23.04.2019, 09:31 | czytano: 2250

Uwaga, skiturowcy - obudziły się świstaki

Arch. Podhale24.pl
Wybudzają się świstaki, niedźwiedzie opuszczają gawry, ptaki przystępują do lęgów, samice wielu gatunków wkrótce urodzą młode. Śnieg ginie w oczach i nie zabezpiecza już wystarczająco roślinności i gleby. Z tego powodu szlaki po polskiej stronie Tatr zostaną wkrótce zamknięte dla turystyki skiturowej - informuje Tatrzański Park Narodowy.
W Kotle Goryczkowym na ścieżce skiturowej wybiły się świstaki. Także na zboczach Pośredniego Wierchu Goryczkowego są już wybite nory. W Dolinie Suchej Kasprowej gawrę opuścił niedźwiedź, ale stale przebywa w jej pobliżu. Na Hali Gąsienicowej również odnotowaliśmy obecność wybudzonych świstaków.
Zamknięcia obszaru Tatrzańskiego Parku Narodowego dla uprawiania turystyki narciarskiej należy się spodziewać na początku maja. Wiele wskazuje na to, że ostatni weekend kwietnia będzie zarazem ostatnim weekendem dla skiturowców. Dokładną datę podamy w terminie późniejszym. Prosimy śledzić naszą stronę i portale społecznościowe.

Uprzedzając pytania, dlaczego teren parku jest zamykany dla narciarstwa, a pozostaje otwarty dla ruchu pieszego, wyjaśniamy: w okresie lęgów, porodów czy wybijania się z nor świstaków wpływ narciarstwa jest wyjątkowo niekorzystny. W poszukiwaniu śniegu narciarze skiturowi często opuszczają znakowane szlaki turystyczne. Nie są również odosobnione przypadki, gdy narciarze nagle, z dużą prędkością zaskakują niespodziewające się tego zwierzęta, co jest przyczyną gwałtownej reakcji w postaci ucieczki, która może mieć dla nich tragiczne skutki.


Decyzje o zamykaniu szlaków wiosną nie są niczym nowym. Wynikają z podstawowego celu działania Tatrzańskiego Parku Narodowego, którym jest ochrona przyrody Tatr. Park spełnia również różnorodne funkcje społeczne (zalicza się do nich m.in. turystyka, sport i rekreacja), ale są one podporządkowane celowi nadrzędnemu i podlegają różnego typu ograniczeniom określonym w aktach prawnych obowiązujących w TPN.

Dziękujemy za wsparcie naszych działań.

Źródło: TPN, oprac. r/
zobacz także
komentarze
TE PE EN25.04.2019, 22:50
Hej Panowie Skiturowcy
Dosyć roli -"czarnej owcy"
I już nasza rola taka ?
Foka budzi tu świstaka

Lepiej cicho na paluszkach
By nie wyszły one z łóżka
Znieśmy nasze sprzęty z Góry
Niech się rodzą syny córy
ŚWISTAKOWE BO
ONE NARTY
ŚWISTNĄĆ
NAM ????
GOTOWE
Zobacz pełną wersję podhale24.pl