Preszowski oraz Samorządowym Krajem Żylińskim.

Podczas spotkania poinformowano też o ogłoszeniu trzeciego naboru wniosków o dofinansowanie mikroprojektów w ramach 1 osi priorytetowej. Nabór ten trwa do dnia 31.05.2019 r. do godz. 15:00.
r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
maverick09.04.2019, 12:42
Czy Euroregion Tatry ma jakiś plan B na wypadek gdyby nagle zabrakło pieniędzy z UE na ten cel? Można sobie wyobrazić taką sytuację, że po Brexicie, buncie Włoch, wecie Francji, itd., Bruksela okroi fundusze na Polskę i Słowację, tymczasem współpraca transgraniczna w naszym regionie jest bardzo potrzebna.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl