20.04.2019, 20:22 | czytano: 3009

Wielka Sobota w Muzeum Orkana (zdjęcia)

Fot. Piotr Kuczaj
Mieszkańcy Rabki-Zdroju i turyści spędzający w uzdrowisku święta, co roku spotykają się w Wielką Sobotę w Muzeum Orkana na tradycyjnym świeceniu pokarmów. Również w tym roku wydarzenie to, mające oprawę regionalną, zgromadziło setki osób.
Otoczenie zabytkowego kościoła wypełniło się rodzinami z dziećmi i koszyczkami. Znajdujące się w nich tradycyjne pokarmy wielkanocne - sól, chrzan, masło, chleb, wędliny, jajka - poświęcił ks. Jerzy. Muzeum Orkana przeprowadziło również konkurs na najbardziej tradycyjny koszyczek.
Najbardziej widowiskową częścią obchodów Wielkiej Soboty w Muzeum Orkana była oprawa regionalne stworzona przez Gorczański Oddział Związku Podhalan oraz zespoły Robcusie i Robcami. Przypomnieli oni zwyczaje Wielkiego Tygodnia i Wielkiej Nocy, symbolikę pokarmów i zaprezentowali obrzędy opalania goginek oraz przepędzania zła za pomocą kołatek.

Na koniec wszyscy chętni otrzymali od rabczańskich górali w prezencie pisanki, a rodzinach Zachwiejów zorganizowała degustację tradycyjnej wielkanocnej potrawy - sodry.

r/ zdj. Piotr Kuczaj
zobacz także
Zobacz pełną wersję podhale24.pl